תרבות

המקצוע מס׳ 1 של 2021 מהבית: 2-3 שעות עבודה ביום ובלי בוס מעצבן על הראש בזמן שההכנסה גדולה פי 2. כך הגרפיקה הפכה למקצוע המוביל עבור אמהות צעירות

תקופה של חוסר ודאות, בידוד והכנסה לא יציבה. אורטל קצובר (30) חושפת בפנינו את הפתרון של 2021 עבור כל מחפשי המקצוע או מחפשי הכנסה נוספת בפרק זמן לימודים שאורך בין 2-4 חודשים. וכל זה, בלי לצאת מהבית, בכל שעה שרוצים, בלי בוס ועם פוטנציאל הכנסה שובר גבולות. יצאנו לבדוק על מה היא מדברת, האם יש אמת בדבריה ומהו המקצוע שמשנה את חוקי המשחק ונותן לו את האור בקצה המנהרה.

דניאל איבגי  15.4.21 // 13:15

אורטל קצובר(30) היא מורה לגרפיקה והמיסדת של ״לתוך הלב – משחקים מקרבים״. לטענתה: ״העולם השתנה ב-180 מעלות, ואנשים לא מחפשים את המקצוע שלהם במקום הנכון״. 

כשניסינו להבין על מה היא מדברת, קצובר אמרה בישירות קטלנית: ״כשחצי מהעם שלך לא מצליח לעמוד על הרגליים ולעבוד, החצי השני בבידוד וההכנסה של אף אחד לא מובטחת – אתה חייב שיהיה לך מקצוע שמאפשר לך לפרנס את הבית בלי לצאת ממנו״

אין ספור תלמידים עברו תחת ידיה של אורטל בשנים האחרונות והפכו לבעלי מקצוע, שמפרנסים ומכניסים משכורת חודשית מכובדת לביתם בזכות הידע שלמדו ממנה על עיצוב וגרפיקה.

״אתה חייב מקצוע שמאפשר לך לפרנס את הבית בלי לצאת ממנו"

 

איזה מקצוע יכול לעזור לך לפרנס את ״הבית מהבית״ כמו שאת אומרת?

״טוב, סחבתי אותך הרבה זמן, המקצוע שאני מדברת עליו הוא המקצוע הנחשק והמבוקש (מאוד) בארץ בשנתיים האחרונות, מקצוע הגרפיקה!

להיות גרפיקאי היום, זה בהחלט לא מה שהיה בעבר. בזכות השינויים, הצורך במקצועות של עיצוב תכנית בדיגיטל, כמו אתרים, דפים, פליירים דיגיטלים, כרטיסי ביקור דיגיטלים, באנרים דיגיטלים ועוד המקצוע הפך להיות קריטי ומאוד מבוקש.

אם נשווה את זה למשהו דומה, אז אנחנו יכולים לחשוב על אפליקצית ZOOM לדוגמה. שהייתה קיימת במשך שנים, אבל מאז המשבר אין אדם שלא מכיר אותה.

אם בעבר אנשים היו עורכים פגישות בבתי מלון, אולמות, כנסים ומשרדים – היום כולם עורכים אותן באפליקציית זום. אפילו המבוגרים והאנשים ה'לא טכנים' בנינו כבר יודעים להשתמש בזום.

בגלל שכולנו עברנו לשימוש מאסיבי בדיגיטל ובאינטרנט, אז המקצועות שמבוססים על אינטרנט הפכו להיות הרבה יותר מבוקשים ונחוצים. מסכים איתי?״ 

בהחלט, אבל צריך ללמוד 4 שנים עכשיו כדי להיות גרפיקאי, לא?

״שאלה נ-ה-ד-ר-ת! והתשובה שלי אליך היא חד משמעית: לא! ממש לא! אין צורך ללמוד 4 שנים היום כדי להפוך לגרפיקאי שמתפרנס מהתחום, מקבל עבודה ומביא לקוחות משלמים.

היום למעשה, צריך בסך הכל 2-4 חודשים של למידה. אם בעבר אדם היה צריך ללמוד את כל הכלים, התיאוריות וההיגיון מאחורי יצירת המוצרים הגרפים – היום הוא יכול ללמוד רק איך לייצר את המוצרים עצמם.

במקום להכיר את הכלים שבעזרתם יוצרים כל מיני צורות, צבעים או דברים כאלה ואחרים בתוכנות לעיצוב גרפי – לומדים רק את התיאוריה הבסיסית והפעולות שצריך לבצע כדי ליצור פלייר, באנר, דף נחיתה או אתר.

זה כמו שבמקום ללמוד על הברקסים של הרכב, על הגיר של הרכב, על המחשב מנוע של הרכב, צילינדרים של הרכב, חיישנים של הרכב ופקום ראש של הרכב (אל תשאל אותי מאיפה אני מבינה), פשוט ילמדו אותך רק איך לנהוג – קל יותר נכון?

כמובן שגם התיאוריה היא מאוד חשובה ואני מלמדת אותה בכל שיעור!! אבל מצד שני לא צריך להגזים וללמוד ההיסטוריה של הצבעים במשך חצי שנה.״

כן, נשמע הגיוני, אבל למה להיות גרפיקאי עדיף על משפטים, הנדסת תוכנה או כל מקצוע אחר?

״אני לא אומרת שהוא עדיף או לא, אני בסה״כ אומרת שיש לו יתרונות שחבל לא לנצל עבור מי שזה רלוונטי עבורו…

נגיד, עבור אדם שמעדיף לעבוד פחות שעות מדי יום, שמעדיף לעבוד מהבית, לקבוע לעצמו את הלו״ז ואת כמות העבודות בהן הוא מטפל – עבודה כגרפיקאי יכולה לשבת עליו 'בומבה'.

יש אנשים שרוצים רק הכנסה נוספת, או לימוד קצר של מקצוע שיוכל לפרנס אותם באופן מידי. לא כולם מוכנים להשקיע 4 – 8 שנים של לימודים גבוהים כדי להשיג מקצוע שדורש יותר שעות עבודה, יותר השקעה כספית בלימודים או וואטאבר.

ואם להגיד את האמת, הסיבה הגדולה ביותר בגללה אני ממליצה על תחום הגרפיקה, זה כי אתה יכול להביא את היצירתיות שלך, אתה יכול להביע את האומנות שבך… אתה יכול להראות מה אתה מסוגל וכמה פוטנציאל יש בך, בזמן שאף אחד לא אומר לך מה לעשות – אתה קובע איך העבודה שלך נראית.״ 

אם ככה, אז במה גרפיקה שונה משיווק שותפים, דרופ שיפינג ומקצועות האינטרנט?

״קודם כל, אתה צודק בזה שיש נקודות דומות. גם גרפיקה וגם מקצועות הדיגיטל מתרכזים בעיקר בעבודה מהבית, מול מסך המחשב (ברוב המקרים). ישנם מקרים בהם גם זה אחרת, אבל אני יכולה להבין למה אתה אומר את זה…

עכשיו תראה, ההבדל הגדול הראשון זה שגרפיקה היא כיפית. תחשוב על זה, אם אני אתן לך פשוט להוציא את האומנות שבך, היצירתיות שלך כל היום להוציא את הרעיונות שלך ואת המחשבות שלך בלי מחסומים. ה"עבודה' הופכת להיות החופש, הדבר הזה שאתה מחכה כל היום בציפייה שהוא יגיע כדי לממש את הפוטנציאל שלך בלי שאף אחד יפריע. יש גרפיקאים וגרפיקאיות שמספרים לי שהם נמשכים למחשב כמו מגנט ועובדים יותר מרוב שכיף להם!

וההבדל השני הוא העניין שגרפיקה היא מקצוע. מקצוע עם הרבה ביטחון, הרבה ביקוש והמון סיפוק. לעומת התחומים האלה, שמרכיב המזל הוא מרכיב עיקרי בכל ההצלחה שלהם.

מבחירת המוצר, בחירת משפך השיווק, המזל עם פלטפורמת הפרסום (הלך או לא הלך) ועוד 1000 התפצלויות שונות בדרך שגורמות לכך שבודדים האנשים שבאמת מתפרנסים מהתחומים האלה.״ 

עכשיו תגידי, המקצוע הזה לא נשחק? כמה צורך כבר יש לגרפיקאים בארץ?

״להפך, המקצוע הזה רק צומח. תחשוב על זה, כל העולם מעביר עכשיו את החיים, העסקים וכל מה שהוא עושה לדיגיטל. אנחנו במקום אחר, וזה דורש מאיתנו לתת שירות גם לאנשים שעובדים בדיגיטל.

תראה לאן האנושות הולכת, אנשים כבר לא הולכים לקופת חולים. במקום זה, יש להם ערכה והם עושים בדיקה מהבית ומקבלים את התוצאות לאפליקציה.

על אחת כמה וכמה, עסקים צריכים עזרה בדיגיטל. אין עסק בריא שלא עושה שיווק, זה כמו אדם שלא אוכל. השיווק הוא מה שמביא לקוחות לעסק וגורם לו להכניס כסף ולהתקיים, וכדי לייצר את השיווק חייב גרפיקאי שיכין את העיצוב של השיווק, בין אם זה האתר, דף הנחיתה, דף המכירה, הבאנרים ועוד אין סוף שיטות פרסום שיש לעסקים״.

נשמע הגיוני לחלוטין, מה פוטנציאל ההכנסה כגרפיקאי?

״הכל תלוי בך! אתה יכול להיות שכיר, והשכר של גרפיקאי מתחיל עומד על בין 7,200-7850 ש״ח ומשם זה עולה ככל שיש לך יותר ניסיון.

ומצד שני, אתה יכול להיות פרילנסר/עצמאי ולקחת לעצמך לקוחות בזמן שאתה עובד מהבית ולעשות כמות כסף א-ד-י-ר-ה! למעשה, התקרה היחידה שיש לך תלויה בך וכמה לקוחות אתה מחליט לקבל. ככל שתקבל יותר עבודות תעשה יותר כסף.

עבודה ממוצעת נעה בין 1,500-2,500 שקלים. מספיק שתעשה 10 עבודות בחודש עם השקעה ממוצעת של 2-3 שעות עבודה (20-30 שעות בסה״כ) ואתה עם 15-25 אלף שקלים בחודש אצלך בכיס.״ 

״עבודה ממוצעת נעה בין 1,500-2,500 שקלים. מספיק שתעשה 10 עבודות בחודש עם השקעה ממוצעת של 2-3 שעות עבודה (20-30 שעות בסה״כ) ואתה עם 15-25 אלף שקלים בחודש אצלך בכיס״

וואו, לא רע… עכשיו, מי האנשים שמתאימים לעבוד כגרפיקאים?

״שאלה מעולה, מהסיבה שיש לי רשימה מוכנה בדיוק עבור אנשים שמתאימים לעסוק בתחום ואנשים שלא.
מוכן? אז ככה…

למי שרוצה מקצוע בו הוא יכול להיות חופשי, מי שרוצה לעבוד בעבודה כיפית ולא קשה, מי שרוצה לעבוד מהמחשב, מי שרוצה עבודה לא משעממת, מי שרוצה מקצוע שמתחדש כל הזמן, מי שרוצה להיות מסוגל לשלוט ברמת ההכנסה שלו, מי שמפריע לו דברים לא אסתטיים, מי שחשוב לו לעשות את העולם יפה יותר,

מי שאוהב עיצוב וגרפיקה, מי שלא רוצה רק ללמוד גרפיקה אלא גם להפוך את זה למקצוע שמכניס הרבה כסף, מי שרוצה ללמוד תכלס ולא ללמוד רק תיאוריה, מי שלא רוצה ללמוד 4 שנים בשביל להתחיל לעבוד בתחום, מי שרוצה להתחיל לעצב מיד כבר מהשיעור הראשון.

אז אם אתה מוצא את עצמך ברשימה הזו – כדאי לך להתחיל!״

תקשיבי, אני בהחלט רואה את עצמי ברשימה ושכנעת אותי! עכשיו, מה אני צריך לעשות כדי להתחיל להיות גרפיקאי בעצמי?

״קודם כל, אתה צריך לדעת שאתה חייב שיהיו לך:
1. מחשב יחסית חזק שיכול להריץ את התוכנות הגרפיות
2. אינטרנט
3. זמן ללמוד ולהתעסק בתחום.

אם יש לך את ה-3 הנ״ל, לפני שאתה נרשם לקורסים או מוציא את החסכונות שלך, אני מציעה לך באמת באופן אישי אוהב וכנה לצפות בשידור שלי ולהחליט בעצמך את ההחלטה הנכונה ביותר עבורך.״

כתבות דומות

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »

כיצד תשדרגי את הסלון המיושן לרמה של מותג איטלקי?

בד דהוי, עור שרוט, עץ שחוק ומיליון כריות שצריך להזיז כדי בכלל לשבת על הספה (וגם איתן לא באמת נוח…) יצאנו לבדוק איך החיפאים שמבינים עניין ורצו לחדש את הספות המאוסות שרואים בכל בית – מצאו את הפירמה המובילה שמביאה את סדרת מערכות הישיבה של המותגים האיטלקיים הגדולים, והכניסו אליהם הביתה חידושים שיכולים להפוך כל סלון ישן ללובי מפנק כמו של ארמון?

לכתבה »

כתבות דומות

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »

כיצד תשדרגי את הסלון המיושן לרמה של מותג איטלקי?

בד דהוי, עור שרוט, עץ שחוק ומיליון כריות שצריך להזיז כדי בכלל לשבת על הספה (וגם איתן לא באמת נוח…) יצאנו לבדוק איך החיפאים שמבינים עניין ורצו לחדש את הספות המאוסות שרואים בכל בית – מצאו את הפירמה המובילה שמביאה את סדרת מערכות הישיבה של המותגים האיטלקיים הגדולים, והכניסו אליהם הביתה חידושים שיכולים להפוך כל סלון ישן ללובי מפנק כמו של ארמון?

לכתבה »