פיננסים

מרוויח כמו מנכ"ל אבל הכסף נעלם? ככה תחזיר לעצמך כספים אבודים שמחכים לך מתחת לאף

אין דבר יותר מתסכל מלדעת שאתה מרוויח טוב (הרבה מעל הממוצע במשק), אבל איכשהו להרגיש שהכסף בורח מבין האצבעות בזמן שהויזה לא עוברת בסופר. אפרת אהרוני כהן, מומחית בסידור כספי הבית, טוענת שבעזרת שיטה חדשנית לניהול כספי הבית ("טיפול 10,000") כל אדם שנמצא במצב הזה יכול עם כמה פעולות פשוטות להרוויח עוד 3000 שקל מדי חודש היישר לעובר ושב, מבלי לעבוד דקה אחת נוספת. סקפטיים? יצאנו לבדוק.  

מור משרקי  01.3.21 // 18:15

״מי ידאג לי כשלא אוכל להמשיך יותר?!״ אין משפט יותר ישראלי מהמשפט הזה. כולנו רוצים לדעת שאנחנו יכולים להיות בראש שקט ביום שנפרוש, שיפטרו אותנו או שחלילה וחס לא נוכל להמשיך יותר.

בתקופה בה בכל יום אנחנו שומעים על דרך ״חדשה״ לשפר את המצב הכלכלי בעזרת כמה אקסלים והשקעה בנכסים, יש גם מי שהחליטה לקחת את האחריות, ולתת לאנשים אחרים מה שלה מעולם לא היה – ״אמא ואבא פיננסים״.

לדברי אפרת אהרוני כהן (43), אמא ל-6 (שישה) ילדים: ״אנשים שמחפשים שקט פיננסי וביטחון כלכלי, חושבים שאם רק יעשו איזה אקסל הכנסות והוצאות כזה או אחר אז הכל יהיה בסדר מבחינה כלכלית. אבל האמת היא, שאם אין לך סדר אמיתי בביטוחים, בפנסיות, בהחזרי המס, במשכנתא ובהשקעות שלך – הסיכוי לייצר עצמאות כלכלית הוא אפסי.״

״אנשים שמרוויחים טוב לפעמים בקושי סוגרים את החודש, זה לרוב קורה בכלל בורות בכל מה שקשור לכספים. חבל, זה לא אמור להיות ככה.״

למען הסדר הטוב, אהרוני כהן היא אחת מנשות העסקים המובילות בישראל במה שנקרא "טיפול 10,000 בכספי הבית", עם למעלה מ-27,000 לקוחות פעילים. לאחר שבגיל 25 כשהיא בהיריון עם 2 תאומות החליטה להפוך לעצמאית, פתחה עסק לשירותי משרד והצליחה לא רע בכלל, עם הכנסות של עשרות אלפי שקלים לבדה.

כשהיא עושה חיל, ומצליחה לכבוש יעדים בצרורות, נפלה אפרת לעקיצה נוראית שהכניסה אותה לחובות של כ-2 מיליון שקלים. למרות הבור הנוראי שרבים מהאנשים היו מחליטים לוותר על החיים אם היו נקלעים אליו, אהרוני כהן נעמדה על הרגליים האחוריות שלה ותוך שנתיים שילמה את חובותיה עד השקל האחרון.

היום, אחרי למעלה מעשור, אהרוני כהן למודת הניסיון עומדת בראש חברה גדולה ורצינית ליצירת משפחות ישראליות מבוססות, באמצעות סדר בכספים.

אפרת, תגידי, למה את מתכוונת כשאת אומרת "טיפול 10,000" בכספי הבית?

״האמת, זה בדיוק כמו שעושים לרכב רק הפעם לכספים בבית. תגיד, אתה יודע מה יש בתיק הביטוחים שלך? בתיק הפנסיה שלך? אתה יודע אם מגיע לך החזר מס? אתה יודע האם המשכנתא שלך טובה? אתה יודע האם אפשר להוריד את ההחזר החודשי ואת הריביות שלה?? 

לרוב האנשים אין מושג, וזה עולה להם ביוקר. טיפול 10,000 אומר לקחת את כל מה שקשור לכספים בבית (ביטוחים, השקעות, משכנתא, מס, פנסיה וכו') ולעשות שם סדר אחת ולתמיד. זה שווה אלפי שקלים במיידי ולפעמים בטווח הארוך מאות אלפי שקלים ואפילו מיליונים.

אם יש משהו שלמדתי בחיים זה – שאם אתה לא עושה סדר בפיננסים שלך, אז החיים יגרמו לך לעשות סדר.״

האמת שאני לא ממש מבין בתחומים האלה, ותמיד דחיתי את ההתעסקות בזה...

״זה לא רק אתה, רוב האנשים (גם מי שמרוויח טוב ונחשב לאדם משכיל) לא מבינים בתחומים האלה. אז מה הפתרון שלהם? להתעלם, לספר לעצמם ש'הכל בסדר'. ובכן, ההתעלמות הזאת עושה חור גדול בכיס, וחבל. מפה לשם, אנשים לא מצליחים להתקדם, נשארים תקועים, והסיבה הראשונה שזה קורה היא בגלל בורות וחוסר סדר בכספים של הבית."

אז איפה לדעתך אנשים כמוני נופלים?

״קודם כל, אתה חייב להבין שזאת ממש לא אשמתך. המערכת דואגת שהאדם הפשוט לא באמת יבין בנושאים האלה, כי מן הסתם ככל שהציבור מבין יותר, ככה הוא דורש יותר וקשה לעשות עליו 'קופה'. 

הדרך הנכונה לייצר ביטחון כלכלי בבית ולאחר מכן עצמאות כלכלית, היא קודם כל להבין שצריך להתמקד לא רק בתחום אחד. אנחנו לא יכולים להתמקד רק במינופים, או רק ברכישת נכסים, או רק בכמה בזבזנו בכרטיס אשראי. נקודת המבט שלנו על הכסף בבית צריכה להיות הוליסטית (כלומר, כוללת על הכל). 

תחשוב על זה, פיצה זה אוכל טעים, נכון? אבל אם הייתי אומרת לך לאכול כל יום רק פיצה לארוחת בוקר, צהריים וערב – מתישהו היית מקיא, לא?

וזה בדיוק העניין, להשקיע בנכסים זה דבר נפלא. לצמצם הוצאות זה דבר נפלא. אבל לפני שאתה ניגש ומתחיל ליישם את התורה הנפלאה הזאת, כדאי שתכיר את כל המפה הפיננסית שלך מא׳ עד ת׳, ותתחיל לעשות בה מה שאני קוראת לו 'סדר בכספים'.״ 

ומה צריך לעשות כדי לייצר את הסדר הזה בכספים אחת ולתמיד?

״אתה מוכן להשקיע ולשתף איתי פעולה? כי זה השלב הראשון. אם כן, אני אראה לך את הדרך להגיע ליעד. היא אמנם לא קצרה, אבל בהחלט מאוד מדויקת. לדרך הזו לא סתם קוראים 'המפה הפיננסית' שלך, בגלל שכל פנייה ובחירה בה מובילים ליעד מסוים בחיים הכלכליים, בדיוק כמו שכל פנייה במפה מובילה ליעד גאוגרפי אחר.

הפנייה הראשונה בדרך עוסקת ב'איסוף הכסף האבוד'. הכוונה היא שאנחנו פותחים תיק להחזרי מס. כמובן שזה לא הופך אותנו לעצמאיים, או מחוייבים בהגשת דוחות למס הכנסה – רק מאפשר לנו לבדוק נתונים, ולבקש החזר ממס הכנסה (כן, בין אם אנחנו שכירים ובין אם אנחנו עצמאיים). 

ותופתע, בהרבה מאוד מקרים אנשים אפילו לא מנחשים שמגיע להם החזרי מס. ילדים, לימודים ועוד עשרות סיבות שמאפשרות לנו לקבל החזר של עד 6 שנים אחורה, על כל מה שמגיע לנו. 

רשויות המס נהנות מעצם העובדה שאנחנו לא יודעים, שאנחנו צריכים לבוא לקבל את ההחזרים המגיעים לנו. בדיוק כמו שיתנו לחתול לשמור על השמנת. לכן, זו חובתנו להיות ערניים ולקבל את הכסף בחזרה.״

את רוצה להגיד לי שיש מצב שמגיע לי כסף ממס הכנסה?!

״בטח, ויש מצב שמדובר באלפי ועשרות אלפי שקלים. תחשוב שהכסף הזה יכול להיות אצלך מחר בבוקר, לא שווה? אבל בשביל זה צרךי לעשות מעשים, רק לדבר על זה לא יוביל לשום מקום."

וואו, מודה שלא ידעתי את זה. ומה השלב הבא?

"אחרי שקיבלנו החזר מס, עוברים לפניה השניה שעוסקת בביטול חובות ועיצומים כספיים (למקרה שיש כאלה). במקרה הזה הגיע הזמן להתעמת עם כל מה ששמנו בצד עד היום בדחיינות ואמרנו ״טוב, נתמודד עם זה כבר בעתיד״. הלוואות, חובות, הוצאה לפועל וכו'.

מה זה אומר להתעמת? זה אומר לפנות אליהם (לרשויות) ולהתחיל במשא ומתן עיקש, כדי להגיע להסדר שמכבד את שני הצדדים, ומקל עלינו את סגירת החוב אחת ולתמיד, כך שנוכל להתחיל לחיות את החיים שלנו כפי שמגיע לנו באמת. וגם כאן אנחנו עוזרים לאנשים שלא יודעים לנהל את המו״מ בעצמם וצריכים מישהו שיעשה זאת במקומם.

את בטוחה שככה זה יעבוד חלק? כי לא ממש בא לי לריב עם מס הכנסה…

"ידידי, זה ממש לא לריב. זה כסף שמגיע לך ולמשפחה שלך. וכמו שמעולם לא היית נותן לאדם אחר לפגוע בילדים שלך, גם אם זה יעלה לך בחיים שלך, כך אתה צריך לחשוב על החובות והעיצומים שלך. בסופו של דבר מי שנפגע מזה שאין לך כסף זה לא רק אתה, אלא גם בני המשפחה שלך! ובעיקר בני המשפחה שלך. כי ברגע שאתה לא יכול לעזור לעצמך, אתה לא יכול לעזור לאף אחד אחר. 

אז מאחורינו כבר גם ההחזרים ממס הכנסה, וגם חובות ועיצומים שבוטלו. עכשיו מגיעה הפנייה השלישית והיא בדיקת התיק הביטוחי והתיק הפנסיוני ומי שעל סף פרישה גם תכנון פרישה מקיף."

למה אנחנו צריכים לבדוק את הביטוחים? זה לא מיותר?!

״זה בהחלט יכול היה להיות מיותר אם לא היו 6.5 מליון מקרים של כפל ביטוחי, ו-30% מבעלי פוליסת הביטוח במדינת ישראל היו משלמים כ-פ-ו-ל על הביטוחים שלהם!״

״האם נראה לך הגיוני לשלם בחנות פעמיים עבור אותה חולצה? סביר להניח שלא. מדוע אם כך שתשלם מידי חודש כסף מיותר על ביטוחים כפולים?״

כפול!? למה הכוונה?!

״האם נראה לך הגיוני לשלם בחנות פעמיים עבור אותה חולצה? סביר להניח שלא. מדוע אם כך שתשלם מידי חודש כסף מיותר על ביטוחים כפולים? 

'כפל ביטוח' הוא מונח המתאר מצב בו למבוטח יש כמה כיסויים ביטוחיים עבור מקרה ביטוח אחד. במילים פשוטות, זה פשוט לזרוק כסף לפח. לכן זה השלב להפוך את הסלע, ולסלק את כל הביטוחים הכפולים הללו שאנחנו משלמים, ולחסוך הרבה מאוד כסף.״

אוקיי, בשלב הזה אני מניח שכבר חסכנו לי במינימום כמה אלפי שקלים, מה השלב הבא?

״אני יודעת מה אתה רוצה לשמוע, אנחנו מאוד קרובים לתחילת בניית הבניין הפיננסי שלנו לגובה. צריך רק לבצע את הפנייה הרביעית במפה שלנו. הפנייה הזאת היא מחזור משכנתא (למי שיש כזו), או לקיחת משכנתא דרגה שניה כדי ליצור הון חדש שאותו נפנה להשקעות. 

למי שלא מכיר, מיחזור הלוואת המשכנתא הוא תהליך בו הלוואת המשכנתא הישנה מסולקת ומוחלפת במשכנתא חדשה עם תנאים משופרים. מה שחשוב להבין כאן הוא שבאמצעות מיחזור הלוואת המשכנתא ניתן לשנות את היקף ההחזרים החודשיים כך שיתאימו בצורה מיטבית לצרכים הפיננסיים העדכניים שלנו.

זה ממש כמו לקחת את הסוסיתא הישנה למוסך, ולהחליף לה את המנוע במנוע של מרצדס חדשה, את הצמיגים בצמיגים של ב.מ.וו ואת צריכת הדלק לצריכה של אופניים חשמליים. ניתן לחסוך כאן סכומים אדירים של עשרות ומאות אלפי שקלים בתשלום המשכנתא."

תקשיבי, זה מתחיל להיות מעניין. אני פתאום רואה איך הכל מתחבר….

״חכה חכה, עוד לא ראית כלום. עד עכשיו רק אספנו כספים אבודים ושיפרנו את מערך ההוצאות שלך, זה הזמן להיכנס להשקעות חכמות בין אם מדובר בשוק ההון או בנדל"ן. לא מזמן הגיעה אלי מישהי עם ירושה שקיבלה על סך 2.5 מיליון שקלים, לא עבר הרבה זמן וההון הזה גדל ב-2 מיליון שקלים (!) בעזרת השקעות חכמות שביצענו לה. זה לא נס, וזה יכול לקרות גם לך אם רק תבחר בכך."

פששש מרשים, זה חתיכת מספר. מה את מציעה לי לעשות בתור הצעד הבא שלי?

״פשוט מאוד, לבוא אלינו לעשות 'טיפול 10,000' כמו שתיארתי כאן. זה יעיל, פשוט ומשנה חיים. בטח ובטח לא צריך להתרוצץ, ללמוד ולהפוך ליזמים במשרה מלאה. מה שצריך לעשות זה לתאם פגישה איתנו, בה נעשה ישיבת תכנון, מהשלב הראשון במפה הפיננסית ועד ההשקעות

אנחנו כבר נספק לך את אנשי המקצוע הטובים ביותר שילוו אותך בכל התהליך, אתה רק צריך לבוא לפגישת אבחון ראשונית (ממש כמו שהולכים לרופא משפחה בתור צעד ראשון ברגע שיש בעיה רפואית כלשהי)."

יאללה אני בפנים! נסיים את הראיון ונתאם פגישה. אפרת, תודה רבה, היה מעשיר מאוד 🙂

״זאת רק ההתחלה אני מבטיחה לך, מחכה לראות אותך אצלנו בפירמה.״

כתבות דומות

הישראלי ששם סוף לחנויות הדיגיטליות הכושלות חושף את הטעות של רוב הסוחרים

בכל שנה אנחנו נפגשים עם אלפי ״מאוכזבי קורסים״ שניסו את מזלם והתחילו ללמוד כיצד לסחור בחנויות האלקטרוניות השונות (איביי, אמזון, שופיפיי וכו׳), במה שנקרא ״דרופ-שיפינג״. אבל ריבוי החנויות, ריבוי התחרות, ריבוי העתקה וחוסר היצירתיות יצרו מצב שבו כולם עובדים עם אותם מוצרים, אותם ספקים, אותו פרסום ואותם מחירים ככה שהסיכוי להתבלט, למכור ועוד ברווח הופך לבלתי אפשרי ו-95% מהסוחרים משאירים את הכסף ואת החלום להתפרנס מהאינטרנט ב״בית קברות לחנויות אינטרנטיות״. יצאנו לבדוק מה עושים אותם 5% שכן מצליחים, והפכו את החנויות האלקטרוניות שלהם לתיבת אוצר שלא נגמרת.

לכתבה »

"שנים שנאתי למכור ועכשיו זה האהוב עליי בעסק!"

בזמן שבעלי עסקים מגמגמים מול התנגדויות כמו 'יקר לי' או 'אני צריך זמן לחשוב' או 'אני רק אתייעץ עם…' יש מי שמנהלים את המושכות של כל שיחת מכירה ומגהצים כרטיסי אשראי כמו פס ייצור בלי שהם בכלל מתאמצים. יצאנו לחקור את ליבי אברמוב, מנטורית המכירות המובילה בישראל, מה סוד הקסם שיעזור לבעלי עסקים קטנים ובינוניים לסגור עסקאות ואפילו לאהוב מכירות?

לכתבה »

לנצח את הלו"ז ולהגדיל רווחים בעסק

בעלי עסקים קטנים ובינוניים – דמיינו שהייתם קמים בבוקר ומישהו אחר היה עושה את כל מה שאתם לא אוהבים לעשות בעסק. כמה זמן היה מתפנה לכם? כמה עוד כסף הייתם מרוויחים? זה מה שמציעה ז'קלין עם שירותי "וי אופיס": מזכירה אישית בשלט רחוק בסגנון 'הכל כלול' – רק שהתשלום הוא לפי עבודה בלבד. יצאנו לשמוע עוד על השירות החדשני שבעלי עסקים לא מכירים

לכתבה »

״אם אתה לא מרוצה, אל תשלם לי״: יועץ המשכנתא הותיק שחוסך 150,000 ש״ח בממוצע בכל תיק.

יועץ משכנתא ? כדאי? האנשים שחוסכים לנו התרוצצות, חוסכים לנו בדיקות חוסכים לנו את הצורך להתעמק בחישובים, במימונים והכי חשוב – אם הם טובים הם גם ידעו לחסוך לנו עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים במשכנתא. מאות יועצי משכנתאות עובדים קשה כדי להשיג תנאי משכנתא טובים עבור אזרחי ישראל, שנאלצים לקנות דירה באחת המדינות היקרות בעולם. אך מצד שני, לא כל היועצים מצליחים להשיג את אותן תוצאות (אם בכלל). יצאנו לבדוק איך לבחור יועץ משכנתא שמסוגל לחסוך לנו 100-150 אלף שקלים בקלות, מה גילינו? בכתבה המלאה.

לכתבה »

כתבות דומות

הישראלי ששם סוף לחנויות הדיגיטליות הכושלות חושף את הטעות של רוב הסוחרים

בכל שנה אנחנו נפגשים עם אלפי ״מאוכזבי קורסים״ שניסו את מזלם והתחילו ללמוד כיצד לסחור בחנויות האלקטרוניות השונות (איביי, אמזון, שופיפיי וכו׳), במה שנקרא ״דרופ-שיפינג״. אבל ריבוי החנויות, ריבוי התחרות, ריבוי העתקה וחוסר היצירתיות יצרו מצב שבו כולם עובדים עם אותם מוצרים, אותם ספקים, אותו פרסום ואותם מחירים ככה שהסיכוי להתבלט, למכור ועוד ברווח הופך לבלתי אפשרי ו-95% מהסוחרים משאירים את הכסף ואת החלום להתפרנס מהאינטרנט ב״בית קברות לחנויות אינטרנטיות״. יצאנו לבדוק מה עושים אותם 5% שכן מצליחים, והפכו את החנויות האלקטרוניות שלהם לתיבת אוצר שלא נגמרת.

לכתבה »

"שנים שנאתי למכור ועכשיו זה האהוב עליי בעסק!"

בזמן שבעלי עסקים מגמגמים מול התנגדויות כמו 'יקר לי' או 'אני צריך זמן לחשוב' או 'אני רק אתייעץ עם…' יש מי שמנהלים את המושכות של כל שיחת מכירה ומגהצים כרטיסי אשראי כמו פס ייצור בלי שהם בכלל מתאמצים. יצאנו לחקור את ליבי אברמוב, מנטורית המכירות המובילה בישראל, מה סוד הקסם שיעזור לבעלי עסקים קטנים ובינוניים לסגור עסקאות ואפילו לאהוב מכירות?

לכתבה »

לנצח את הלו"ז ולהגדיל רווחים בעסק

בעלי עסקים קטנים ובינוניים – דמיינו שהייתם קמים בבוקר ומישהו אחר היה עושה את כל מה שאתם לא אוהבים לעשות בעסק. כמה זמן היה מתפנה לכם? כמה עוד כסף הייתם מרוויחים? זה מה שמציעה ז'קלין עם שירותי "וי אופיס": מזכירה אישית בשלט רחוק בסגנון 'הכל כלול' – רק שהתשלום הוא לפי עבודה בלבד. יצאנו לשמוע עוד על השירות החדשני שבעלי עסקים לא מכירים

לכתבה »

״אם אתה לא מרוצה, אל תשלם לי״: יועץ המשכנתא הותיק שחוסך 150,000 ש״ח בממוצע בכל תיק.

יועץ משכנתא ? כדאי? האנשים שחוסכים לנו התרוצצות, חוסכים לנו בדיקות חוסכים לנו את הצורך להתעמק בחישובים, במימונים והכי חשוב – אם הם טובים הם גם ידעו לחסוך לנו עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים במשכנתא. מאות יועצי משכנתאות עובדים קשה כדי להשיג תנאי משכנתא טובים עבור אזרחי ישראל, שנאלצים לקנות דירה באחת המדינות היקרות בעולם. אך מצד שני, לא כל היועצים מצליחים להשיג את אותן תוצאות (אם בכלל). יצאנו לבדוק איך לבחור יועץ משכנתא שמסוגל לחסוך לנו 100-150 אלף שקלים בקלות, מה גילינו? בכתבה המלאה.

לכתבה »