משחקים חינוכיים

תוכן מקודם

משחק הקופסה שעושה את מה שמאות הורים בישראל חשבו שכבר בלתי אפשרי: מוציא את הילד מהמסך ומלמד אותו חשבון בכיף, בלי שצריך לשבת איתו על שיעורי הבית

במקום ללמוד בעל פה את לוח הכפל, הילדים שלנו לומדים בעל פה את השירים של התוכניות בטלוויזיה. אבל מה אם היה משחק קופסה שהיה עושה את העבודה במקומנו ופשוט מוציא (מרצון) את הילדים מהמסך ואפילו הופך אותם לאלופי הכיתה בחשבון? יצאנו לשאול את חנה רוצקי, מפתחת המשחק ומורה למתמטיקה, על שיטת הלימוד המנצחת ששברה את השוק.

מור משרקי  02.12.20 // 16:15

"הוא לא מוכן לעזוב את המסך," מתלוננת באוזניי אמא של רהב, בן 9 מהמרכז. "עם כל הקורונה הזאת, אפילו השיעורים קורים ב-zoom, זה לא בריא בגיל כזה להיות תקועים במחשב כל כך הרבה שעות."

אמא של רהב צודקת והיא לא לבד. אלפי הורים נאבקים מול הילדים שלהם מדי יום, ומנסים לשווא להוציא אותם ממסכי המחשב והטלפון. בימים כאלה שאפילו הלימודים נעשים בצורה מקוונת, זה כמעט בלתי אפשרי.

כששמעתי על משחק הקופסה החדש שפיתחה חנה רוצקי (35) מורה לחשבון ומומחית בשיטות לימוד באמצעות משחק, הייתי חייבת לשמוע ממנה על הפתרון שאולי יעזור לאמא של רהב ולהורים אחרים לתפוס שתי ציפורים במשימה האחת והבלתי אפשרית: להוציא את הילדים מהמסך וגם לגרום להם ללמוד.

חנה רוצקי, מורה לחשבון ומפתחת משחקי חשבון.

לשחק במחשב וללמוד חשבון זה שני דברים שונים אם לא הפוכים, איך זה משתלב בכלל?

"זה בדיוק הסוד. צריך שהילד יעשה משהו מהנה ו'על הדרך' ללמד אותו. שיטות הלימוד היום ממש גנריות. מורה, לוח, תרגילים. תחשבי על ילד שמגיע לכיתה א' אחרי שהוא התרגל לשחק כל היום. זה לא מספיק חווייתי, לא מספיק מעניין, לא באמת כיפי, ואז מתפלאים שהוא מעדיף מחשב וטלוויזיה במקום שיעורי בית. 

כאן מגיע האתגר: צריך לייצר משחק שהוא מספיק כיפי כדי שהילדים לא יהיו תקועים מול המסכים, אבל שגם ילמדו ממנו כמו בשיעור של בית ספר ואפילו יותר טוב. מהאתגר הזה פיתחתי שיטה שבה לומדים את לוח הכפל תוך כדי משחק, ככה שהילד בלי לשים לב כבר ידע אותו בעל פה מרוב כמות הפעמים שהוא שיחק בו."

איך אפשר ללמוד את לוח הכפל במשחק? כשאני הייתי ילדה היינו משננים אותו בעל פה וזה היה סיוט.

"כן, גם היום הרבה ילדים מתקשים עם לוח הכפל ואז ההורים שגם ככה עסוקים ועייפים, צריכים לשבת איתם אחרי הלימודים, לפעמים במשך שעות, כדי לעזור להם לתרגל את זה. ככה ההורה עצבני והילד עצבני ואף אחד לא נהנה… איך אפשר ללמוד ככה?! צריך לעשות את זה כיף, כמו שעושים לתינוקות 'אווירון!' עם הכפית כדי לגרום להם לאכול? אז אותו דבר עם משחק הקופסה שפיתחתי, רק שהוא מאכיל בתרגילי מתמטיקה.״

להאכיל בתרגילי מתמטיקה נשמע כבד, המשחק הזה מסובך?

"ממש לא, הוא קליל לגמרי! קוראים לו 'כיף בין כוכבים'. המטרה היא להגיע לכוכבי הלכת השונים באמצעות הרכבת תרגילים של הכפלת כוכבים ופעולות חיבור וחיסור פשוטות. למשל, כוכב נוגה במשחק הוא 15, אז הילד צריך להשיג קלפים של 5 ו-3 כוכבים כדי להכפיל אותם אחד בשני, או להכפיל 5 ו-4 כוכבים שזה 20 ולהוריד מזה 5 באמצעות הקלף המתאים.

זה משחק שמבוסס על חשיבה כמותית, אסטרטגית וגם יצירתית. זה מה שיפה במשחק לימודי, החלק של הלימוד מתבטא בלוח הכפל ובחיבור וחיסור. אבל המשחק כשלעצמו מחבר את הילד עם השחקנים האחרים ועוזר בפיתוח של כישורים חברתיים. זה חשוב במיוחד בתקופת הקורונה וקשה מאוד לקבל מחוברות לתרגול עצמי או ממשחקי מחשב וטלוויזיה. 

מעבר לכיף, זה באמת עובד. כמו שילד יודע לשיר בעל פה את השירים בתוכניות טלוויזיה שהוא אוהב? אין שום סיבה שהוא לא ידע בעל פה תרגילי חשבון, בעיקר אם הוא עושה אותם כל הזמן תוך כדי המשחק וממש נהנה מזה."

המשחק 'כיף בין כוכבים' שפיתחה חנה רוצקי. קרדיט לצילום: בלוג משחקי הקופסה של נופי.

אם יש לי ילד בגן חובה אז המשחק מתאים לו? משחק חברתי סבבה, אבל עדיין זה על לוח הכפל...

"על הקופסה רשום לגילאי 8 ומעלה, אבל מי מסתכל היום על קופסאות? ועכשיו ברצינות, אפשר לשחק גם בגילאים נמוכים ולהגיע לכוכבים עם חיבור וחיסור, זה פשוט יהיה עם יותר קלפים וקצת יותר ארוך. אגב, יש גם סדרה של 6 משחקונים דיגיטליים שאפשר לקבל דרך המחשב, להדפיס ולהכין בבית. הם מתאימים לטווח רחב יותר של גילאים. 

אחד המשחקים למשל הוא להכין פיצה (עם מתכון ממש טעים) ולחלק את התוספות השונות על הפיצה כדי ללמוד שברים, גם כיף וגם חומר לימודי. יש גם את המשחקון 'הרפתקה בג'ונגל' שמלמד חיבור וחיסור במאוזן ובמאונך לכיתות הנמוכות, 'ים של חוויות' מלמד בעיות מילוליות בחשבון ועוד משחקים." 

לחצו כאן כדי להגיע לרשימה המלאה של המשחקונים הדיגיטליים >>>. 

אז אפשר פשוט לתת לילדים לשחק לבד, או שצריך לשבת איתם לאורך כל המשחק ולהסביר?

"תראי, צריך השגחה של מבוגר רק בחלק מהדברים, למשל בהכנה של הפיצה או במשחקונים דיגיטליים אחרים שדורשים הדפסה, צביעה וגזירה. אבל עם המשחק עצמו, ההורה מסביר לילדים איך לשחק וזהו, לא צריך יותר מזה! כל היופי הוא שהילד יכול לשחק עם האחים והחברים ולהורים יש ראש שקט. זה לא כמו משימה בחוברת שהילד מתבאס לעשות כי ההורה יושב לידו ונושף לו בעורף, זה כיף זה?!"

אז זה השוני מחוברות תירגול אני מניחה, שיש להורה ראש שקט והילד יכול לשחק בזה בעצמו?

"נכון, זה אחד היתרונות העיקריים. אבל יש עוד יתרון גדול: חוברת תרגילי חשבון, גם הכי כיפית שיש, היא מצומצמת. ברגע שהילד מסיים את החוברת (בהנחה שהוא באמת ישב עליה אחרי שהכריחו אותו) אפשר לזרוק אותה לפח ונגמר הסיפור.

המשחק לעומת זאת, הוא אינסופי. אפשר תמיד להמציא עוד קומבינציות שונות של תרגילי מתמטיקה. זה מפתח את היצירתיות ואת החשיבה, ומרוב משחקים, הילד ידע בעל פה את לוח הכפל בלי שהוא בכלל ישים לב. מעבר לזה שחוברת נתפסת כמשהו מציק שצריך לשבת ולעשות, וכאן זה משחק שהילד בעצמו ירצה."

לוגו משחק הקופסה 'כיף בין כוכבים' שפיתחה חנה רוצקי.

נחמד, אבל מה ההבדל ממשחקי קופסה לימודיים אחרים? זה לא עובד על אותו עקרון?

"לגמרי לא. משחקי קופסה אחרים שיש בשוק, לרוב מתורגמים ממשחקי קופסה שהוציאו לשוק במדינות אחרות. אבל ילדים הם לא מכונה על פס ייצור, אי אפשר להתאים שבלונה של ילד גרמני או רוסי לשבלונה של ילד ישראלי. הרמה הלימודית פה שונה, צורת החשיבה היא אחרת, מה ש'תופס' את הילדים פה לגמרי שונה. 

'כיף בין כוכבים' הוא המצאה אישית שלי בתור מי שנולדה ברוסיה, למדה חשבון בארץ ובעקבות כך החליטה לשנות את השיטה וגם אמא לארבעה ילדים הכי ישראליים שיש. הוא בנוי על ניסיון שיש לי כמורה ועל שיטות מוכחות שבעזרתן לימדתי תלמידים שהתקשו בחשבון. ראיתי שזה עובד פעם אחר פעם, ושהילדים נהנים והתירגולים שלהם בחשבון ממש משתפרים. זה מה שהוביל אותי לשכלל את הטכניקות למשחק קופסה, והתוצאות פשוט מדהימות."

מעניין, אז המשחק מבוסס על שיטות שהוכחו בארץ, אבל בטח המחיר גבוה בהתאם?

"תגידי לי את. החברות הגדולות היום לוקחות 180 ואפילו 200 שקלים ויותר למשחק קופסה פשוט, וזה עוד על משחקים רגילים שהם רק להנאה בלי שום ערך מוסף לימודי. 

המשחק 'כיף בין כוכבים' עולה רק 120 ש"ח לפני משלוח, והמשחקים הדיגיטליים עולים אפילו פחות, 60 ש"ח בלבד, כי הם לא דורשים משלוח ממשי, רק הרעיון והגרפיקה. זה באמת מחירי רצפה למשחק קופסה בארץ, ועוד כזה שהוא גם פיתוח ישראלי עם שיטה מוכחת, גם כיף בטירוף וגם נותן שקט להורים ומלמד את הילד חשבון.

חשוב לציין שעכשיו עם הקורונה, אפשר לרכוש חבילות משתלמות במיוחד של המשחקים יחד עם שיעורים פרטיים באמצעות ה-Zoom, כדי לוודא שהילד מצליח להתקדם בחומר ולא נשאר מאחור. שיטת הלימוד בשיעורים הפרטיים תהיה גם היא באמצעות משחקים שאמציא בצורה מותאמת לילד, כדי להשלים פערים, לחזק את הידע הקיים ולהיות אלוף הכיתה בחשבון, גם בתקופה כזאת, בצורה מהנה וחווייתית."

וואלה, באמת נשמע משתלם מכל הבחינות. אז איזה תגובות את מקבלת על המשחק עצמו?

"וואו, כמות התגובות החיוביות שאני שומעת פשוט מחממת לי את הלב. ילד מתוק מהמרכז כתב לי שהוא שיחק עם אח שלו את 'כיף בין כוכבים' והם מאוד נהנו מהאביזרים המגניבים והאתגר. אפשר לשחק גם בשבת, אגב, כי כל החישוב נעשה בראש. זה משחק ממש מגבש למשפחה והוא רחוק מכל מסך אפשרי.

אמא אחרת כתבה שבזמן הקורונה בנה בן ה-7 תירגל בעזרת המשחק את לוח הכפל וממש נהנה מזה, והמשחק גם פיתח בבית דיון בנושא מערכת השמש והכוכבים. בעקבות ההיענות, המשחק גם שולב בכמה מסגרות בבתי ספר. כולם ממש מתלהבים ממנו כי הוא באמת כיפי ועדיין לימודי ומעשיר."

"הפך ל'המשחק' אצלנו… בזכותו הילדים מחשבים מהר יותר תרגילי חשבון."

מה זאת אומרת, בתי ספר ממש רכשו ממך את המשחק כדי שהתלמידים ישתמשו בו?

"כן, כן! איזו גאווה זאת, נכון? גם משחק הקופסה וגם המשחקונים הדיגיטליים הם לפי תוכנית משרד החינוך ומלמדים חיבור, חיסור, שברים, כפל וחילוק ועוד. צריך לזכור שאני מורה לחשבון בעצמי ומכירה מקרוב את התוכנית הלימודית. כאמא אני גם מכירה מקרוב את הקושי לפתוח חוברת ולשבת לעשות תרגילים או שיעורי בית, לעומת ההנאה לשבת עם אחים או חברים ולשחק משחק, ככה לומדים בלי בכלל להרגיש."

יפה, אז איך באמת הגעת להיות מפתחת משחקי קופסה ממורה לחשבון?

"חשוב להדגיש שאני מורה לחשבון וגם מעבירה שיעורים פרטיים. מצחיק לתת לי את התואר של 'מפתחת משחקי קופסה', כי מבחינתי זה משהו שתמיד עשיתי כחלק בלתי נפרד מצורת הלימוד שלי. כבר בתור תלמידה לא אהבתי בכלל חשבון כי השיטות היו ממש משעממות. התחלתי להמציא משחקים עם טכניקות שיהיו כיפיות יותר ללימוד כבר בחטיבה. 

גם בשירות הלאומי עזרתי לילדות שהתקשו בחשבון ולימדתי אותן בעזרת משחקים, זאת הייתה הצלחה מסחררת. גם אפשר לומר שהרבה מהשיטות הכיפיות פיתחתי בעזרת הילדים שלי ששמחו להיות 'שפני הניסיונות' של המשחקים. בשורה התחתונה, לימוד שהוא חוויתי באמצעות משחק זה מה שעובד הכי טוב."

"לימוד שהוא חוויתי באמצעות משחק, זה הלימוד שעובד הכי טוב." חנה רוצקי.

אז מה אני צריכה לעשות כדי לקבל את המשחקים שיוציאו את הילד שלי מהמסך כדי שיתרגל חשבון?

"הדבר הראשון שאת צריכה לעשות זה להשאיר פרטים בקישור הזה ואני כבר אצור איתך קשר. בשיחה תקבלי את כל המידע לגבי המשחקים והשיעורים הפרטיים שאני מעניקה ותבחרי את החבילה שאת מעדיפה:

  • חבילת כוכב הכסף: משחק הקופסה "כיף בין כוכבים" + כל המשחקונים הדיגיטליים להדפסה והכנה ביתית + 2 שיעורים פרטיים בחודש, דרך ה-zoom, כדי לחזק את הילדים שקצת יותר קשה להם בחשבון ולוודא שהם שולטים בחומר הלימודי ומוכנים להתקדם הלאה.

  • חבילת כוכב הזהב: משחק הקופסה "כיף בין כוכבים" + כל המשחקונים הדיגיטליים להדפסה והכנה ביתית + 4 שיעורים פרטיים בחודש, דרך ה-zoom, בשיטת לימוד באמצעות משחק להשלמת פערים ולהתקדמות בחומר הלימודי בליווי ובעזרה צמודה. 

בסופו של יום, כל ילד הוא מיוחד. המשחקים הם שיטת לימוד חווייתית של החומר הבסיסי והם באמת מהנים מאוד. אבל יש ילדים שיצטרכו את העזרה הצמודה, וזה בסדר גמור. בשיעורים הפרטיים נשב בצורה מקיפה, יחד עם עוד טכניקות ללימוד באמצעות משחק, כדי להפנים כמה שיותר טוב את החומר. בנוסף יש אפשרות לעשות שיעורים בקבוצות קטנות, גם כדי להוזיל את העלויות וגם כדי ליצור סביבה חברתית תומכת לילד.

בשורה התחתונה, עם כל הכיף שבעולם, אנחנו רוצים שהילדים שלנו יפתחו את מיומנויות החשיבה, היצירתיות והידע שלהם, זאת המטרה. המשחקים והחוויות הם פשוט הדרך הכי טובה להגיע לשם."

כתבות דומות

הטוויסט העיצובי הסודי שהופך כל בית פשוט לאימפריה

קיר בחדר השינה שהוא בעצם אקווריום, מטבח שנעלם בלחיצת כפתור – וחדר כושר שקוף שמשקיף אל הסלון. נשמע כמו פנטזיות שקיימות רק בדמיון? תחשבו שוב. הילה ואבי בן שאנן שעיצבו בתי מלון בארץ ובחו"ל טוענים שאפשר לקחת את הטרנדים המופרעים ביותר מעולם העסקים – וליישם אותם בבתים פרטיים בעבודות בוטיק. מוכנים להפוך את הבית ליצירת מופת? ככה תעשו את זה

לכתבה »

לא רק לבוגרי 8200, ובלי פסיכומטרי: מספיקה השאיפה ללמוד, ואתה פסיעה מקריירה יציבה בסייבר תוך שנה

לצד המחסור העצום של עובדים בתחום הסייבר, שהגיע אפילו עד שולחן הממשלה עם ניסיונות לעזור, חברת ההייטק סמארט גרופ מציעה קורס מצליח לקריירה נגישה מתמיד בתחום הסייבר, לצעירים שחולמים על חיים טובים ומפנקים. "זה לא קורס העשרה", מסבירים בחברה. "כחברת הייטק אנחנו יודעים מה התפקיד ביומיום של אנשי סייבר ובהתאם לכך מכינים לקריירה בהייטק. נקודה"

לכתבה »

התגלית של נאס"א שתעזור לכם לישון כמו מלאכים.

סובלים משינה לא טובה ומעייפות שלא נגמרת? מסתבר שאתם לא לבד וכל ישראלי שני (50%) שותף לצרה הזו. לטענת תומר בן חמו, מנכ"ל חברת אירופלקס, תגלית פורצת דרך שפותחה לאחרונה במעבדות המחקר של נאס"א תרמה לייצור פתרון מהפכני ("מיטה מתכווננת") ששם סוף אחת ולתמיד לכל כאבי הגב ובעיות השינה, דבר שיהפוך את הלילה שלנו לחוויה מפנקת כמו במלון 5 כוכבים. וכל זה? במחיר שווה לכל כיס. יצאנו לבדוק.

לכתבה »

עידן דנש: "10 לקוחות בשיווק בדיגיטל, וזה מספיק כדי להתפטר"

מתים לעשות שינוי קריירה ולהגיד "ביי" לבוס? עידן דנש טוען, שבישראל 2022 עם יותר מ-600,000 בעלי עסקים שצמאים ללקוחות מדי יום, מי שילמד לנצל את פייסבוק ואינסטגרם ולהפוך גולשים אנונימיים לפניות איכותיות – יוכל לבנות תוך 6-12 חודשים עסק יציב (מהבית) מבוסס אינטרנט, ככה שמהר מאוד ניתן יהיה להתפטר מהעבודה בלב שקט ובלי דאגות. והיופי? צריך בשביל זה סך הכל 10 לקוחות. יצאנו לבדוק.

לכתבה »

כתבות דומות

הטוויסט העיצובי הסודי שהופך כל בית פשוט לאימפריה

קיר בחדר השינה שהוא בעצם אקווריום, מטבח שנעלם בלחיצת כפתור – וחדר כושר שקוף שמשקיף אל הסלון. נשמע כמו פנטזיות שקיימות רק בדמיון? תחשבו שוב. הילה ואבי בן שאנן שעיצבו בתי מלון בארץ ובחו"ל טוענים שאפשר לקחת את הטרנדים המופרעים ביותר מעולם העסקים – וליישם אותם בבתים פרטיים בעבודות בוטיק. מוכנים להפוך את הבית ליצירת מופת? ככה תעשו את זה

לכתבה »

לא רק לבוגרי 8200, ובלי פסיכומטרי: מספיקה השאיפה ללמוד, ואתה פסיעה מקריירה יציבה בסייבר תוך שנה

לצד המחסור העצום של עובדים בתחום הסייבר, שהגיע אפילו עד שולחן הממשלה עם ניסיונות לעזור, חברת ההייטק סמארט גרופ מציעה קורס מצליח לקריירה נגישה מתמיד בתחום הסייבר, לצעירים שחולמים על חיים טובים ומפנקים. "זה לא קורס העשרה", מסבירים בחברה. "כחברת הייטק אנחנו יודעים מה התפקיד ביומיום של אנשי סייבר ובהתאם לכך מכינים לקריירה בהייטק. נקודה"

לכתבה »

התגלית של נאס"א שתעזור לכם לישון כמו מלאכים.

סובלים משינה לא טובה ומעייפות שלא נגמרת? מסתבר שאתם לא לבד וכל ישראלי שני (50%) שותף לצרה הזו. לטענת תומר בן חמו, מנכ"ל חברת אירופלקס, תגלית פורצת דרך שפותחה לאחרונה במעבדות המחקר של נאס"א תרמה לייצור פתרון מהפכני ("מיטה מתכווננת") ששם סוף אחת ולתמיד לכל כאבי הגב ובעיות השינה, דבר שיהפוך את הלילה שלנו לחוויה מפנקת כמו במלון 5 כוכבים. וכל זה? במחיר שווה לכל כיס. יצאנו לבדוק.

לכתבה »

עידן דנש: "10 לקוחות בשיווק בדיגיטל, וזה מספיק כדי להתפטר"

מתים לעשות שינוי קריירה ולהגיד "ביי" לבוס? עידן דנש טוען, שבישראל 2022 עם יותר מ-600,000 בעלי עסקים שצמאים ללקוחות מדי יום, מי שילמד לנצל את פייסבוק ואינסטגרם ולהפוך גולשים אנונימיים לפניות איכותיות – יוכל לבנות תוך 6-12 חודשים עסק יציב (מהבית) מבוסס אינטרנט, ככה שמהר מאוד ניתן יהיה להתפטר מהעבודה בלב שקט ובלי דאגות. והיופי? צריך בשביל זה סך הכל 10 לקוחות. יצאנו לבדוק.

לכתבה »