תרבות

"3 שעות והשיער הנפוח שסבלתי ממנו כל החיים פשוט הפך לחלק כמו משי" - מה סוד הקסם שהפך מספרת בוטיק במרכז למומחית ההחלקות המקצועיות מס' 1?

כבר לא עניין של יופי – שיער חלק הוא הנוחות היומיומית של כל אישה עם שיער נפוח ומקורזל שמאסה בבזבוז שעות רבות בניסיון לסדר אותו. אך הפתרונות הקיימים היום, כמו פן, מחליק והחלקות מסוימות – עלולים להרוס את השיער, להביא לתוצאה לא אסתטית ואף להוביל לנשירה. חקרנו מספרת בוטיק במרכז המומחית מס' 1 בהחלקות שיער מקצועיות, האם קיימת ההחלקה המושלמת?

מור משרקי  14.7.21 // 11:30

"כמו כל אחת עם שיער מקורזל ונפוח, חלמתי במשך שנים על החלקה," מספרת רויטל (24) מתל אביב, "אבל ראיתי החלקות שחברות שלי עשו ונראו כמו קרשים, לא טבעיות ולא מחמיאות. וגם שמעתי סיפורי זוועות על בנות שבהחלקה ירד להן 20% מהשיער בנשירה בגלל שימוש בחומרים לא מתאימים… האמת? מפחיד!"

מה שרויטל מספרת הוא המציאות היומיומית של מאות אלפי נשים בישראל שנאבקות עם שיער נפוח, מקורזל או חסר צורה. הרצון להשיג שיער חלק הוא כבר מזמן לא רק מודל יופי – שיער עדין, גולש ורך שמסתדר כבר כשקמים בבוקר בלי שום סירוק או קרם, זאת הנוחות שעליה חולמות הנשים הללו וכרגע היא ללא פתרון.

"הבעיה הגדולה היום היא שנשים רוצות שיער חלק בכל מחיר, גם על פני בריאות ומקצועיות," מספר יוסי שבתאי, בעל מספרת הבוטיק "XXX" בכפר סבא, "וזה גורר הרבה צרות. גם בשימוש בפן ובמחליקים באופן תדיר, מה שמייבש את השיער והורס את הצבע והברק שלו. 

גם בביצוע החלקות שיער במספרות שאינן מקצועיות יש סכנות: חוסר אבחון מקדים של השיער הרלוונטי, שימוש בטכניקת החלקה לא נכונה, שימוש בחומרים מסוכנים שרק הורסים את השיער, ביצוע החלקה בצורה לא אחידה – לכל אלה סכנות רבות עבור מי שבסך הכל רצתה שיער חלק. בסופו של דבר, את נשארת עם הסיוט הזה על הראש והספר הולך הביתה עם הכסף שלך…" 

בתמונה: לפני ואחרי החלקה במספרת הבוטיק של יוסי שבתאי.

יוסי, מה הסכנות העיקריות שעלולות להיגרם לי מהחלקת שיער ואיך אני נמנעת מהן??

"שאלה מצוינת. ארבעת היסודות העיקריים של כל החלקה מוצלחת הם: אבחון, בחירת החלקה, חומרים איכותיים וביצוע החלקה. למה הם כל כך חשובים? עכשיו נסביר.

אבחון מדויק של השערה בעצם ישפיע על סוג ההחלקה שנבחר. שיער דק או עבה, סיב שערה חלש או חזק, צבע שיער בלונדיני, שיער טבעי או צבוע – לכל סוג שיער מתאימה החלקה אחרת, ואם לא עושים התאמה אידיאלית ומקסימלית יש סיכוי לפגיעה גדול בשערה. 

למשל נשים עם שיער שחור חזק ומקורזל יצטרכו החלקה שהחומרים הפעילים בה חזקים יותר, לעומת נשים עם שיער בהיר ודק שהחלקה מאותו הסוג תהיה חזקה מדי, תשבור את סיב השערה ותגרום לנשירות".

וואי זה קריטי, אז איזה סוגי החלקה יש ואיזה תוצאות כל אחד מהם יכול להביא לשיער שלי??

"בעקרון יש שלושה סוגים עיקריים של החלקות: קראטין, החלקה אורגנית והחלקה היפנית. 

החלקת קראטין מתאימה למי שרוצה להוריד 30-50% מנפח השיער, או מי שיש לה שיער פגום, יבש, צבוע ורוצה לשקם אותו. השערה שלנו בנויה מקראטין וחומר ההחלקה כולל את הקראטין שחסר לשערה כדי להיות בריאה יותר. חשוב להבין שההחלקה הזאת היא פחות חזקה ולא תתאים לשיער מתולתל וחזק מאוד.

החלקה האורגנית מתאימה למי שרוצה להוריד 50-70% מנפח השיער ולכן מתאימה גם לשיער מתולתל מאוד שסיב השערה שלו חזק. היא מגיעה לתוצאות מאסיביות יותר מהקראטין, ועדיין לא יוצרת מה שנקרא 'שיער חלק קרשים'. יותר מזה, היא לא פרמננטית (קבועה) ומתנדפת מהשיער תוך 8-12 חודשים.

החלקה יפנית היא אפילו חזקה יותר מהאורגנית ומגיעה לתוצאות של 100% גם על השיער המקורזל, הנפוח והחזק ביותר. מהסיבה הזאת, ההחלקה נחשבת למאסיבית יחסית וצריכה להתבצע רק על שיער טבעי. שיער שעבר צביעה ופעולות כימיות, לא מספיק חזק כדי 'לשרוד' החלקה יפנית בלי להתייבש, להישבר ולנשור. בשל העוצמה של ההחלקה, היא פרמננטית ונשארת על השיער עד שמספרים אותו".

בתמונה: לפני ואחרי החלקה במספרת הבוטיק של יוסי שבתאי.

אבל איך אני אדע איזה סוג החלקה לבקש? אני לא ממש יודעת מה הכי יתאים לי לשיער…

"בדיוק! הרבה נשים ראו על חברות החלקה יפנית ואז הולכות לספר שלהן ומבקשות את זה, בלי לדעת בכלל שההחלקה הזאת מאוד חזקה ויכולה להרוס להן את השיער לחלוטין. יש חשיבות עליונה לבחירת ההחלקה על ידי איש מקצוע, מעצב השיער שמבצע את ההחלקה. זה משהו שאת לא יכולה לעשות בעצמך בשום מצב!

תמרור אזהרה ראשון בהחלקה מקצועית: אם הספר שלך שואל אותך איזה סוג החלקה את רוצה. זה כבר אומר שהוא אולי יודע לעשות מבחינה טכנית את ההחלקה, אבל אם הוא נותן לך להחליט איזה סוג, כנראה שאין לו את שיקול הדעת המקצועי וזה כבר מתכון לאסון.

אם השיער שלך עבר פעולות כימיות, או אם הוא דק ושביר – החלקה יפנית למשל פשוט תהרוס אותו. ואם השיער שלך חזק ומקורזל מאוד ותעשי החלקה אורגנית או החלקת קראטין, יכול להיות שתשלמי המון כסף ועדיין תישארי עם שיער נפוח שלא תאהבי. לא חבל??

אצלנו למשל אנחנו עושים הרבה פעמים שילוב כדי להתאים את ההחלקה ממש לכל חלק בשיער. למשל מישהי עם שיער מאוד מקורזל אבל קצוות שבורים ומפוצלים – אפשר לעשות לה החלקה יפנית מהשורשים איפה שהיא הכי רוצה להוריד את הנפח, אבל לשים קראטין בקצוות כדי לשמור עליהם בלי לפגוע בשיער.

מדובר במשתנים שרק אנשי המקצוע שמבצעים את ההחלקות במספרות הבוטיק בישראל יודעים – ומבחינתך זה משמעותי כי את זאת שבסוף תהיי עם השיער על הראש ותצטרכי להתמודד עם התוצאות.

אבל מעבר לאבחון ולבחירת סוג ההחלקה בהתאם, גם ההחלקה כשלעצמה חייבת להיות איכותית ועם חומרים שאינם מזיקים לשיער. לצורך העניין, חומרים כימיים ורעילים כמו פורמלהייד מצויים בהרבה סוגי החלקות, בעיקר זולות – והם מחלישים את שורש השיערה וגורמים לה לאבד מהחיוניות שלה.

מה זה אומר? החלקה שתעלה לך 50% פחות מהמחיר הנורמלי אבל תהרוס לך את השיער לתמיד, תגרום לנשירות ולשיער דהוי, חסר ברק שנראה פשוט כמו שיער מת או כמו פאה…"

בתמונה: לקוחה בתהליך החלקה במספרת הבוטיק של יוסי שבתאי.

הבנתי, אז גם האבחון וההחלקה הכי מקצועיים לא יעזרו אם החומרים יהיו לא בריאים לשיער, נכון?

"בדיוק. אצלנו למשל בהחלקה היפנית אנחנו משתמשים ב'יוקו' שזה המותג הכי טוב שיש בשוק. צריך להגיד שמדובר בשוק פרוץ של חומרי החלקה, יש כאלה שמייבאים דברים ממש גרועים ובזול, כל אחד משתמש במשהו אחר. ה'יוקו' נחשב העילית, יש בו זהב בפנים והוא שומר על סיב השערה ככה שהשיער לא נפגם.

רוב הנשים לא יידעו באיזה חומר משתמשים להן בהחלקה, וזאת טעות. אולי את משלמת 5,000 שקל על חומר שקנו בקושי ב-200 שקל בסין?? אל תתני לאף אחד לעבוד עלייך, תבקשי לראות את האריזות, תבררי על המותגים.

אנחנו עובדים עם מותגים כמו ויטורי פורמינו, סמארט בונד, ריבונד ובונד פרו. מדובר בחומרי החלקה שהוכיחו את עצמם פעם אחר פעם יותר מ-5 שנים. התוצאה מנצחת ומדברת בעד עצמה, השיער נשאר בריא ומבריק.

אצלנו כל החומרים מוצגים לראווה בוויטרינה, בלי להסתיר שום תווית ושום בקבוקון. במספרות רבות את תראי את החומרים של ההחלקה בתוך בקבוקונים חסרי זיהוי או לא באריזה המקורית. למה? סביר להניח שמדובר בחומרים לא ממותגים, זולים מאוד ופחות איכותיים – ומעצבי השיער לא רוצים שתדעי את זה".

בתמונה: מותגים בינלאומיים באיכות עילית של חומרי החלקה, במספרה של יוסי שבתאי.

אז יכולים למרוח לי על השיער חומר החלקה מאיכות ממש גרועה ולא יהיה לי מושג?!

"נכון. כאן מגיעה האחריות שלך כלקוחה. אל תתפתי להחלקה ב-400, 500 שקל. אל תתפתי למספרות שיעשו לך החלקה מהר מהר בלי שום אבחון של השיער, או כאלו שלא מציגות את חומרי ההחלקה שלהן באריזה הממותגת כך שאת יודעת שהם איכותיים. 

ולא רק החומרים, כל התהליך חייב להיות שקוף בפנייך. זה השיער שלך, החלק שישר תופס את העין במראה החיצוני, זה הביטחון שלך והנוחות שלך – לא לוקחים בזה סיכונים!

אני ממליץ לכל מי ששוקלת לעבור החלקה, לברר אצל המספרה איך יעבוד התהליך, איזו החלקה הם ממליצים לה לבצע, מה שמות המותגים של חומרי ההחלקה וכן הלאה. למספרה מקצועית אמיתית לא תהיה שום בעיה לענות לך על כל שאלה ואפילו לתת לך יותר מידע ממה שביקשת".

המלצות חשובות. אז מה לגבי תהליך ביצוע ההחלקה עצמה? איך זה בדיוק עובד?

"יפה, זה גם היסוד האחרון של ההחלקה המושלמת. הרבה חושבים שמדובר בחלק טכני בלבד. כמעט מאחורי כל ערכת החלקה יהיו הוראות מפורטות איך לבצע את ההחלקה, מתי למרוח את החומר, מתי ואיך לחפוף, מתי לייבש וכן הלאה. 

אבל האמת היא שיש הרבה יותר תורה מקצועית מאשר בתווית ההוראות הזאת, וגם לכאן יש השפעות מכריעות על תוצאות ההחלקה. לדוגמה, שלב מריחת החומר. כמות קטנה מדי לא תבצע את הפעולה הרצויה והשיער יישאר נפוח. כמות גדולה מדי אולי תעמיס על שיער דק ועדין ועלולה לשבור את סיב השערה.

ויותר מהכל: אחידות. אי אפשר למרוח על חלק מהשיער כמות כזאת ועל חלק שני כמות אחרת. צריך למרוח שווה בשווה כדי שייצא אחיד, אחרת חלק מהשיער לא יהיה לגמרי חלק, חלק מהשיער כן יהיה חלק והתוצאה הסופית תראה על הפנים.

גם ההמתנה עם החומר היא קריטית הטווח הוא בין 40 דקות לשעה ו-20 דקות. שוב צריך להתאים את הפעולה לסוג השיער: אם הוא טבעי ולא הוחלק מעולם, משאירים זמן מקסימלי. אבל אם השערה פגומה ורגישה, לא נשאיר את החומר הרבה זמן כדי שלא יכביד על השערה ויהרוס אותה.

בשלב הבא שוטפים את החומר מהשיער וכבר רואים הרבה מהנפיחות יורדת ואיך השיער מתחיל להיות חלק. לאחר מכן מייבשים את השיער, מסרקים, רואים שכל שערה קיבלה את הטיפול והוחלקה באופן שווה בלי פגע. לאחר מכן מתחילים 'לגהץ' כלומר, לסגור את השערה עם חום ולוודא שהחומר נטמע בה היטב.

הגיהוץ הוא קריטי, ברגע שלא מגהצים כמו שצריך השיער לא ייראה חלק לחלוטין ויהיו בו מקטעים שונים לא אחידים. למה זה קורה? אולי כי הספר לא מרגיש ביטחון להתקרב מדי לשורש, או ללחוץ מספיק במקומות מסוימים, לתת את החום הגבוה או מצד שני לתת חום גבוה מדי.

הספר צריך להבחין כמה חום הוא נותן עם הלחיצות של המגהץ. כל לחיצה היא 200 מעלות מינימום, אם תגהץ בלחיצות ארוכות מדי או רבות מדי, זה כבר 1000 ו-2000 מעלות וזה פוגע בשערה, שורף ושובר אותה. מוציא ממנה את החיות והפיגמנטים ככה שהיא נראית מתה. צריך מקצועיות כדי להגיע לדיוק אידיאלי.

בתמונה:תהליך החלקה במספרת הבוטיק של יוסי שבתאי.

השלב הסופי הוא חפיפה של השיער לאחר הגיהוץ. כאן שוב בא לידי ביטוי העניין המקצועי. מי שרגישים יותר בקרקפת, הישארות החומר לאורך זמן יכולה לגרום לאדמומיות, יובש, גירוד ואפילו קשקשים! צריך לחפוף את השיער באופן יסודי כדי שזה לא יקרה. לעומת זאת, מי שהשיער שלה ממש חזק וצריך את הפעולה המקסימלית, אומרים לה להישאר עם החומר על השיער אפילו 2-3 שעות ויותר.

רוב המקומות מסיימים כאן, אבל אצלנו אנחנו אוהבים לתת בונוס אקסטרה לך ולשיער. אחרי החפיפה, אנחנו מורחים על השיער מסכה מיוחדת עם אמפולה (כמוסה) שמטרתה להזין את השיער מפעולת ההחלקה, לשקם את סיב השערה ולגרום לשיער לקבל את הברק הזוהר שיעשה אותך נסיכה".

נשמע מעולה! אז כמה זמן ייקח לי לעשות החלקה מושלמת אצלכם?

"זה החלק הכי טוב. במקומות אחרים, גם מקצועיים וגם כאלה שלא, החלקה מכל סוג יכולה להגיע גם ל-6 שעות! אצלנו כל התהליך כולו, כולל אבחון של השיער, בחירת סוג החלקה עם החומרים האיכותיים ביותר והביצוע שלה בצורה מקצועית, לוקח 3 שעות בלבד – וזה באמת בזכות מומחיות והקפדה של השלבים שהם המתכון המנצח של ההחלקה המושלמת".

כתבות דומות

איך משיגים השתלת שיער משתלמת אצל המומחים בטורקיה בלי לקום מהספה?

שאף אחד לא יסובב לכם את הראש – השתלות שיער בטורקיה הן לא מה שחשבתם. היום אפשר לקבל אבחון היברידי, ייעוץ מרחוק ופינוקים במלונות 5 כוכבים בחו"ל בדרך לבלורית שהופכת כל מתקרח ממוצע לגבר נחשק. יצאנו לבדוק מהי הרשת המחתרתית המדוברת היום ואיך אפשר להשיג דרכה "דילי זהב" עם 50-70% הנחה בזמן שמקבלים שירות 'הכל כלול' אצל המומחים המובחרים בטורקיה?

לכתבה »

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »

כתבות דומות

איך משיגים השתלת שיער משתלמת אצל המומחים בטורקיה בלי לקום מהספה?

שאף אחד לא יסובב לכם את הראש – השתלות שיער בטורקיה הן לא מה שחשבתם. היום אפשר לקבל אבחון היברידי, ייעוץ מרחוק ופינוקים במלונות 5 כוכבים בחו"ל בדרך לבלורית שהופכת כל מתקרח ממוצע לגבר נחשק. יצאנו לבדוק מהי הרשת המחתרתית המדוברת היום ואיך אפשר להשיג דרכה "דילי זהב" עם 50-70% הנחה בזמן שמקבלים שירות 'הכל כלול' אצל המומחים המובחרים בטורקיה?

לכתבה »

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »