נדל"ן

לא נראה דבר כזה בישראל: מה 'הנשק הסודי' שבזכותו רוכשי דירות יוצאים עם תוכנית כלכלית ל-25 שנה וחסכון של כ-180,000 ש"ח בממוצע על המשכנתא?

עם זינוק של יותר מ-3 מיליארד ש"ח בהיקף המשכנתאות השנתי ב-2020, שוק המשכנתאות הפך לאימת רוכשי הדירות בישראל. "זה מחסום מנטלי מיותר", טוען אביתר בן פורת, סמנכ"ל חברת RES, "היום כל רוכש דירה יכול לקבל תוכנית כלכלית ב-30 דקות עם חסכון של 180 אלף ש"ח בממוצע ולהגשים את החלום לדירה, בלי הזעות לילה". סקפטיים? יצאנו לבדוק איך עובד 'הנשק הסודי' שנטען כי סידר למאות ישראלים חיסכון במשכנתא.

מור משרקי 2.6.21 // 10:00

"אי אפשר ככה יותר! אני ואשתי כבר שבועיים על קוצים", מספר ירון (35) מתל אביב, "כל ארוחת ערב מסתיימת בריב על המשכנתא. הלכנו לבנקים, קיבלנו הצעות הזויות עם החזרי ענק של 6,500 ש"ח בחודש ותשלום של 150,000 שקל יותר מסכום ההלוואה המקורי בגלל ריביות מצטברות. לא רק שאנחנו מרגישים פראיירים, עוד נצטרך להדק חגורה לעשור הקרוב לפחות כדי לעמוד בהחזרים החודשיים… ומה עם ילדים? הוצאות אחרות? אנחנו מזיעים מפחד כבר עכשיו, פשוט לחיות בחרדה".

ירון ואשתו הם רק דוגמה אחת לעשרות אלפי הזוגות שרוכשים דירה מדי שנה ומחפשים את המשכנתא שתעזור להם להגיע לחלום הנכסף של בית בישראל, בלי "לתרום" לבנק מאות אלפי שקלים ללא סיבה או לחיות בחרדה מתמדת מפני שינויי השוק והעמידה הגבולית בהחזרים החודשיים. 

בתמונה: כתבה "גלובס" על הזינוק במשכנתאות והעלייה הצפויה בהחזרים החודשיים על המשכנתא.

"רק תגיד לאנשים משכנתא, כבר תראה אותם מצטמררים", מספר אביתר בן פורת, סמנכ"ל חברת RES הגדולה בישראל לייעוץ משכנתא שטיפלה בלמעלה מ-2,000 תיקים לאורך השנים, "אני צריך לעשות גלריה מכל הפרצופים ההמומים שישבו אצלי בפגישה, כשהם קלטו שתוך 30 דקות הם יוצאים עם תוכנית בנויה ל-25 שנה קדימה, תפורה לכל הצרכים הנוכחיים והעתידיים שלהם ובחסכון של 180,000 ש"ח בממוצע".

אביתר, עכשיו ברצינות, מה אני צריך שתבנה לי משכנתא כשאני יכול להשיג אותה לבד?

"חביבי, אתה לא היחיד שחושב ככה. כמעט כל בנאדם שני במדינה בשלב מסוים בחייו מגיע לרכישת דירה. אז אתה קורא קצת באינטרנט, נוסע לשלושה בנקים שונים שנמצאים בטווח 20 דקות נסיעה ברכב ובהכרח עם חניה, מקבל ערימת מסמכים עם הצעות משכנתא בזמן שאתה חושב שאתה יודע מה ההצעה הכי זולה, אבל בעצם מפספס בגדול.

אני לא רוצה להיות בוטה, אבל כל אדם שלוקח משכנתא לבד מהבנק, בוודאות מפסיד כסף. איך? כי הבנק הוא מוסד כלכלי לכל דבר ועניין, לא מוסד צדקה. הוא לא יעשה גלגלונים באוויר כדי להלוות לך כסף. הוא ירצה להרוויח על חשבונך, וזה אפילו לגיטימי – אחרת הוא ייצא מופסד ויפשוט רגל.

לכן, כל בנק שהוא, ייתן לך במתנה 'יועץ משכנתא' מטעמו שיציע לך הלוואה לדירה עם ריביות בשמיים כדי לעשות על חשבונך כמה שיותר, וגם החזר כספי גבוה שיחנוק את ההכנסות שלך ושל אשתך אבל יחזיר לו יותר מהר את הכסף. כל הצעה שייתן לך תהיה בעוכריך".

אז אולי אני לא צריך את הבנק, אבל היום הכל באינטרנט, אני אלמד שם איך לבנות משכנתא לעצמי, מה הבעיה?

"זה לא עובד ככה. לא מדובר פה על ללמוד איך להכין לחם שמרים או איך להבריג נורה. משכנתא זה תחום מורכב בהרבה – זאת הלוואה של מיליון ש"ח לפחות, לטווח של 25 שנה בממוצע, מיליון משתנים יכולים להשתנות, נגיד פוטנציאל הרווח שלך ושל אשתך, הוא יהיה אותו דבר 7 שנים מעכשיו עם עוד שני ילדים?

שיהיה לך ברור, אתה ממש לא היחיד שחשב לבנות לעצמו מסלול משכנתא. היו רבים כמוך ובסוף הם 'נקנסו' עם משכנתא שלוקחת להם 7,500 ש"ח מדי חודש בהחזר החודשי, מה שחונק להם את ההכנסות הממוצעות, ריבית שמשתנה עם כל פיפס של השוק, ככה שחודש אחד הם בסדר גמור ובחודש הבא הם פתאום משלמים ריבית מטורפת שתצטבר בסוף להפסד של 210,000 ש"ח שהיית יכול להשקיע ברכב חדש! 

וכשאתה משלם כל כך הרבה כסף 'אקסטרה', גם בריביות וגם בהחזר חודשי גבוה בהרבה ממה שאתה יכול להרשות לעצמך, לא תהיה ברירה אלא להתחנן להורים לכסף ובסוף ללכת לאותו בנק עם הזנב בין הרגליים ולקחת הלוואה כדי לסגור את החודש, וגם אז אתה ואשתך תנשכו את הלשון עם כל גיהוץ של האשראי.

ועם החזר חודשי כל כך גבוה והלוואות בקנה, אתה ואשתך כבר מוותרים על חופשות, מסעדות. יש לך דירה בובה אבל אין לך חיים. משכנתא לא משתלמת הופכת את החלום המתוק על דירת החלומות לחרדה ומתח יומיומיים למשך שנים".

ומה אם יש לי חוש למספרים, אני יכול להסתדר עם חישובי משכנתא, לא?

"בוא אני אגיד לך משהו שיפתיע אותך. גם אנשים שלמדו מתמטיקה באקדמיה, מהנדסים, עורכי דין בתחום מקרקעין ורואי חשבון לא יודעים לבנות תמהיל משכנתא משתלם. לאורך השנים לימדתי את תחום המשכנתאות יותר מ-15,000 סטודנטים ביניהם כלכלנים, אנשי פיננסים ואפילו עובדי בנקים ותיקים! כולם כאחד היו בשוק מכמות המידע, טכניקות החישוב ועושר התוכן שייעוץ למשכנתא מצריך.

בתמונה: אביתר בן פורת עם לקוחות שהצליחו לחסוך מאות אלפי שקלים במשכנתא בזכות הייעוץ של RES..

אבל זה לא רק זה. תבין, בשביל משכנתא טובה אתה צריך להיות בקשר מתמיד עם כל סניפי הבנקים, להכיר את האנשים הנכונים, את החידושים והעדכונים. רק יועצים שמתעסקים בזה מבוקר ועד ערב יודעים להשיג את המסלולים הכי טובים. 

ולמה? כי בתור אדם פרטי אתה נכנס לבנק בתור ארנק מהלך, לא משנה מה תגיד ומה תעשה, לא יציעו לך את אותה משכנתא כמו שיועץ משכנתאות ממולח יצליח להשיג – לפעמים ב-180 אלף ש"ח פחות".

אוקיי עכשיו אנחנו מדברים. איך דווקא אתם יכולים לחסוך לי 180,000 ש"ח במשכנתא??

"ייעוץ משכנתא זאת תורה שלמה, אבל אפשר להבין אותה עם דוגמה: כשאתה מגיע למלון בתאילנד, הרבה פעמים יציעו לך כל מיני סיורים בתשלום, הסעות לחופים, טעימות אוכל בשוק. האינטרס של המלון הוא שתתעצל ותשלם להם את ה-75$ לאדם על האטרקציה. לעומת זאת, אם יש לך חבר שכבר היה בתאילנד, הוא ייתן לך תכנון מפורט של כל האטרקציות הכי שוות בעלות כוללת של 50$ לכל המשפחה. 

למה? כי הוא מכיר את תאילנד, יודע איזה קווי אוטובוס זולים יש למקומות השווים, איזה מדריכים מקומיים ייקחו ממך הרבה פחות כסף על אותו סיור, בלי התיווך של המלון שרק מחפש להרוויח עליך כסף ומקווה שתהיה מספיק עצלן כדי שלא יהיה אכפת לך. וואלה? לפעמים מתאים לך לשלם יותר ולא לשבור את הראש. אבל במשכנתא, כשייעוץ של 30 דקות מסדר לך 180,000 ש"ח חסכון בממוצע, לא חבל?!

למשל, היה לנו רואה חשבון שרצה לקנות דירת 4 חדרים בראשון עם משכנתא של 1,350,000 ש"ח, הגיע אלינו מהמלצות אבל הודיע שהוא ממש סקפטי שנצליח לחסוך לו משהו. אחרי מו"מ עם בנקים ומסלול משכנתא גמיש, הבאנו לו תוכנית משכנתא מדויקת עם חסכון של 123,857 ש"ח ,הוזלה של 550 ש"ח בהחזר החודשי והורדת החזר ל 20 שנה על פני ההצעה שהוא השיג מהבנק. הוא היה עם לסת פעורה ותפס מאתנו קוסמים, אמר שהיה לו מזל גדול שהלך בסוף לייעוץ משכנתא".

אוקיי, אני מבין שצריך ידע וניסיון. אבל אם חבר מהעבודה השיג אחלה משכנתא, אז הוא יכול להמליץ לי, לא?

"אהה, אם זה היה פשוט כל כך, נראה לך שתחום ייעוץ המשכנתאות היה פורח למימדים שבו הוא נמצא היום? כנראה שלא. כמו במידות נעליים, לכל אחד מתאימה משכנתא אחרת. 

משכנתא שציפי ואלי, נשואים+3 לקחו על בית צמוד קרקע במודיעין ל-30 שנה, לא תהיה דומה למשכנתא שהילה ואורי, מאורסים טריים ייקחו על דירה של 2.5 חדרים במרכז תל אביב ל-5 שנים מקסימום, עד הילדים. לציפי ואלי יש יותר כסף בחסכון מאשר להילה ואורי, ומצד שני יש להם גם הרבה הוצאות השייכות לילדים למשל, לעומת הילה ואורי שהם זוג ולכן יכולים 'לספוג' החזר חודשי גבוה בלי להיכנס לחובות. 

בכלל, לכל זוג יש דירוג אשראי אחר, הטבות וזכאויות שונות שצריך לנצל. המשכנתא שהחבר 'המבין' בעבודה המליץ לך, יכולה להכניס אותך תוך פחות מ-5 שנים לכינוס נכסים (כלומר שמעקלים לך את הדירה שקנית כדי להחזיר את ההלוואה לבנק) פשוט כי ההחזר החודשי שהוא יכול לאפשר לעצמו גבוה הרבה יותר".

שניה, איך משכנתא בלי תיכנון מובילה אותי לכינוס נכסים?! אתה לא מגזים קצת??

"עם כל כמה שישראלים אוהבים לחשוב ש'יהיה בסדר', נטילה של משכנתא יכולה להיות הרסנית למשק בית ולאנשים לא יהיה מושג עד שמאוחר מדי. קח זוג צעיר שמכניסים 30,000 שקל ביחד וההוצאות שלהם הם אולי 30% מתוך זה. אבל אחרי 5 שנים, כלומר 2 ילדים, מטפלות, גנים, רופאים לצינון של הילד, שידרוג של הרכב וירידה למשרה חלקית בעקבות ההורות, הם פתאום מגלים שההוצאות מגיעות כמעט לקו ההכנסות.

עכשיו, מאיפה יהיה להם לשלם החזר חודשי של 5,400 שקל למשכנתא שלפני 6 שנים הם בכלל לא הרגישו בחשבון?? מכאן הם נופלים לעוד הלוואות, ריביות מצטברות, בקיצור סיפור מההפטרה. מפחיד, אבל משם אפשר להגיע בקלות גם לכינוס נכסים, ואז כל הביטחון הכלכלי שלך מתנפץ לרסיסים, כולל הדירה שהתחילה את כל הסיפור הזה. להגיע למצב של חובות ושל עיקול בית כשיש לך ילדים זה באמת פחד אלוהים".

אביתר בן פורת: "משכנתא לא נכונה יכולה להרוס את החלום לדירה ולהכניס זוג עם ילדים לקושי כלכלי אמיתי"

אבל בוא ניקח את המקרה הסטנדרטי, כמה כבר אנשים שלוקחים משכנתא נופלים לכינוס נכסים?!

"יודע מה, זורם איתך. נכון, לא כל בנאדם שלוקח משכנתא לבד בסוף נופל לקרשים. יש כאלה שמרוויחים מספיק כדי שגם עם החזרים חודשיים גבוהים, או ריביות לא משתלמות, מצליחים להחזיק את הראש מעל המים, חלק אולי אפילו לא צריכים להדק את החגורה יותר מדי ולהצטמצם מבחינה כלכלית.

אבל האמת, גם אם יש לך יכולת כלכלית. למה ש'תתרום' לבנק עוד 100-200,000 שקל על חשבונך אם אתה יכול פשוט לחסוך אותם מראש?! תחשוב שהיית יכול עם הכסף הזה לשדרג את הרכב שתמיד רצית להחליף או עוד חופשה זוגית עם האישה, קניה של ריהוט חדש ומפנק לבית. אתה מבין? אנשים מתוך חוסר ידע, עצלנות או אגו – מפסידים מאות אלפי ש"ח, במקום להרשות לעצמם פינוקים ורמת חיים גבוהה בהרבה".

זה כבר נשמע יותר מעניין. אבל יש עוד יועצי משכנתא בשוק, למה שאני אלך דווקא אליכם?

"שאלה לגיטימית בהחלט. תראה, אני יכול לדבר איתך עד מחר על הליווי והיחס האישי שהיועצים שלנו נותנים ללקוחות. המענה אצלנו הוא ברמת 'הזעות לילה' – כשאתה והאישה פתאום מתלבטים, מתגלגלים במיטה עם תהיות מה יקרה אם תעלו את ההחזר החודשי ל-5,300 בשנתיים הראשונות, ואז עם ההיריון תורידו ל-2,800 ורק אז תעלו חזרה אחרי הבונוס מהבוס… גם ב-22:00 בלילה אתם יכולים להרים טלפון ליועץ, לשמוע ממנו את המענה שירגיע אתכם, לתת לזיעה להתייבש ולחזור לישון בשלווה. 

נוסף ליחס אישי ולמקצועיות, החוזק הגדול של החברה הוא בכוח שלנו כקבוצה. אתה מכיר את המונח 'חוכמת ההמונים'? בקצרה, מדובר על כך שניחוש של 100 אנשים יהיה מדויק יותר משל 10 אנשים, ניחוש של 1,000 יהיה אפילו מדויק יותר וכן הלאה. אז כאן אמנם לא עוסקים בניחושים, אבל תיקי המשכנתאות שלנו עוברים בדיקה יסודית עם סיעור מוחות של מספר מומחים וזה כבר אומר שהלקוח מקבל אקסטרה.

בתמונה: יועצי המשכנתא של RES מנתחים תיק משכנתא בסיעור מוחות.

תחשוב על פס ייצור: אם אותו יועץ מספק לך ולעוד 5 לקוחות תיק משכנתא עם אותן טכניקות, זה יכול להיות טוב, אבל לא בטוח שזה יהיה מצוין. לעומת זאת, אם 3 יועצי משכנתא עוברים לא רק על תיק אחד, אלא על 15 תיקים, יש להם את הניסיון שמסדר לך את התוצאה הכי טובה, כי הם יודעים יותר טכניקות, משכללים את הביצועים, משיגים התאמות יותר מיטביות. כמו פסל שמשייפים אותו עוד קצת ועוד קצת, עד שהוא מושלם. 

זה מכפיל כוח רציני וזה מתבטא בסכום הכסף המטורף שאפשר לחסוך לך, רק בזכות זה שהתיק שלך עובר יותר מזוג עיניים אחד: כל יועץ מקצועי מוצא עוד נישה, עוד מקום שבו אפשר לחסוך לך כסף, ואתה מקבל תיק משכנתא שהוא לא פס ייצור, אלא עבודת יד ייחודית ומוקפדת. הדברים הקטנים הם מה שעושה את ההבדל בין חיסכון של 90,000 ש"ח אצל יועץ סטנדרטי לעומת 150-220 אלף ש"ח בייעוץ אצלנו".

ממש 'נשק סודי'! טוב שכנעת אותי, מה הדבר הראשון שצריך לעשות כדי לקבל אצלכם ייעוץ למשכנתא?

"גאה בך, אתה עושה את ההחלטה הנכונה. הדבר הראשון שצריך לעשות הוא ליצור אתנו קשר כדי לוודא התאמה. ב-99% אנחנו מתחייבים על חיסכון ודאי במשכנתא ורוצים להיות בטוחים שאתה מתאים לנו, וזה כי אנחנו תמיד מוודאים מראש שיש לנו איך לעזור, ולא לוקחים לך כסף רק על הניסיון.

בשלב הבא, יועץ משכנאות מומחה מטעמנו יתקשר אליך לתיאום פגישה. את התוכנית אנחנו בונים לך ב-30 דקות בלבד, אבל זה דורש עבודת הכנה של קבלת מסמכים ובדיקה מקדימה של הנתונים האישיים שלך ושל אשתך. בהמשך, אחרי שנעשה את הבדיקות שלנו, נבנה תמהיל משכנתא אופטימלי ונבצע משא ומתן עם הבנקים. אחרי כן נקרא לך לחתום על המשכנתא בבנק שהציע את המסלול עם התנאים הכי מתאימים לך.

לאורך כל התהליך אנחנו זמינים 24/7 למענה מקצועי לחרדות ולהזעות הלילה שלכם. מבחינתנו, המשכנתא הטובה ביותר תגשים לכם את החלום לדירה בראש שקט, ולכן האינטרס שלנו הוא להביא אתכם לשם במינימום זמן, דאגה ובוץ בירוקרטי. ואין משהו שמרגיע יותר מללכת לדירה עם משכנתא מותאמת על ידי איש מקצוע ועם 180,000 ש"ח בממוצע יותר בכיס".

כתבות דומות

כך יזמים מצליחים בישראל מוכרים את הדירות עוד לפני תכנון הבניין הבא

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

יזמים מרוויחים על חשבון דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית, מהנדס בכיר שובר שתיקה

במציאות שבה פרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א ופינוי בינוי) מוקפאים ועומדים באוויר במשך שנים, הדיירים תקועים עם נכס מיושן ומתפורר, לרוב בעל פוטנציאל השבחה מטורף, כשהם תלויים בחסדי היזם ובלי שום דרך לתקשר איתו. יצאנו לחקור את יוסי לנדאו, בעלים של קבוצת "בולד" לליווי דיירים וניהול פרויקטים בהתחדשות עירונית, כיצד דיירים יכולים להחזיר את הכוח לידיים, לזרז את הפרויקט ואפילו להפוך את התוצאה לרווחית יותר?

לכתבה »

בלעדי: מודל ההשקעה שטורף את הקלפים ונותן לכל אדם עם 100,000 ש"ח כרטיס כניסה ליציע הכבוד של עולם הנדל"ן

הרחקה מכוונת של משקיעים מהארץ על ידי הממשלה בצירוף חוסר אונים של הדור הצעיר, מוציאה המוני ישראלים לחפש הזדמנויות השקעה טובות יותר מעבר לים. אך כמו תמיד, איפה שיש הזדמנויות לכסף גדול, יש גם מלכודות ונוכלים. בשנים האחרונות, מספר נפילות של קרנות השקעה הכתימו תעשיה שלמה וגרמו למשקיעים לחשוב פעמיים. איך אפשר לזהות את הסכנות מראש ולהשקיע מעבר לים בצורה פסיבית ובטוחה? בכתבה הבאה, ננסה לענות.

לכתבה »

נגמר באוקטובר 2022: צ׳אנס אחרון לבצע בבניין תמ"א 38 ולהפוך את ה״דירה המעופשת״ שלנו לנכס מפואר בחינם

אלה הרגעים האחרונים של תמ"א 38. התוכנית אשר נועדה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה, מציעה לדיירים דירה גדולה יותר, בטוחה יותר ומודרנית יותר במקום הדירה הנוכחית מבלי לשלם אגורה – עומדת להסתיים בכל רגע. אך מסיבה לא מובנת, לא כל הדיירים ״מזנקים״ על ההזדמנות. מצד שני, עכשיו, כשהמדינה השאירה חודשים בודדים בלבד לקבלת היתר לפרויקט תמ״א 38 (עד אוקטובר 2022 למעשה), מי שימהר וישנס מותניים, יוכל להשיג דירה חדשה וגדולה יותר עם ממ״ד, מרפסת שמש, מעלית, חניה תת קרקעית, מחסן וכל זה בבניין חדש ומפואר. וכמובן, בלי להוציא שקל מהכיס. רוצים לקפוץ על העגלה לפני שיהיה מאוחר מדי? כך תעשו את זה נכון.

לכתבה »

כתבות דומות

כך יזמים מצליחים בישראל מוכרים את הדירות עוד לפני תכנון הבניין הבא

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

יזמים מרוויחים על חשבון דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית, מהנדס בכיר שובר שתיקה

במציאות שבה פרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א ופינוי בינוי) מוקפאים ועומדים באוויר במשך שנים, הדיירים תקועים עם נכס מיושן ומתפורר, לרוב בעל פוטנציאל השבחה מטורף, כשהם תלויים בחסדי היזם ובלי שום דרך לתקשר איתו. יצאנו לחקור את יוסי לנדאו, בעלים של קבוצת "בולד" לליווי דיירים וניהול פרויקטים בהתחדשות עירונית, כיצד דיירים יכולים להחזיר את הכוח לידיים, לזרז את הפרויקט ואפילו להפוך את התוצאה לרווחית יותר?

לכתבה »

בלעדי: מודל ההשקעה שטורף את הקלפים ונותן לכל אדם עם 100,000 ש"ח כרטיס כניסה ליציע הכבוד של עולם הנדל"ן

הרחקה מכוונת של משקיעים מהארץ על ידי הממשלה בצירוף חוסר אונים של הדור הצעיר, מוציאה המוני ישראלים לחפש הזדמנויות השקעה טובות יותר מעבר לים. אך כמו תמיד, איפה שיש הזדמנויות לכסף גדול, יש גם מלכודות ונוכלים. בשנים האחרונות, מספר נפילות של קרנות השקעה הכתימו תעשיה שלמה וגרמו למשקיעים לחשוב פעמיים. איך אפשר לזהות את הסכנות מראש ולהשקיע מעבר לים בצורה פסיבית ובטוחה? בכתבה הבאה, ננסה לענות.

לכתבה »

נגמר באוקטובר 2022: צ׳אנס אחרון לבצע בבניין תמ"א 38 ולהפוך את ה״דירה המעופשת״ שלנו לנכס מפואר בחינם

אלה הרגעים האחרונים של תמ"א 38. התוכנית אשר נועדה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה, מציעה לדיירים דירה גדולה יותר, בטוחה יותר ומודרנית יותר במקום הדירה הנוכחית מבלי לשלם אגורה – עומדת להסתיים בכל רגע. אך מסיבה לא מובנת, לא כל הדיירים ״מזנקים״ על ההזדמנות. מצד שני, עכשיו, כשהמדינה השאירה חודשים בודדים בלבד לקבלת היתר לפרויקט תמ״א 38 (עד אוקטובר 2022 למעשה), מי שימהר וישנס מותניים, יוכל להשיג דירה חדשה וגדולה יותר עם ממ״ד, מרפסת שמש, מעלית, חניה תת קרקעית, מחסן וכל זה בבניין חדש ומפואר. וכמובן, בלי להוציא שקל מהכיס. רוצים לקפוץ על העגלה לפני שיהיה מאוחר מדי? כך תעשו את זה נכון.

לכתבה »