עסקים

המקצוע מס׳ 1 של 2022 מהבית: 2-3 שעות עבודה ביום ובלי בוס מעצבן על הראש בזמן שההכנסה גדולה פי 2. כך הגרפיקה הפכה למקצוע המוביל בשוק הישראלי.

תקופה של חוסר ודאות, בידוד והכנסה לא יציבה. אורטל קצובר (30) חושפת בפנינו את הפתרון של 2022 עבור כל מחפשי המקצוע או מחפשי הכנסה נוספת בפרק זמן לימודים שאורך בין 2-4 חודשים. וכל זה, בלי לצאת מהבית, בכל שעה שרוצים, בלי בוס ועם פוטנציאל הכנסה שובר גבולות. יצאנו לבדוק על מה היא מדברת, האם יש אמת בדבריה ומהו המקצוע שמשנה את חוקי המשחק ונותן לו את האור בקצה המנהרה.

דניאל איבגי  15.1.22 // 13:15

אורטל קצובר(30) היא מורה לגרפיקה והמיסדת של ״לתוך הלב – משחקים מקרבים״. לטענתה: ״העולם השתנה ב-180 מעלות, ואנשים לא מחפשים את המקצוע שלהם במקום הנכון״. 

כשניסינו להבין על מה היא מדברת, קצובר אמרה בישירות קטלנית: ״כשחצי מהעם שלך לא מצליח לעמוד על הרגליים ולעבוד, החצי השני בבידוד וההכנסה של אף אחד לא מובטחת – אתה חייב שיהיה לך מקצוע שמאפשר לך לפרנס את הבית בלי לצאת ממנו״

אין ספור תלמידים עברו תחת ידיה של אורטל בשנים האחרונות והפכו לבעלי מקצוע, שמפרנסים ומכניסים משכורת חודשית מכובדת לביתם בזכות הידע שלמדו ממנה על עיצוב וגרפיקה.

״אתה חייב מקצוע שמאפשר לך לפרנס את הבית בלי לצאת ממנו"

 

איזה מקצוע יכול לעזור לך לפרנס את ״הבית מהבית״ כמו שאת אומרת?

״טוב, סחבתי אותך הרבה זמן, המקצוע שאני מדברת עליו הוא המקצוע הנחשק והמבוקש (מאוד) בארץ בשנתיים האחרונות, מקצוע הגרפיקה!

להיות גרפיקאי היום, זה בהחלט לא מה שהיה בעבר. בזכות השינויים, הצורך במקצועות של עיצוב תכנית בדיגיטל, כמו אתרים, דפים, פליירים דיגיטלים, כרטיסי ביקור דיגיטלים, באנרים דיגיטלים ועוד המקצוע הפך להיות קריטי ומאוד מבוקש.

אם נשווה את זה למשהו דומה, אז אנחנו יכולים לחשוב על אפליקצית ZOOM לדוגמה. שהייתה קיימת במשך שנים, אבל מאז המשבר אין אדם שלא מכיר אותה.

אם בעבר אנשים היו עורכים פגישות בבתי מלון, אולמות, כנסים ומשרדים – היום כולם עורכים אותן באפליקציית זום. אפילו המבוגרים והאנשים ה'לא טכנים' בנינו כבר יודעים להשתמש בזום.

בגלל שכולנו עברנו לשימוש מאסיבי בדיגיטל ובאינטרנט, אז המקצועות שמבוססים על אינטרנט הפכו להיות הרבה יותר מבוקשים ונחוצים. מסכים איתי?״ 

בהחלט, אבל צריך ללמוד 4 שנים עכשיו כדי להיות גרפיקאי, לא?

״שאלה נ-ה-ד-ר-ת! והתשובה שלי אליך היא חד משמעית: לא! ממש לא! אין צורך ללמוד 4 שנים היום כדי להפוך לגרפיקאי שמתפרנס מהתחום, מקבל עבודה ומביא לקוחות משלמים.

היום למעשה, צריך בסך הכל 2-4 חודשים של למידה. אם בעבר אדם היה צריך ללמוד את כל הכלים, התיאוריות וההיגיון מאחורי יצירת המוצרים הגרפים – היום הוא יכול ללמוד רק איך לייצר את המוצרים עצמם.

במקום להכיר את הכלים שבעזרתם יוצרים כל מיני צורות, צבעים או דברים כאלה ואחרים בתוכנות לעיצוב גרפי – לומדים רק את התיאוריה הבסיסית והפעולות שצריך לבצע כדי ליצור פלייר, באנר, דף נחיתה או אתר.

זה כמו שבמקום ללמוד על הברקסים של הרכב, על הגיר של הרכב, על המחשב מנוע של הרכב, צילינדרים של הרכב, חיישנים של הרכב ופקום ראש של הרכב (אל תשאל אותי מאיפה אני מבינה), פשוט ילמדו אותך רק איך לנהוג – קל יותר נכון?

כמובן שגם התיאוריה היא מאוד חשובה ואני מלמדת אותה בכל שיעור!! אבל מצד שני לא צריך להגזים וללמוד ההיסטוריה של הצבעים במשך חצי שנה.״

כן, נשמע הגיוני, אבל למה להיות גרפיקאי עדיף על משפטים, הנדסת תוכנה או כל מקצוע אחר?

״אני לא אומרת שהוא עדיף או לא, אני בסה״כ אומרת שיש לו יתרונות שחבל לא לנצל עבור מי שזה רלוונטי עבורו…

נגיד, עבור אדם שמעדיף לעבוד פחות שעות מדי יום, שמעדיף לעבוד מהבית, לקבוע לעצמו את הלו״ז ואת כמות העבודות בהן הוא מטפל – עבודה כגרפיקאי יכולה לשבת עליו 'בומבה'.

יש אנשים שרוצים רק הכנסה נוספת, או לימוד קצר של מקצוע שיוכל לפרנס אותם באופן מידי. לא כולם מוכנים להשקיע 4 – 8 שנים של לימודים גבוהים כדי להשיג מקצוע שדורש יותר שעות עבודה, יותר השקעה כספית בלימודים או וואטאבר.

ואם להגיד את האמת, הסיבה הגדולה ביותר בגללה אני ממליצה על תחום הגרפיקה, זה כי אתה יכול להביא את היצירתיות שלך, אתה יכול להביע את האומנות שבך אתה יכול להראות מה אתה מסוגל וכמה פוטנציאל יש בך, בזמן שאף אחד לא אומר לך מה לעשות – אתה קובע איך העבודה שלך נראית.״ 

אם ככה, אז במה גרפיקה שונה משיווק שותפים, דרופ שיפינג ומקצועות האינטרנט?

״קודם כל, אתה צודק בזה שיש נקודות דומות. גם גרפיקה וגם מקצועות הדיגיטל מתרכזים בעיקר בעבודה מהבית, מול מסך המחשב (ברוב המקרים). ישנם מקרים בהם גם זה אחרת, אבל אני יכולה להבין למה אתה אומר את זה…

עכשיו תראה, ההבדל הגדול הראשון זה שגרפיקה היא כיפית. תחשוב על זה, אם אני אתן לך פשוט להוציא את האומנות שבך, היצירתיות שלך כל היום להוציא את הרעיונות שלך ואת המחשבות שלך בלי מחסומים. ה"עבודה' הופכת להיות החופש, הדבר הזה שאתה מחכה כל היום בציפייה שהוא יגיע כדי לממש את הפוטנציאל שלך בלי שאף אחד יפריע. יש גרפיקאים וגרפיקאיות שמספרים לי שהם נמשכים למחשב כמו מגנט ועובדים יותר מרוב שכיף להם!

וההבדל השני הוא העניין שגרפיקה היא מקצוע. מקצוע עם הרבה ביטחון, הרבה ביקוש והמון סיפוק. לעומת התחומים האלה, שמרכיב המזל הוא מרכיב עיקרי בכל ההצלחה שלהם.

מבחירת המוצר, בחירת משפך השיווק, המזל עם פלטפורמת הפרסום (הלך או לא הלך) ועוד 1000 התפצלויות שונות בדרך שגורמות לכך שבודדים האנשים שבאמת מתפרנסים מהתחומים האלה.״ 

עכשיו תגידי, המקצוע הזה לא נשחק? כמה צורך כבר יש לגרפיקאים בארץ?

״להפך, המקצוע הזה רק צומח. תחשוב על זה, כל העולם מעביר עכשיו את החיים, העסקים וכל מה שהוא עושה לדיגיטל. אנחנו במקום אחר, וזה דורש מאיתנו לתת שירות גם לאנשים שעובדים בדיגיטל.

תראה לאן האנושות הולכת, אנשים כבר לא הולכים לקופת חולים. במקום זה, יש להם ערכה והם עושים בדיקה מהבית ומקבלים את התוצאות לאפליקציה.

על אחת כמה וכמה, עסקים צריכים עזרה בדיגיטל. אין עסק בריא שלא עושה שיווק, זה כמו אדם שלא אוכל. השיווק הוא מה שמביא לקוחות לעסק וגורם לו להכניס כסף ולהתקיים, וכדי לייצר את השיווק חייב גרפיקאי שיכין את העיצוב של השיווק, בין אם זה האתר, דף הנחיתה, דף המכירה, הבאנרים ועוד אין סוף שיטות פרסום שיש לעסקים״.

נשמע הגיוני לחלוטין, מה פוטנציאל ההכנסה כגרפיקאי?

״הכל תלוי בך! אתה יכול להיות שכיר, והשכר של גרפיקאי מתחיל עומד על בין 7,200-7850 ש״ח ומשם זה עולה ככל שיש לך יותר ניסיון.

ומצד שני, אתה יכול להיות פרילנסר/עצמאי ולקחת לעצמך לקוחות בזמן שאתה עובד מהבית ולעשות כמות כסף א-ד-י-ר-ה! למעשה, התקרה היחידה שיש לך תלויה בך וכמה לקוחות אתה מחליט לקבל. ככל שתקבל יותר עבודות תעשה יותר כסף.

עבודה ממוצעת נעה בין 1,500-2,500 שקלים. מספיק שתעשה 10 עבודות בחודש עם השקעה ממוצעת של 2-3 שעות עבודה (20-30 שעות בסה״כ) ואתה עם 15-25 אלף שקלים בחודש אצלך בכיס.״ 

״עבודה ממוצעת נעה בין 1,500-2,500 שקלים. מספיק שתעשה 10 עבודות בחודש עם השקעה ממוצעת של 2-3 שעות עבודה (20-30 שעות בסה״כ) ואתה עם 15-25 אלף שקלים בחודש אצלך בכיס״

וואו, לא רע… עכשיו, מי האנשים שמתאימים לעבוד כגרפיקאים?

״שאלה מעולה, מהסיבה שיש לי רשימה מוכנה בדיוק עבור אנשים שמתאימים לעסוק בתחום ואנשים שלא.
מוכן? אז ככה…

למי שרוצה מקצוע בו הוא יכול להיות חופשי, מי שרוצה לעבוד בעבודה כיפית ולא קשה, מי שרוצה לעבוד מהמחשב, מי שרוצה עבודה לא משעממת, מי שרוצה מקצוע שמתחדש כל הזמן, מי שרוצה להיות מסוגל לשלוט ברמת ההכנסה שלו, מי שמפריע לו דברים לא אסתטיים, מי שחשוב לו לעשות את העולם יפה יותר,

מי שאוהב עיצוב וגרפיקה, מי שלא רוצה רק ללמוד גרפיקה אלא גם להפוך את זה למקצוע שמכניס הרבה כסף, מי שרוצה ללמוד תכלס ולא ללמוד רק תיאוריה, מי שלא רוצה ללמוד 4 שנים בשביל להתחיל לעבוד בתחום, מי שרוצה להתחיל לעצב מיד כבר מהשיעור הראשון.

אז אם אתה מוצא את עצמך ברשימה הזו – כדאי לך להתחיל!״

תקשיבי, אני בהחלט רואה את עצמי ברשימה ושכנעת אותי! עכשיו, מה אני צריך לעשות כדי להתחיל להיות גרפיקאי בעצמי?

״קודם כל, אתה צריך לדעת שאתה חייב שיהיו לך:
1. מחשב יחסית חזק שיכול להריץ את התוכנות הגרפיות
2. אינטרנט
3. זמן ללמוד ולהתעסק בתחום.

אם יש לך את ה-3 הנ״ל, לפני שאתה נרשם לקורסים או מוציא את החסכונות שלך, אני מציעה לך באמת באופן אישי אוהב וכנה לצפות בשידור שלי ולהחליט בעצמך את ההחלטה הנכונה ביותר עבורך.״

כתבות דומות

הטוויסט העיצובי הסודי שהופך כל בית פשוט לאימפריה

קיר בחדר השינה שהוא בעצם אקווריום, מטבח שנעלם בלחיצת כפתור – וחדר כושר שקוף שמשקיף אל הסלון. נשמע כמו פנטזיות שקיימות רק בדמיון? תחשבו שוב. הילה ואבי בן שאנן שעיצבו בתי מלון בארץ ובחו"ל טוענים שאפשר לקחת את הטרנדים המופרעים ביותר מעולם העסקים – וליישם אותם בבתים פרטיים בעבודות בוטיק. מוכנים להפוך את הבית ליצירת מופת? ככה תעשו את זה

לכתבה »

לא רק לבוגרי 8200, ובלי פסיכומטרי: מספיקה השאיפה ללמוד, ואתה פסיעה מקריירה יציבה בסייבר תוך שנה

לצד המחסור העצום של עובדים בתחום הסייבר, שהגיע אפילו עד שולחן הממשלה עם ניסיונות לעזור, חברת ההייטק סמארט גרופ מציעה קורס מצליח לקריירה נגישה מתמיד בתחום הסייבר, לצעירים שחולמים על חיים טובים ומפנקים. "זה לא קורס העשרה", מסבירים בחברה. "כחברת הייטק אנחנו יודעים מה התפקיד ביומיום של אנשי סייבר ובהתאם לכך מכינים לקריירה בהייטק. נקודה"

לכתבה »

התגלית של נאס"א שתעזור לכם לישון כמו מלאכים.

סובלים משינה לא טובה ומעייפות שלא נגמרת? מסתבר שאתם לא לבד וכל ישראלי שני (50%) שותף לצרה הזו. לטענת תומר בן חמו, מנכ"ל חברת אירופלקס, תגלית פורצת דרך שפותחה לאחרונה במעבדות המחקר של נאס"א תרמה לייצור פתרון מהפכני ("מיטה מתכווננת") ששם סוף אחת ולתמיד לכל כאבי הגב ובעיות השינה, דבר שיהפוך את הלילה שלנו לחוויה מפנקת כמו במלון 5 כוכבים. וכל זה? במחיר שווה לכל כיס. יצאנו לבדוק.

לכתבה »

עידן דנש: "10 לקוחות בשיווק בדיגיטל, וזה מספיק כדי להתפטר"

מתים לעשות שינוי קריירה ולהגיד "ביי" לבוס? עידן דנש טוען, שבישראל 2022 עם יותר מ-600,000 בעלי עסקים שצמאים ללקוחות מדי יום, מי שילמד לנצל את פייסבוק ואינסטגרם ולהפוך גולשים אנונימיים לפניות איכותיות – יוכל לבנות תוך 6-12 חודשים עסק יציב (מהבית) מבוסס אינטרנט, ככה שמהר מאוד ניתן יהיה להתפטר מהעבודה בלב שקט ובלי דאגות. והיופי? צריך בשביל זה סך הכל 10 לקוחות. יצאנו לבדוק.

לכתבה »

כתבות דומות

הטוויסט העיצובי הסודי שהופך כל בית פשוט לאימפריה

קיר בחדר השינה שהוא בעצם אקווריום, מטבח שנעלם בלחיצת כפתור – וחדר כושר שקוף שמשקיף אל הסלון. נשמע כמו פנטזיות שקיימות רק בדמיון? תחשבו שוב. הילה ואבי בן שאנן שעיצבו בתי מלון בארץ ובחו"ל טוענים שאפשר לקחת את הטרנדים המופרעים ביותר מעולם העסקים – וליישם אותם בבתים פרטיים בעבודות בוטיק. מוכנים להפוך את הבית ליצירת מופת? ככה תעשו את זה

לכתבה »

לא רק לבוגרי 8200, ובלי פסיכומטרי: מספיקה השאיפה ללמוד, ואתה פסיעה מקריירה יציבה בסייבר תוך שנה

לצד המחסור העצום של עובדים בתחום הסייבר, שהגיע אפילו עד שולחן הממשלה עם ניסיונות לעזור, חברת ההייטק סמארט גרופ מציעה קורס מצליח לקריירה נגישה מתמיד בתחום הסייבר, לצעירים שחולמים על חיים טובים ומפנקים. "זה לא קורס העשרה", מסבירים בחברה. "כחברת הייטק אנחנו יודעים מה התפקיד ביומיום של אנשי סייבר ובהתאם לכך מכינים לקריירה בהייטק. נקודה"

לכתבה »

התגלית של נאס"א שתעזור לכם לישון כמו מלאכים.

סובלים משינה לא טובה ומעייפות שלא נגמרת? מסתבר שאתם לא לבד וכל ישראלי שני (50%) שותף לצרה הזו. לטענת תומר בן חמו, מנכ"ל חברת אירופלקס, תגלית פורצת דרך שפותחה לאחרונה במעבדות המחקר של נאס"א תרמה לייצור פתרון מהפכני ("מיטה מתכווננת") ששם סוף אחת ולתמיד לכל כאבי הגב ובעיות השינה, דבר שיהפוך את הלילה שלנו לחוויה מפנקת כמו במלון 5 כוכבים. וכל זה? במחיר שווה לכל כיס. יצאנו לבדוק.

לכתבה »

עידן דנש: "10 לקוחות בשיווק בדיגיטל, וזה מספיק כדי להתפטר"

מתים לעשות שינוי קריירה ולהגיד "ביי" לבוס? עידן דנש טוען, שבישראל 2022 עם יותר מ-600,000 בעלי עסקים שצמאים ללקוחות מדי יום, מי שילמד לנצל את פייסבוק ואינסטגרם ולהפוך גולשים אנונימיים לפניות איכותיות – יוכל לבנות תוך 6-12 חודשים עסק יציב (מהבית) מבוסס אינטרנט, ככה שמהר מאוד ניתן יהיה להתפטר מהעבודה בלב שקט ובלי דאגות. והיופי? צריך בשביל זה סך הכל 10 לקוחות. יצאנו לבדוק.

לכתבה »