תרבות

הבשורה החדשנית לבעלי עסקים: כך תגן על העסק שלך מפריצות סייבר מתקדמות בפחות מ-150 שקלים

בעולם שבו מחשב מותקף בסייבר בכל 39 שניות, מאות אלפי עסקים בישראל מצויים בסכנה מתמדת ומגלים זאת רק כשמאוחר מדי. זליגת מידע סודי, מחיקת קבצי לקוחות, תביעות ושימוש בנתונים חסויים הן רק חלק מהצרות של מתקפות סייבר, אך מתברר ש"כיפת ברזל" אחת יכולה למנוע אותן – אפילו בדיעבד. פתרון אמיתי להגנת העסק או מכירת חלום? יצאנו לבדוק

מור משרקי  15.09.21 // 16:00

"זה ללא ספק הסיוט הכי גדול של כל בעל עסק," מספר ניר (43) בעל חנות במרכז שנפל קורבן למתקפת סייבר, "פתאום כל מחשבי הקופה קרסו, ולמרות אין ספור טלפונים לתמיכה עדיין שום דבר לא עבד. והחלק הכי גרוע: בגלל הקירסה, באותו יום 400 לקוחות לא יכלו לשלם, הפסד מטורף של עשרות אלפי שקלים!"

ניר לא היחיד. עם יותר מ-546 אירועי חדירה למחשבים שדווחו למערך הסייבר רק ב-2020, איומי הפריצה למערכות ממוחשבות, תקיפת מאגרי מידע ומחשבים ודרישות לכופר הפכו ממשיים במיוחד לבעלי עסקים.

"בזמן שעסקים ממגנים את עצמם במצלמות ומנעולים מתוחכמים, כל המידע הכי רגיש שלהם נשאר חשוף לפריצות דרך המחשב," מזהיר אשר רז, מומחה לפתרונות סייבר מתקדמים לעסקים, "דרך עקיפת מנגנוני אנטי-וירוס, גניבה מגיבויים בענן, הפצה ומכירה של מידע רגיש ועוד, בעל העסק חשוף לפגיעה ברווחים, לתביעות מלקוחות או לדרישות כופר, לפעמים גם של מיליוני שקלים…"

פריצות סייבר למערכות המחשבים של העסק יכולות למוטט אותו ולהוביל להפסדי ענק.

רז עובד בתחום הסייבר כבר 25 שנה, מגדיר את עצמו כ'האקר שחזר בתשובה' – כלומר מי שהתמחה בפריצת מערכות ממוחשבות (Hacking), והיום עוסק באופן בלעדי במיגון מערכות מפני חדירות סייבר ושחזור מידע שאבד באירועים כאלו.

בראיון הוא מסביר כי למרות מה שחושבים, האקרים אמנם פורצים למחשבים אך למטרות איתור ליקויים והגברת האבטחה. מי שפורצים למערכות במטרה לפגוע קרויים 'קראקרים', ובאירוע חדירה יחיד הם יכולים לתפוס את העסק 'בביצים' ולהוביל לפגיעה אמיתית ואף לקריסתו.

מפחיד! אבל אשר תגיד לי תכל'ס, אם אין לי אויבים, מה כבר הסיכוי שיפרצו לי למחשבים בעסק??

"אז האמת היא שהרבה ממתקפות הסייבר הן בכלל לא אישיות! אך כמובן קיימות פריצות מתוכננות לארגונים גדולים, כמו למשל במקרה המפורסם של חברת הביטוח 'שירביט' בשנת 2020, שם הודלפו פרטים אישיים של מבוטחים כולל רשיונות נהיגה, פרטי אשראי ועוד. 

נוסף ל'שירביט' נפרצו בחודש נובמבר 2020 בלבד עוד 141 עסקים ישראליים! אבל לעומת המקרים הללו, קיימות מדי שנה עשרות פריצות לעסקים קטנים בהרבה, וזה נעשה בלי שום תכנון או בחירה שלהם מראש.

איך? קראקרים רבים עובדים דרך תוכנות ש'סורקות' פרצות אבטחה ברשת באופן כללי, וכמו רולטה רוסית – הם יכולים ליפול בדיוק על פרצת האבטחה שלא היה לך מושג שקיימת במערכת הממוחשבת בעסק שלך. זה קורה באופן אקראי לגמרי, בלי שבכלל תדע מזה". 

וואלה, וזה באמת יכול עד כדי כך לפגוע בעסק שלי ולהביא אותו לקריסה?

"כל פריצה למערכת ממוחשבת זאת סכנה לעסק, קטנה או גדולה, זה משהו שחייבים להימנע ממנו. זה כמו שתציע לבעל חנות להפעיל אזעקה רק יומיים בשבוע, כי בשאר הזמן אולי לא יפרצו לו – או שיפרצו אבל לא יגנבו הרבה. פריצה זה פריצה, זה תמיד הפסד.

תחשוב על עסק סטנדרטי של 5-10 עובדים, כזה שמכניס בממוצע 5,000 ש"ח ליום. מספיקה פריצה אחת כדי שהוא יושבת לחלוטין למשך 16.2 יום בממוצע, מה שכבר אומר הפסד כספי של 81,000 ש"ח! לפי גוף בינלאומי המנתח נתוני סייבר כלכליים, נזקי סייבר יעמדו על כ-10 טריליון דולרים עד 2025, גבוה יותר מסחר בלתי חוקי בעולם – וזה כבר מטורף! 

תחשוב על זה: כשמערכות ממוחשבות בעסק מושבתות, אתה לא יכול להוציא הצעות מחיר, לא יכול לסגור חוזים, לא יכול לטפל בלקוחות, אין לך גישה לבנקים כי גם מערכות ניהול החשבונות הן על המחשב. 

וירוס שמישהו מחדיר לך למחשב יכול למחוק לך נתונים שאספת במשך שנים, להרוס לך לגמרי תוכניות אסטרטגיות לגבי המוצר, להפיל לך את הקופה הרושמת – כל הכסף הנוכחי והעתידי הולך לפח.

ועוד לא דיברנו על עסקים שמחזיקים במידע חסוי, פרטי או רגיש במערכות המחשב! פרטי אשראי, כתובות של לקוחות, מספרי טלפון. הקראקרים אוספים מידע כזה ומוכרים ביד רחבה לגורמים מפוקפקים. ככה אתה מעמיד בסכנה כל אדם שהיה איתך בקשר – מה זה יעשה לתדמית העסקית שלך, לשותפים, ללקוחות?

במקרה של חברת ביטוח הרכב 'שירביט' אגב, הפריצה לוותה בדרישת כופר של מטבעות ביטקוין בשווי של יותר ממיליון דולרים. הם אמנם לא נענו לדרישה, אך לאחר כל האירוע והדלפת הנתונים בעקבותיו, 'שירביט' קיבלו תביעה של 1.2 מיליארד דולר מהלקוחות, ומעבר להפסד הקשה של החברה – השם שלה נפגע אנושות ומוסדות ואנשים פרטיים יחשבו פעמיים אם לקחת את השירותים שלה.

וכמובן שיש את עניין איבוד המידע שהוא הרסני. תחשוב שבמשך 10 שנים אגרת מידע על מאות לקוחות שפנו אליך ובתוך דקות כל המידע הזה נמחק. להתחיל מאפס כשאתה כבר עסק פעיל ומפותח עם התחייבויות לגורמים שונים – זה ממש שקול להתאבדות עסקית".

אובדן מידע, זליגת פרטים רגישים, איבוד לקוחות, תביעות, דרישות כופר ועוד - סכנות פריצת הסייבר אצל עסקים

ומה אם אני לא חברת ביטוח גדולה כמו שירביט, למה שירצו לפרוץ לעסק קטן או בינוני?

"שאלה מצוינת, לרוע המזל זה בדיוק מה שחושבים לעצמם 93% מבעלי העסקים הקטנים והבינוניים בישראל ולכן כמעט ולא נוקטים אמצעי הגנה אמיתיים מפני פריצות וחדירות סייבר. הבעיה? גם הקראקרים יודעים את זה בדיוק באותה מידה ומנצלים את זה לטובתם.

בשנת 2019 הצהיר נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, כי דווקא עסקים קטנים ובינוניים הפכו לקורבנות העיקריים של פריצות סייבר. לרוב בשל חוסר ההיערכות שלהם למתקפות טכנולוגיות, מה שהופך אותם למטרה קלה גם עבור קראקרים 'מתחילים'. 

יותר מזה, מרבית בעלי העסקים הקטנים והבינוניים דואגים למוניטין מול הלקוחות ולכן לא מדווחים כלל על הפריצה ומשלמים את הכופר הדרוש – אך זה רק מחמיר את הבעיה, כי כך הקראקר יודע לנצל זאת, להחזיק את העסק 'בביצים' ולדרוש כופר שוב בכל פריצה מחדש.

במקרים רבים בעלי עסקים קטנים ובינוניים לא יכולים להרשות לעצמם השבתה של העסק, ולכן מעדיפים לשלם אפילו עשרות אלפי שקלים רק כדי להשאיר את העסק באוויר. זאת במקום לדווח למשטרה ולהיכנס להליך שממנו אולי הם אולי ישיגו צדק אמיתי, אבל גם יצטרכו לסגור את העסק בשל הפסדים כלכליים.

ביחס לארגון גדול ומקושר, כמו 'שירביט' למשל שיש לו 'עתודות' כספיות בצד ויכול להתקיים גם אם כמה לקוחות ינטשו – לעסק קטן או בינוני אין פריבילגיות כאלה. במיוחד אם הוא לא מותג מוכר, ברגע שלקוחות מאבדים בו אמון הם נוטשים, ומספיקה נטישה של 3-4 לקוחות משלמים כדי להרוס עסק. 

כך אובדן המידע בפריצת סייבר משמעותו נטישת לקוחות, הפסדים כלכליים, חובות ולבסוף קריסה".

רגע, אבל יש לי תוכנה של אנטי-וירוס וגם גיבוי של קבצים בענן, זה לא מספיק בטוח?

"לצערי לא. אנטי וירוס סטנדרטי ממש לא יעיל בפני הכלים המודרניים שיש היום לקראקרים, כמו יכולות של בינה מלאכותית ולימוד מכונה, שיודעים לעקוף את ההגנות שלהם די בקלות. 

זה תחום שלא מפסיק להתפתח, להתעדכן ולהשתדרג, כמו כל תחום פשיעה אחר ואפילו יותר, עקב ההתפתחות הטכנולוגית המהירה. זה תופס גם לגיבוי בענן, מעבר לזה שיש הרבה תקלות וליקויים באינטרנט שלפעמים הגיבוי לא נשמר כראוי – אפשר פעמים רבות לפרוץ את הענן ולגנוב את המידע בכל מקרה. 

מה שעצוב פה זה גם שמי שמודע לזה שהגיבוי או האנטי-וירוס לא הכי מוצלחים, עדיין לא עושה את הפעולות הנדרשות כדי להגן על המערכות הממוחשבות של העסק ובסוף אוכל את הכובע…"

אוי אז אם זה לא עוזר, מה כן אפשר לעשות כדי באמת להגן על העסק שלי מפני פריצות סייבר??

"יפה, כאן נכנסת 'כיפת הברזל לעסקים' שלוקחת את כל התחכומים שקיימים להאקרים מתוך ניסיון של 25 שנה שהייתי בעצמי האקר – ומכניסה אותם לשכבת הגנה של 97% הצלחה במניעת פריצות וחדירות סייבר.

היופי הוא שאתה כבעל עסק לא צריך להבין בשום דבר, להתקין שום דבר, להתעסק עם שום דבר. כל ההפעלה של 'כיפת הברזל לעסקים' נעשית בהשתלטות ממחשב רחוק בצורה הכי מאובטחת שיש. 

את הכל אני מסדר לך מרחוק ככה שתוך פחות מ-3 שעות עבודה כל העסק שלך, המידע, המסמכים, המערכות הממוחשבות – הכל מוגן מפני פריצות, ואתה יכול להמשיך לעבוד בראש שקט שאתה, העסק, השותפים והלקוחות, בטוחים לחלוטין".

מעניין, אז במה טובה ה'כיפת ברזל' הזאת מכל דבר אחר, למה שדווקא היא תגן על העסק שלי?

"תראה, מדובר פה במשהו שלא קיים בשוק בפתרונות האבטחה למערכות ממוחשבות של עסקים. אתה יודע איך אומרים, אם אתה רוצה לנצח את האויב אתה חייב לחשוב כמו האויב? אז הידע והמומחיות שלי הם בול למשימה. אני יודע לחשוב כהאקר ולכן רואה בצורה ברורה מאיפה האקר אחר יכול לנסות לפרוץ.

זה אומר שלעומת תוכנת אנטי-וירוס שהיא כנראה די סטנדרטית וגנרית, 'כיפת הברזל לעסקים' כוללת את כל ההגנות האמיתיות שצריך מפני האקרים, וזה מתבטא ב-7 שכבות תוכנה שבנויות אחת על השניה ומכסות כל 'חור' ופרצה אפשריים.

זה מציל עסקים מהשבתה של פעילות עקב תקלות מחשב, מתביעות של לקוחות עקב זליגת מידע, מהפסדי ענק של עשרות אלפי שקלים מדי יום עקב חוסר בעבודה ועוד. בקיצור, ההגנה המושלמת לעסק.

רק חבל שזה מסוג הדברים שתמיד מדברים עליהם אבל חושבים 'טוב, לי זה לא יקרה'. באמת, אני לא יכול לספור את כמות בעלי העסקים שהגיעו אליי כשהם על סף קריסה בגלל פריצת סייבר אחת לא מבוקרת – ואתה רואה את החרטה העצומה על הפרצוף שלהם כשהם מצטערים על הרגע שלא נקטו בהגנות מראש.

הם כבר נמצאים במצב נואש שהם מוכנים לשלם כל הון שבעולם כדי להגן על המערכות בעסק, גם אם זה אומר לשלם פי 100 יותר ממה שהיה אפשר לשלם אם היו מתגוננים מפני הפריצה מראש. אבל אפילו זה לא מספיק, לא תמיד אפשר להחזיר את הגלגל לאחור…"

אוי ואבוי, אז אם כבר פרצו למערכות של העסק שלי, הכל אבוד?!

"תן לי להרגיע אותך – לא תמיד! נוסף ל'כיפת הברזל לעסקים' יש אצלי שירות נוסף שנקרא 'תחיית המתים' והוא מצליח לשחזר נתונים כנגד כל הסיכויים, ממש להחזיר את השעון לאחור ולהציל את העסק מאובדן גדול.

גם אם פיזית נפל הדיסק הקשיח ולא מדובר בפריצת סייבר – אפשר לשחזר כמעט את כל המידע. זה לא פשוט, אבל זה אפשרי והרבה פעמים גם עשיתי את זה. 

הייתה לי לקוחה שהגיעה אליי בעקבות המלצה אחרי שכל הקבצים נמחקו מהדיסק הקשיח והיא הייתה ממש אובדת עצות. היה מדובר במחשב ששימש אותה גם בבית וגם בעסק – מיליון תמונות של הילדים, של ההורים שכבר לא בחיים, תכנון עסקי לשנים הבאות, מידע על לקוחות, 20 שנים של חומר פשוט נאבדו ברגע אחד.

היא סיפרה שהיא שאלה בכל הפורומים באינטרנט, בקבוצות בפייסבוק, אפילו נכנסה לחנויות מחשבים והתחננה שייתנו לה פתרון. בסופו של דבר הגיעה אליי ובעזרת תוכנת תחיית המתים כל החומר שוחזר כאילו לא נמחק מעולם. 

היא כמעט בכתה מרוב הקלה, וכמובן הבינה סוף סוף את החשיבות של 'כיפת ברזל' ייעודית שתשמור על כל הקבצים שלה להבא – לא רק מפני קריסה אלא גם מפני פריצות סייבר אקראיות שהן איום לא פחות ממשי".

אוקיי אבל מה אם יש לי עסק קטן ואני לא יכול להרשות לי הגנת סייבר רצינית כמו של החברות הגדולות??

"לגיטימי לחלוטין. 'כיפת הברזל' מתאימה לכל אחד, החל מאדם פרטי שרוצה להגן על הקבצים שלו וכלה בבעלי עסקים קטנים, בינוניים וגדולים שרוצים להיות מוגנים ולהבטיח את הכסף וההצלחה שלהם. 

הגנת סייבר רצינית באמת עולה לא מעט, לפעמים אפילו עשרות אלפי שקלים. אבל 'כיפת הברזל לעסקים' היא הרבה יותר ידידותית ומאפשרת ב-147 ש"ח לחודש להיות מוגן לחלוטין". 

האמת שווה, פחות מ-150 ש"ח ואפשר להיות בראש שקט כי העסק מוגן לגמרי. אז מה עושים עכשיו?

"פשוט, כל מה שצריך זה ליצור איתי קשר ולקבל את החבילה המלאה של 'כיפת ברזל לעסקים', זה כולל 7 שכבות הגנה שאני מסדר לכל המערכות הממוחשבות שלך, כולל אנטי-וירוס בסיסי, כולל גיבוי אמין, כולל הדרכה שמציגה לך איך להימנע מפריצות ומנפילות דיסק קשיח ועוד תקלות לא רצויות.

במקרה שכבר ספגת נפילה של גיבוי או פריצה ואובדן מידע – יש אפשרות כמובן לקבל את שירותי 'תוכנת תחיית המתים' כדי לחזור כמו במנהרת זמן ולקבל שוב את כל התכנים, הקבצים, המסמכים והמידע שאבד לך, כדי לוודא שלמרות התקלה עדיין תוכל להמשיך לעבוד בצורה תקינה בלי שהפגיעה תהיה ממשית".

 ליצירת קשר – טלפון : 050-566-0606 | או במייל : smartwin10@gmail.com

כתבות דומות

איך משיגים השתלת שיער משתלמת אצל המומחים בטורקיה בלי לקום מהספה?

שאף אחד לא יסובב לכם את הראש – השתלות שיער בטורקיה הן לא מה שחשבתם. היום אפשר לקבל אבחון היברידי, ייעוץ מרחוק ופינוקים במלונות 5 כוכבים בחו"ל בדרך לבלורית שהופכת כל מתקרח ממוצע לגבר נחשק. יצאנו לבדוק מהי הרשת המחתרתית המדוברת היום ואיך אפשר להשיג דרכה "דילי זהב" עם 50-70% הנחה בזמן שמקבלים שירות 'הכל כלול' אצל המומחים המובחרים בטורקיה?

לכתבה »

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »

כתבות דומות

איך משיגים השתלת שיער משתלמת אצל המומחים בטורקיה בלי לקום מהספה?

שאף אחד לא יסובב לכם את הראש – השתלות שיער בטורקיה הן לא מה שחשבתם. היום אפשר לקבל אבחון היברידי, ייעוץ מרחוק ופינוקים במלונות 5 כוכבים בחו"ל בדרך לבלורית שהופכת כל מתקרח ממוצע לגבר נחשק. יצאנו לבדוק מהי הרשת המחתרתית המדוברת היום ואיך אפשר להשיג דרכה "דילי זהב" עם 50-70% הנחה בזמן שמקבלים שירות 'הכל כלול' אצל המומחים המובחרים בטורקיה?

לכתבה »

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »