עסקים

מבזבוז זמן ויכולת בתקופה המייאשת בבית, למציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

דניאל איבגי 18.8.21 // 13:00

אורטל קצובר (30) היא מרצה לגרפיקה ומגישה לבגרות. ב״שעות הפנאי״ שלה היא גם ייסדה את ״לתוך הלב – משחקים מקרבים״. לטענתה: ״העולם השתנה ב-180 מעלות. כמעט בכל פעילויות בחיים אנחנו צריכים עיצוב גרפי. 

בעל העסק שצריך לוגו, פלאייר או כל דבר אחר איתו הוא משווק את העסק, המורה שצריך להציג בפני הכיתה את המצגת שלו (והוא חייב שתראה טוב לפחות כמו המורים האחרים) ואפילו אנשים שיושבים ושואלים את עצמם איך אני יכול להביע את עצמי… אני טוב באומנות, אני טוב בעיצוב, איך אני עושה את זה במחשב?״

כשניסיתי להבין מקצובר מה אפשר לעשות, היא אמרה לי: ״קלי קלות, אם כל אותם אנשים היו יודעים שכדי להוציא את הפלאייר, הלוגו, המצגת או הרעיון שלהם לפועל בעזרת המחשב הם צריכים רק גישה לאינטרנט וכמה דקות של עבודה – הכל היה פשוט יותר. ואגב, אפשר גם לעשות מזה בכיף עוד כמה שקלים מהצד״ 

״בכמה דקות מול אתר חינמי פשוט, אתה יכול לייצר את כל מה שאתה רוצה מבחינה גרפית בלי מאמץ ובלי ניסיון טכני״ 

אורטל, איך אדם שהוא לא טכני כמוני יכול לעצב פלאייר, דף נחיתה או מצגת?

״שאלה מעולה ידידי! אתה ממש לא צריך להיות טכני. להפך, אתה צריך רק להכיר את הידע הבסיסי ביותר ואת האתרים הבסיסיים ביותר כדי להכין כל תוצר שבו חשקה נפשך (וברמה הגבוהה ביותר). 

בגלל העניין הטכני הזה, אנשים עושים הרבה טעויות, שהבולטות בהן היא קודם כל לשלם לגרפיקאי שיעשה את העבודה עבורם. טעות חמורה, כי אני אגיד לך את האמת בלי לפגוע באף גרפיקאי, רוב העבודות היום הן הרבה יותר פשוטות ממה שחושבים ולוקחות זמן מועט, קצת מזכיר את העבודה של הנוטריון שרק חותם על המסמך בסוף. לכן, חבל לשלם על עבודה שאתה יכול לעשות בכמה דקות עם האתרים והכלים שיש היום שמקצרים את הדרך.  

תחשוב על זה, על עבודה ממוצעת של גרפיקאי, עצמאי פשוט משלם 700-800 שקלים. תכפיל את זה במינימום של המינימום בעוד 20 עבודות בשנה (דפי נחיתה, אתרים, רולאפים, פלאיירים, לוגו, כרטיסי ביקור, מצגות ועוד ועוד…) והנה אתה עם 14-16 אלף שקלים בשנה שהיית יכול להשאיר בכיס.

הטעות השנייה הוא החשיבה המוטעית ש'אם אני רוצה לעצב, אני חייב להשתמש בגרפיקאי מקצועי׳'. גם זאת טעות חמורה שגורמת לאנשים להוציא הרבה כסף על גרפיקאים אחרים, שבסופו של דבר אפשר לעשות את זה בקורסים פשוטים וזולים דרך האינטרנט וכמה דקות מול המסך.

קורס טוב יהיה קורס שבנוי בדרגת קושי עולה כמו סולם. מתחילים מהשלב הראשון הבסיסי וככה עולים עד שיודעים להוציא לפועל כל רעיון שעולה בראש. בנוסף, תמיד חשוב שיהיה ליווי של איש מקצוע למקרה שיהיה משהו שלא יהיה מובן במחשב, הוא יכול להראות לך ולחלץ אותך. בנוסף, הוא יגיד לך מה עשית לא נכון, יתן לך טיפים לשיפור ולפעמים רק הליווי הזה הוא יותר משפר מקורס שלם, מה שנקרא ״להתנגש בחיים וללמוד מהם״.

הטעות האחרונה, היא לחשוב שאם עיצבנו בעבר, אז אנחנו ״כבר יודעים הכל״ ו״אי אפשר לחדש לנו״. חשוב לזכור את המשפט המפורסם ״מכל מלמדי השכלתי״ ואף פעם לא להיות האנשים הסקפטיים שלא מוכנים לתת לאף אחד לדבר/ללמד אותם. כי בסופו של דבר, גם אם לא לימדו אותנו משהו חדש בעיצוב, לפחות נתנו לנו השקפה נוספת שיכולה לעשות שינוי עצום ביכולות העיצוב שלנו.

למעשה, הנתונים ה'קטנים' במרכאות, הם הנתונים החשובים ביותר, כי מגדל בונים לבנה על לבנה, לא בונים אותו במכה אחת. ואת הנתונים הקטנים האלה צריך לאסוף וללמוד בכל יום, כל הזמן!״

״בעבודה של חצי שעה-שעה אתה מכין עבורו את מה שביקש, ויכול לבקש על זה 200-300 שקלים בקלות״

אורטל תגידי, בתחילת הראיון דיברת על 'עוד כמה שקלים' למה התכוונת בדיוק?

״ידעתי שזה יגיע, תראה אחד הדברים היפים בלדעת גרפיקה היא שכל כך הרבה אנשים צריכים את זה. אתה בקלות יכול להציע לבעלי עסקים, מורים או כל מי שצריך איזשהו עיצוב של האתר שלו או המצגת שהוא מנסה להכין אבל לא הולך לו את השירות שלך…

ואז, בעבודה של חצי שעה-שעה אתה מכין עבורו את מה שביקש, ויכול לבקש על זה 200-300 שקלים בקלות. כשאני מלמדת את התלמידים בקורס שלי, אני מראה להם איך לעשות את זה ויש המון כאלה שמוסיפים לעצמם עוד הכנסה מהצד של 2,000-3,000 שקלים בחודש מעשרה לקוחות כאלה.

אין כסף יותר קל מהכסף הזה. כמובן שכל עבודה מכבדת את בעליה, אבל זה באמת כסף נחמד שכל אחד יכול לעשות בעצמו ובלי להיות גאון.״

כן אורטל, אבל צריך להיות בקיא בכל התיאוריות שיש על עיצוב כדי להיות גרפיקאי מצליח. איך אני אוכל להציע את השירות שלי אם אני לא מקצוען?

״אני מבינה את החשש, ואני ממש מזדהה איתו. אני אשתף אותך, שגם היום כשאני הכי מקצועית, עם הרבה שנות ניסיון, מכירה כל שטות, מלמדת אין ספור תלמידים בתחום ואפילו כשאני מגישה לבגרות אני חוששת שאני לא מספיק מקצועית ואני לא אתן את השירות הראוי. 

אבל, תמיד אני מגלה שאני טועה, והפחד ממש לא נכון! כי כדי ליצור גרפיקה טובה, בסך הכל צריך לדעת ליישם את הפרקטיקה והתיאוריה הבסיסית שאומרות שאנחנו צריכים פשוט להכיר את הטרנדים שהולכים היום. 

אני כמובן ממש לא מתעלמת מה״תיאוריה הקלאסית״ – אני אפילו מלמדת את התיאוריה בקורסים שלי, אבל לא מתעמקת וחוקרת נתונים חסרי חשיבות לעומק.

זה כמו שמי שלומד להיות טבח, ילמד במשך שנה על ההיסטוריה של הקציצות. המטרה היא שהוא יכין אותך בעצמו וידע מה הולך עכשיו, מה אנשים אוהבים לאכול ואיך להגיש להם את האוכל. מסכים?״

לגמרי! מצד שני, מה עם אנשים שצריכים אנשים ומגע אנושי סביבם ופחות מתאימים לעבודה במחשב?

״קודם כל, אין ספור אנשים נמצאים היום מול הסמארטפון, או בבית מול הטלוויזיה ברוב הזמן הפנוי שלהם. אז מה זה בדיוק מחשב? להחליף מסך במסך אחר? 

בנוסף לכך, בתחום הגרפי, אין 8 שעות עבודה ביום. 2-3 עבודות גרפיות לוקחות בין שעה ל-3 שעות (במקסימום!) ביום. בשאר הזמן אתה פוגש חברים, נפגש עם אנשים ועושה את הדברים שאתה אוהב…

גם אני אדם של אנשים, אני פשוט לא מסוגלת לעבוד יום שלם בלי לדבר ולהיות עם חברות ומשפחה.״

ואיך אני באמת מגשים את הפוטנציאל שלי בעזרת גרפיקה?

״תראה, מימוש הפוטנציאל שלך מתבטא בכך שאתה גם יכול להעביר מסרים בצורה מדויקת בעזרת גרפיקה.

אומרים שאומנות היא הרמה בה אנחנו יכולים להעביר את המסרים שלנו לאנשים אחרים, מסרים שאולי אנחנו לא יכולים להעביר במילים. כמו שאנחנו רואים הרבה פעמים אנשים שמשלמים מיליונים על יצירות אמנות שמעבירות כל כך הרבה רגש ומסרים בלי מילים.

בנוסף, המשפט המפורסם אומר 'תמונה אחת שווה 1,000 מילים', וזה בהחלט בא לידי ביטוי כשאתה יודע גרפיקה ויודע לגרום לאנשים להסתכל על המסר שלך, להקשיב לו ולעשות אותו.

כמו לדוגמה עסק שיעצב אתר ממש מושך תשומת לב ויגרום לקהל שלו להיות יותר קשוב ולרצות להשאיר פרטים או לקנות.

או לדוגמה שני מורים, אחד שתהיה לו מצגת מהממת שגורמת לתלמידים לראות ולהבין למה הוא מתכוון כשהוא אומר את המילה ״מנוע״, לעומת מורה אחר שינסה להסביר מה זה ״מנוע״ בעזרת מילים.

כנראה שלמורה עם המצגת המעוצבת יש סיכוי טוב יותר לעשות את זה – כי התלמידים רואים כל פריט עליו הוא מדבר. ככה שבכל דבר שאתה עושה אתה ממקסם את היכולות שלך בעזרת גרפיקה. ומילה אחרונה מבחינת מיצוי פוטנציאל – זה שבתחום העיצוב הגרפי אתה לעולם לא נשחק! זה תחום שכל הזמן מתחדש, תמיד יש המצאות חדשות ואופנות חדשות.״

תקשיבי אורטל, אני חייב לציין ששכנעת אותי לגמרי! אם אני רוצה ללמוד עיצוב גרפי עכשיו, מה אני צריך לעשות?

״קודם כל אני שמחה ששכנעתי אותך, אני יודעת שזאת החלטה מדהימה עבור כל אדם! אבל, שים לב שאתה לא ממהר מדי לקוץ למים. הפעולה הראשונה שאני ממליצה לעשות לפני שמחליטים אם להתחיל ללמוד גרפיקה או לא, זה להיכנס לאתר שלי בו אני מספקת את כל הפרטים שצריך לפני שמקבלים החלטה. 

הסיבה שאני אומרת לך את זה, היא כדי שתקבל את ההחלטה המושכלת והנכונה ביותר עבורך! 

תודה, אני ממש מעריך את זה!

״בשמחה, בהצלחה בהמשך – מקווה לשמוע שהצלחת!״

לכניסה לאתר של אורטל קצובר לפרטים מלאים על קורס גרפיקה >>>

כתבות דומות

הטוויסט העיצובי הסודי שהופך כל בית פשוט לאימפריה

קיר בחדר השינה שהוא בעצם אקווריום, מטבח שנעלם בלחיצת כפתור – וחדר כושר שקוף שמשקיף אל הסלון. נשמע כמו פנטזיות שקיימות רק בדמיון? תחשבו שוב. הילה ואבי בן שאנן שעיצבו בתי מלון בארץ ובחו"ל טוענים שאפשר לקחת את הטרנדים המופרעים ביותר מעולם העסקים – וליישם אותם בבתים פרטיים בעבודות בוטיק. מוכנים להפוך את הבית ליצירת מופת? ככה תעשו את זה

לכתבה »

לא רק לבוגרי 8200, ובלי פסיכומטרי: מספיקה השאיפה ללמוד, ואתה פסיעה מקריירה יציבה בסייבר תוך שנה

לצד המחסור העצום של עובדים בתחום הסייבר, שהגיע אפילו עד שולחן הממשלה עם ניסיונות לעזור, חברת ההייטק סמארט גרופ מציעה קורס מצליח לקריירה נגישה מתמיד בתחום הסייבר, לצעירים שחולמים על חיים טובים ומפנקים. "זה לא קורס העשרה", מסבירים בחברה. "כחברת הייטק אנחנו יודעים מה התפקיד ביומיום של אנשי סייבר ובהתאם לכך מכינים לקריירה בהייטק. נקודה"

לכתבה »

התגלית של נאס"א שתעזור לכם לישון כמו מלאכים.

סובלים משינה לא טובה ומעייפות שלא נגמרת? מסתבר שאתם לא לבד וכל ישראלי שני (50%) שותף לצרה הזו. לטענת תומר בן חמו, מנכ"ל חברת אירופלקס, תגלית פורצת דרך שפותחה לאחרונה במעבדות המחקר של נאס"א תרמה לייצור פתרון מהפכני ("מיטה מתכווננת") ששם סוף אחת ולתמיד לכל כאבי הגב ובעיות השינה, דבר שיהפוך את הלילה שלנו לחוויה מפנקת כמו במלון 5 כוכבים. וכל זה? במחיר שווה לכל כיס. יצאנו לבדוק.

לכתבה »

עידן דנש: "10 לקוחות בשיווק בדיגיטל, וזה מספיק כדי להתפטר"

מתים לעשות שינוי קריירה ולהגיד "ביי" לבוס? עידן דנש טוען, שבישראל 2022 עם יותר מ-600,000 בעלי עסקים שצמאים ללקוחות מדי יום, מי שילמד לנצל את פייסבוק ואינסטגרם ולהפוך גולשים אנונימיים לפניות איכותיות – יוכל לבנות תוך 6-12 חודשים עסק יציב (מהבית) מבוסס אינטרנט, ככה שמהר מאוד ניתן יהיה להתפטר מהעבודה בלב שקט ובלי דאגות. והיופי? צריך בשביל זה סך הכל 10 לקוחות. יצאנו לבדוק.

לכתבה »

כתבות דומות

הטוויסט העיצובי הסודי שהופך כל בית פשוט לאימפריה

קיר בחדר השינה שהוא בעצם אקווריום, מטבח שנעלם בלחיצת כפתור – וחדר כושר שקוף שמשקיף אל הסלון. נשמע כמו פנטזיות שקיימות רק בדמיון? תחשבו שוב. הילה ואבי בן שאנן שעיצבו בתי מלון בארץ ובחו"ל טוענים שאפשר לקחת את הטרנדים המופרעים ביותר מעולם העסקים – וליישם אותם בבתים פרטיים בעבודות בוטיק. מוכנים להפוך את הבית ליצירת מופת? ככה תעשו את זה

לכתבה »

לא רק לבוגרי 8200, ובלי פסיכומטרי: מספיקה השאיפה ללמוד, ואתה פסיעה מקריירה יציבה בסייבר תוך שנה

לצד המחסור העצום של עובדים בתחום הסייבר, שהגיע אפילו עד שולחן הממשלה עם ניסיונות לעזור, חברת ההייטק סמארט גרופ מציעה קורס מצליח לקריירה נגישה מתמיד בתחום הסייבר, לצעירים שחולמים על חיים טובים ומפנקים. "זה לא קורס העשרה", מסבירים בחברה. "כחברת הייטק אנחנו יודעים מה התפקיד ביומיום של אנשי סייבר ובהתאם לכך מכינים לקריירה בהייטק. נקודה"

לכתבה »

התגלית של נאס"א שתעזור לכם לישון כמו מלאכים.

סובלים משינה לא טובה ומעייפות שלא נגמרת? מסתבר שאתם לא לבד וכל ישראלי שני (50%) שותף לצרה הזו. לטענת תומר בן חמו, מנכ"ל חברת אירופלקס, תגלית פורצת דרך שפותחה לאחרונה במעבדות המחקר של נאס"א תרמה לייצור פתרון מהפכני ("מיטה מתכווננת") ששם סוף אחת ולתמיד לכל כאבי הגב ובעיות השינה, דבר שיהפוך את הלילה שלנו לחוויה מפנקת כמו במלון 5 כוכבים. וכל זה? במחיר שווה לכל כיס. יצאנו לבדוק.

לכתבה »

עידן דנש: "10 לקוחות בשיווק בדיגיטל, וזה מספיק כדי להתפטר"

מתים לעשות שינוי קריירה ולהגיד "ביי" לבוס? עידן דנש טוען, שבישראל 2022 עם יותר מ-600,000 בעלי עסקים שצמאים ללקוחות מדי יום, מי שילמד לנצל את פייסבוק ואינסטגרם ולהפוך גולשים אנונימיים לפניות איכותיות – יוכל לבנות תוך 6-12 חודשים עסק יציב (מהבית) מבוסס אינטרנט, ככה שמהר מאוד ניתן יהיה להתפטר מהעבודה בלב שקט ובלי דאגות. והיופי? צריך בשביל זה סך הכל 10 לקוחות. יצאנו לבדוק.

לכתבה »