נדל"ן

"מטורף, במקום 450 אלף בשיפוץ דירה של 120 מ"ר, שילמתי רק 160!" - מי היועץ המסתורי שמגן על משפחות בישראל משיפוצניקים שמחפשים 'לחלוב' כסף מפראיירים?

85% מבעלי הבתים שמבצעים שיפוץ נופלים לחלטורות שונות, ובסוף מבזבזים פי 2 ו-3 יותר כסף ב"חריגה מהתקציב" ובתיקונים עקב עבודה רשלנית. איך פותרים את הסיוט שעולה לנו יותר מדי? יצאנו לפגוש את אלי יפת, קבלן שיפוצים כבר 15 שנה שהחליט לשבור את החוקים ולהקים כוח שיגן על בעלי דירות משיפוצניקים חאפרים כדי לחסוך למשפצים מאות אלפי ש"ח בשיפוץ.

מור משרקי 22.6.21 // 10:15

"השיפוץ האחרון שעשיתי היה סיוט!" מספרת לנו דליה, בת 61 מרמת השרון, "מעצב הפנים והשיפוצניק לא היו מתואמים, קיבלנו את התחושה שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. בסוף במקום 180 אלף ש"ח שהיינו צפויים לשלם לפי הצעת המחיר, שילמנו 230,000! חריגת תקציב של כמעט 30%! 

ובגלל שלא נערכנו נכון עם הכסף, נאלצנו לקחת מישהו זול שיסיים לנו את העבודה והשיפוץ נמשך יותר מחצי שנה, ועוד יצא על הפנים! כבר אין לי את הכוחות הנפשיים לעבור עוד שיפוץ".

לצערנו, דליה היא ממש לא היחידה. למעשה, יותר מ-275 אלף דירות בישראל עוברות שיפוץ מדי שנה וחלק נכבד מבעליהן סובלים מטראומה עקב חוויית השיפוץ השלילית. 

לא סתם התוכנית ״יצאת צדיק״ הפכה לקאלט בארץ, בגלל ההיכרות הקרובה של עם ישראל עם בעלי מקצוע 'חאפרים' שמבצעים עבודה לא יסודית, חורגים מהתקציב בצורה לא פרופורציונלית (במינימום 20% יותר מהצעת המחיר!) ובסוף, התוצאה לא שווה את מאות אלפי השקלים שהושקעו, בטח ובטח שלא את ההתעסקות, החרדה וכאב הראש לאורך כל התהליך.

"בואי תביני מה זה אבסורד," אומר לי אלי יפת שנמצא בענף השיפוצים יותר מ-15 שנה, "לפי סקר של התאחדות קבלני השיפוצים, יותר מ-85% מבעלי הבתים שמביאים בעלי מקצוע כדי לבצע שיפוץ חורגים בהרבה מהתקציב הראשוני. 

עכשיו, בתור קבלן אני מסתכל על זה, ולא מבין… איך יכול להיות ש-100% מהלקוחות שלי, משפצים את ביתם באחוזים בודדים של חריגות אם בכלל, בזמן שהרוב המוחלט של בעלי הבתים בארץ נדפקים (סליחה על המילה) ונתקעים בלי כסף בגלל חריגות תקציב לא הגיוניות?!"

85% מהמשפצים חורגים מהתקציב, רובם המוחלט (74%) בעקבות אי הכנת תכנית שיפוץ מסודרת וליקויים בצנרת שמתגלים תוך כדי. מקור: התאחדות קבלני השיפוצים.

 

אלי, תסביר לי איך לעזאזל קורה שכל כך הרבה בעלי מקצוע בשיפוץ חורגים מהתקציב?!

"או-הו, יש כמה וכמה סיבות ותיכף ארחיב על כל אחת, אבל כדי שתביני את גודל הבעיה, אני רוצה לחבר אותך קצת למספרים. שיפוץ ממוצע עולה בין 50 ל-100 אלף, כמה אחוזים בודדים פה שווים לך אלפי שקלים. 

נניח סגרת עם שיפוצניק בהצעת המחיר 86 אלף ש"ח על שיפוץ מטבח וסלון? 10% זה 8,600 שקל שזאת משכורת חודשית! זה לא צחוק, ושוב, זה במקרה הטוב. כיום רמת החריגה 'המקובלת' עומדת על 20% אבל בלא מעט מקרים זה עובר גם את ה-30% והרבה יותר מכך! מזעזע.

שתביני, בהרבה מקרים אפשר מלכתחילה להעמיד את התקציב הרבה יותר נמוך ולחסוך אפילו יותר כסף! היה לי לקוח שקיבל דירה בירושה, 120 מ"ר אבל ישנה, מוזנחת. הוא רצה להשכיר אותה למשפחה ולשפץ אותה לגמרי כדי שתיראה מיליון דולר. הגיע אליי עם תקציב של יותר מ-450 אלף שקל כי אמרו לו שזה הטווחים, והוא הגיע מוכן בלב שלם לשים סכום כזה, חשב שישלם חצי מיליון לפחות. 

אחרי שהוא הסביר לי מה הוא רוצה שיהיה שם, עצרתי אותו ואמרתי: עם כל מה שסיפרת לי, גם אם נלך על החומרים הכי איכותיים אני לא רואה איך זה עובר את ה-200 אלף שקל, מאיפה הגעת ל-450 אלף שקל אני לא יודע. הוא היה בהלם. בסופו של דבר יצא לו בובה של שיפוץ ב-160 אלף שקל. את מבינה? לא רק שלא הייתה חריגה מהתקציב, אלא שמראש היה אפשר לשפץ בתקציב נמוך בהרבה מההצעות של השיפוצניק!"

אז מה זה אומר, שאני תמיד צריכה להניח שהשיפוצניק הוא מניאק שמחפש פראיירית?

"ממש לא. אי אפשר תמיד להאשים את השיפוצניקים. כשאת מגיעה לקבלן עם תוכנית שיפוץ שלא מתאימה למציאות, הידיים שלו כבולות, אין לו ברירה אלא 'לאלתר'. נגיד בתוכנית כתוב לבנות שירותים ביחידת הורים? אבל מה, אין שם נקודת אינסטלציה. 

אז השיפוצניק פתאום יגלה תוך כדי עבודה שהוא צריך להעביר צינור ביוב גדול  וכדי להסתיר אותו (כי אף אחד לא רוצה לראות צינור ביוב באמצע חדר השינה) הוא במקרה הטוב – יאלץ לעשות עבודה שהוא לא תיכנן ותעלה הרבה יותר כסף, ובמקרה הרע כדי לחסוך בעלויות הוא ינסה להתגבר על העניין בצורה חובבנית שתגרום לנזק גדול יותר בעתיד. 

תגידי חלטורה, תגידי עבודה רשלנית, אבל מה הוא היה יכול לעשות, לבטל להם את השירותים? או להפתיע אותם בפתרון שיכול לעלות להם 10,000 ש"ח נוספים? העבודה הזאת לא נכנסה להצעת מחיר וזה אומר חריגת תקציב. 

אז הקבלן בהתלבטות: לשחק אותה ראש קטן ולעשות רק מה שביקשו ממנו, או לעשות עבודה כפולה ואולי לצאת מופסד? הרי הוא לא ייתן לך לבחור או עבודה חארטה או חריגת תקציב. זאת בעיה, אבל בדיוק מאותן בעיות שהיה ניתן לפתור בייעוץ לפני השיפוץ".

בתמונה: אלי ושירי "יפת - ייעוץ לפני שיפוץ", בתחום כבר יותר מ-15 שנה.

רגע, מה, האדריכל או מעצב הפנים שלי לא יודעים לבנות תוכנית לקבלן שתהיה מתאימה למציאות?

"בואי אני אגיד לך ככה, יותר מ-15 שנה שאני קבלן שיפוצים וביצעתי עד היום כבר מאות פרויקטים, לא היה מקרה אחד שקיבלנו תוכנית ממעצב פנים או מאדריכל – ולא היינו צריכים לשנות ולהוסיף פרטים כדי להשלים את תוכנית העבודה שלא יהיו חריגות. 

עם כל הכבוד, זה כמו שתבקשי מפילוסוף שחי בסיפרייה שיתכנן לך מסלול הליכה בג'ונגל. הוא יכול לקרוא בספרים עד מחר, אבל זה לא כמו להיות בשטח. אני לא אומר שאדריכלים ומעצבי פנים אשמים, אגב. 

לרוב גם אם הם יבואו ויסיירו לך בדירה, הם לא תמיד ידעו לראות בעיות חמורות שקבלן ידע לזהות מקילומטרים כי הוא עובד בזה ורואה את זה יום יום, זאת פשוט לא המומחיות שלהם. הם לא נמצאים בשטח כדי להיות מספיק מנוסים לזהות ליקויים כאלה".

אז הקבלן משחק אותה ראש קטן, האדריכל לא מחובר לשטח ואני בסוף נדפקת עם חריגות תקציב ושיפוץ ששווה לתחת?!

"את מבינה? לא מפתיע שאלפי בעלי בתים שעשו שיפוץ נמצאים בטראומה, לא פחות. ראיתי את זה על לקוחות שהגיעו אליי כשהייתי קבלן ולגמרי הופתעו מהעבודה ומכך שלא רק שלא היו חריגות בתקציב, אלא אפילו חיסכון כללי. זה מה שהוביל אותי לחקור ולגלות שההבדל ברוב המוחץ של המקרים היה דבר פשוט אחד… אבחון!

כמו שהולכים לרופא שבודק מה המחלה ורק אז נותן מרשם? אם ניקח את ההשוואה הזאת: אז אדריכלי ומעצבי פנים הם כמו רוקחים. רובם לא בודקים לעומק את המטופל, כלומר את הבית. רק שומעים פחות או יותר מה כואב ומחליטים מה התרופה. אבל זה לא יהיה מדויק כמו אבחון של רופא. אבחון לא מדויק בשיפוץ יכניס אותך לסיוט של חריגות תקציב, ושנים של תיקונים חוזרים והמון כאב ראש.

לא סתם בסקר התאחדות קבלני השיפוצים מצאו שב-74% מהמקרים, חריגות התקציב נובעות מחוסר  בתכנית שיפוץ מסודרת ומבעיות צנרת שנמצאו תוך כדי עבודה. זה בדיוק הדברים שעולים עליהם באבחון מקצועי, מטפלים בהם מבעוד מועד ומתאימים את התקציב. כמו רופא שמתאים תרופה למטופל.

ככה השיפוץ גם עובר בלי 'הפתעות' של תיקונים שנדרשים תוך כדי עבודה ולא נכנסו לתקציב, גם מחזיק לאורך זמן וגם בלי חריגות כספיות. מתוך הצורך הכואב שראינו בשוק, החלטנו לצאת בשירות מטורף שבעצם עושה עבורך את כל העבודה מול האדריכל ומול הקבלן".

"כל שיפוץ בישראל חייב לעבור אבחון מדויק כדי לא להיכנס לחריגות תקציב וסיוט של שנים עם תיקונים חוזרים"

אוקיי זה נשמע מעניין. אז מה קורה בפועל, בנוסף לקבלן ואדריכל אני צריכה גם לשלם ליועץ?!

"תתפלאי לשמוע, אבל יש בעלי מקצוע שהם שלוש באחד… עכשיו ברצינות, יש קבלני שיפוצים שיש להם המון ניסיון והם מבינים מספיק בתכנון אדריכלי וידעו לייעץ לך בהתאם. למשל אני בהכשרה שלי גם מעצב פנים וגם קבלן בניין ענף 100 (שמאפשר רשיון לבניית בניין עד 4 קומות). 

החיבור בין קבלנות ואדריכלות מאפשר לחבר בין פתרונות תכנון ברמת הרעיון יחד עם התכל'ס, השטח, המחירים. כלומר להתאים בין הרעיונות והרצונות שלך ברמת השיפוץ ובין המציאות ומה שאפשרי לעשות, כולל איפה אפשר לחסוך ואיפה לחסוך אומר לשלם יותר בעוד שנתיים. 

מתוך כך, המומחיות של יועץ לשיפוץ היא לאבחן את הבית שלך. לראות את הליקויים הקיימים ולהבין את המשמעויות. ברגע שיש לו את כל הנתונים, הוא בונה לך את התוכנית המפורטת שאיתה את מגיעה ישר לקבלן או למעצבת הפנים, כולל כל הפירוט והפעולות הנדרשות בשיפוץ.

זה בעצם פותר את העניין שהקבלן מגלה 'הפתעות' באמצע השיפוץ ואז צריך להגדיל לך את התקציב כדי לתקן ליקויים. נגיד פיצוץ בצנרת, סימני רטיבות לא ברורים, שיפועים לא טובים ברצפה שמשפיעים על ניקוז, אריחים רופפים. לא חסרים דברים שצריך לבדוק לפני כדי לדעת להתאים את התקציב אליהם".

בתמונה: אלי יפת בודק ומגלה בעיות רטיבות ועובש חמורות לאחר שיפוץ של החלפת ריצוף וטיח חדש בבית מגורים.

אבל אם הקבלן יראה את הליקויים הוא ינסה למרוח אותי ולהגדיל את התקציב, מה הייעוץ עוזר לי?

"או, יפה. יועץ רציני לא סתם זורק לך תוכנית מפורטת לקבלן, ממש לא. על כל רכיב הוא מוסיף לך הערכת מחיר אמיתית מהשוק, על בסיס ידע וניסיון של שנים בענף הקבלנות. רק זה שווה זהב. זה כמו להיכנס לקזינו דרך הדלת האחורית עם מי שמכיר את כל החוקים ואת כל הרמאים ואומר לך בדיוק עם מי לשחק.

בשורה התחתונה, את לא אמורה בכלל להגיע למצב שאת מגדילה את התקציב. כל הקטע של האבחון זה לדעת מראש מה צריך ולבנות את התקציב בהתאם. זה גם משהו שאנחנו עושים בייעוץ, בניית תקציב".

לא הבנתי משהו. הקבלן עצמו בונה לי תוכנית בהצעת מחיר, למה אני צריכה יועץ שיבנה לי תוכנית?

"שאלה מעולה. תראי, קבלן שיפוצים נותן לך הצעת מחיר על בסיס הערכה כללית, הוא לא יישב ויעשה לך אבחון מעמיק לבית – כי אולי לא תסכימי להצעת מחיר ואז חבל על הזמן שהוא מבזבז עלייך. זה בדיוק מה שמוביל לחריגות תקציב, הוא יעשה לך תוכנית בלי אבחון ויגלה דברים תוך כדי שיעלו לך יותר.

נגיד לרצף את הבית, זה יכול להראות לך משהו קליל, אבל זה יכול להגיע ל-80, 100 אלף שקל. אם הקבלן לא בודק את מערכת האינסטלציה בהחלפת הריצוף, ובעוד שנה שנתיים תסבלי מפיצוצים בצינור ותצטרכי להרוס את העבודה היקרה, לתקן את המערכת ולשים שוב ריצוף. לפעמים אפילו לפרק את המטבח כדי לעשות נקודות מים וחשמל חדשות, או להחליף את המערכת בחדרי הרחצה ולהחליף אריחים. 

בצורה הזאת את בקלות נכנסת להרפתקה של עוד 50-100 אלף ש"ח כי צריך גם להרוס קירות ולשפץ גם אותם. זה מקומות שאת לא רוצה להיכנס אליהם. גם אם את רוצה לשפץ רק מטבח, יועץ עושה לך אבחון לכל הבית ורואה מה צריך לטפל ולעשות לפני כחלק מהשיפוץ – זה פותר לך את הבעיה ומסדר לך את התקציב.

יש הרבה שיקולים שצריך לקחת כדי לדעת איך לתמחר את מה שהבית צריך, מה שאת רוצה ומה שהכיס שלך יכול לשאת. אם חשבת להשקיע 120 אלף ש"ח אבל יש עבודה של 100 אלף ש"ח רק באינסטלציה ובריצוף, אז יועץ ימליץ לך להשקיע במטבח 20 אלף ולא 40 אלף כמו שחשבת – וככה תוכלי עדיין לעמוד בתקציב ולדעת שתקבלי תוצאה עמידה ולא מטבח יקר שתצטרכי להרוס בעוד שנתיים בגלל הצנרת".

הבנתי. אבל זה לא משהו שקיים נכון, לקחת ייעוץ לפני שיפוץ בבית?

"נכון, ובדיוק בגלל זה הייעוץ ממש נדרש. כמו שלוקחים ייעוץ משכנתא במקום את היועץ של הבנק. לבנק יש אינטרס לתת הלוואה למשכנתא בתנאים שמשתלמים לו, עם ריבית גבוהה למשל, כי הוא צד בעסקה. אבל יועץ המשכנתא הוא חיצוני, הוא מקבל ממך סכום מסוים ויהפוך את השמיים כדי להשיג לך את המשכנתא הכי טובה. יש לכם אינטרס משותף, היועץ רוצה שתהיי מרוצה, הוא לא מרוויח על חשבונך בשום מצב אחר.

עם יועץ לשיפוץ זה אותו דבר. לשפץ זה עסק של מאות אלפי ש"ח, עם שוק פרוץ של בעלי מקצוע שמחפשים עבודה קלה ומקסימום כסף, או לא נמצאים בתקשורת אחד עם השני. בסוף את יוצאת מופסדת מבחינת איכות התוצאה וכמובן מבחינת חריגות בתקציב ותשלומים מנופחים.

ליועץ לפני שיפוץ אין אינטרס לקבל מהכסף שלך כמה שיותר, כי הוא חיצוני. הוא עושה לך את כל העבודה המקדימה, מאבחן את הבית על כל הליקויים, כותב לך תוכנית שיפוץ מפורטת לקבלן ומסדר הכל כדי להתאים את החלומות שלך לתקציב. ככה את באה לשיפוץ עם ביטחון, עם ידע של איש מקצוע שנמצא בצד שלך, עם ודאות שהתוצאה תחזיק לך במשך עשורים ולא תופתעי בעוד שנה שנתיים כש'יצוץ' ליקוי, ולכי תחפשי את הקבלן שטס עם הכסף שלך לתאילנד".

שכנעת אותי, זה גאוני לקחת ייעוץ לפני שיפוץ. איך אף אחד לא חשב על זה קודם?!

"נכון?! בדיוק מה שאנחנו חשבנו. אני אומר 'אנחנו' כי למרות שאני עומד בחזית של העסק, צריך להגיד מילה טובה על אשתי שירי שהיא לא רק אישה מדהימה בפני עצמה, אלא גם שותפה בעסק של 'אלי יפת – ייעוץ לפני שיפוץ' ועושה את כל התיאומים ביני ובין הלקוחות. 

בייעוץ אתנו, שירי נמצאת איתך בקשר מתמיד לאורך כל התהליך, מעבירה לך בצורה מסודרת חוברת שלמה לא רק עם תוכנית הפעולה המדויקת שאת מעבירה לקבלן, אלא גם עם טיפים איך להיזהר משיפוצניקים חאפרים, מידע חשוב שצריך לדעת ולטפל בו לפני השיפוץ, ממש חוברת עזר ותמיכה. 

בצורה הזאת את מגיעה הכי מוכנה שיש לשיפוץ, יודעת שכל הפרטים הקטנים מטופלים ויכולה להיות רגועה. בואי נגיד ככה, כשאת מקבלת מאתנו ייעוץ את מכניסה אותנו לבית שלך ואנחנו מכניסים אותך למשפחה".

אלי: "כל לקוח של ייעוץ לפני שיפוץ מקבל חוברת עזר ותמיכה עם מידע חשוב, טיפים ותוכנית מפורטת!"

מכניסה אתכם לבית ואתם מכניסים למשפחה, אהבתי! אז מה אני עושה כדי לקבל ייעוץ לפני שיפוץ?

"שמח שאהבת! אז הדבר הראשון שצריך לעשות זה ליצור אתנו קשר כדי לוודא התאמה. בהמשך שירי תתקשר אלייך לתיאום פגישה. אני אגיע אליך, אאבחן את כל הבית, אשמע ממך את הצרכים והרצונות ואחבר את זה למציאות ולמצב בשטח. 

אם נגלה שהחלומות גדולים מהתקציב, נמצא פתרונות יצירתיים ונבנה מחדש תקציב שיתאים לעדיפויות שלך, על בסיס הניסיון והמקצועיות שלי ממאות פרויקטים מוצלחים שביצעתי ללא חריגות בתקציב. אחרי שלב הייעוץ הפרונטלי, את מקבלת את החוברת עם כל הבונוסים, הטיפים, המידע, המחירים המקובלים בשוק וכו'. 

הדבר העיקרי בחוברת הוא כמובן תוכנית העבודה המפורטת. את מביאה אותה לקבלן ואת מסודרת. יש את כל הפירוט, המחירים, הקבלן רואה שאת מבינה עניין ואי אפשר למרוח אותך, והאמת? הוא גם יעדיף עבודה מסודרת וברורה, בלי הפתעות ואי נעימות. כולם יוצאים מורווחים, בעיקר את והבית שלך".

כתבות דומות

כך יזמים מצליחים בישראל מוכרים את הדירות עוד לפני תכנון הבניין הבא

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

יזמים מרוויחים על חשבון דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית, מהנדס בכיר שובר שתיקה

במציאות שבה פרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א ופינוי בינוי) מוקפאים ועומדים באוויר במשך שנים, הדיירים תקועים עם נכס מיושן ומתפורר, לרוב בעל פוטנציאל השבחה מטורף, כשהם תלויים בחסדי היזם ובלי שום דרך לתקשר איתו. יצאנו לחקור את יוסי לנדאו, בעלים של קבוצת "בולד" לליווי דיירים וניהול פרויקטים בהתחדשות עירונית, כיצד דיירים יכולים להחזיר את הכוח לידיים, לזרז את הפרויקט ואפילו להפוך את התוצאה לרווחית יותר?

לכתבה »

בלעדי: מודל ההשקעה שטורף את הקלפים ונותן לכל אדם עם 100,000 ש"ח כרטיס כניסה ליציע הכבוד של עולם הנדל"ן

הרחקה מכוונת של משקיעים מהארץ על ידי הממשלה בצירוף חוסר אונים של הדור הצעיר, מוציאה המוני ישראלים לחפש הזדמנויות השקעה טובות יותר מעבר לים. אך כמו תמיד, איפה שיש הזדמנויות לכסף גדול, יש גם מלכודות ונוכלים. בשנים האחרונות, מספר נפילות של קרנות השקעה הכתימו תעשיה שלמה וגרמו למשקיעים לחשוב פעמיים. איך אפשר לזהות את הסכנות מראש ולהשקיע מעבר לים בצורה פסיבית ובטוחה? בכתבה הבאה, ננסה לענות.

לכתבה »

נגמר באוקטובר 2022: צ׳אנס אחרון לבצע בבניין תמ"א 38 ולהפוך את ה״דירה המעופשת״ שלנו לנכס מפואר בחינם

אלה הרגעים האחרונים של תמ"א 38. התוכנית אשר נועדה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה, מציעה לדיירים דירה גדולה יותר, בטוחה יותר ומודרנית יותר במקום הדירה הנוכחית מבלי לשלם אגורה – עומדת להסתיים בכל רגע. אך מסיבה לא מובנת, לא כל הדיירים ״מזנקים״ על ההזדמנות. מצד שני, עכשיו, כשהמדינה השאירה חודשים בודדים בלבד לקבלת היתר לפרויקט תמ״א 38 (עד אוקטובר 2022 למעשה), מי שימהר וישנס מותניים, יוכל להשיג דירה חדשה וגדולה יותר עם ממ״ד, מרפסת שמש, מעלית, חניה תת קרקעית, מחסן וכל זה בבניין חדש ומפואר. וכמובן, בלי להוציא שקל מהכיס. רוצים לקפוץ על העגלה לפני שיהיה מאוחר מדי? כך תעשו את זה נכון.

לכתבה »

כתבות דומות

כך יזמים מצליחים בישראל מוכרים את הדירות עוד לפני תכנון הבניין הבא

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

יזמים מרוויחים על חשבון דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית, מהנדס בכיר שובר שתיקה

במציאות שבה פרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א ופינוי בינוי) מוקפאים ועומדים באוויר במשך שנים, הדיירים תקועים עם נכס מיושן ומתפורר, לרוב בעל פוטנציאל השבחה מטורף, כשהם תלויים בחסדי היזם ובלי שום דרך לתקשר איתו. יצאנו לחקור את יוסי לנדאו, בעלים של קבוצת "בולד" לליווי דיירים וניהול פרויקטים בהתחדשות עירונית, כיצד דיירים יכולים להחזיר את הכוח לידיים, לזרז את הפרויקט ואפילו להפוך את התוצאה לרווחית יותר?

לכתבה »

בלעדי: מודל ההשקעה שטורף את הקלפים ונותן לכל אדם עם 100,000 ש"ח כרטיס כניסה ליציע הכבוד של עולם הנדל"ן

הרחקה מכוונת של משקיעים מהארץ על ידי הממשלה בצירוף חוסר אונים של הדור הצעיר, מוציאה המוני ישראלים לחפש הזדמנויות השקעה טובות יותר מעבר לים. אך כמו תמיד, איפה שיש הזדמנויות לכסף גדול, יש גם מלכודות ונוכלים. בשנים האחרונות, מספר נפילות של קרנות השקעה הכתימו תעשיה שלמה וגרמו למשקיעים לחשוב פעמיים. איך אפשר לזהות את הסכנות מראש ולהשקיע מעבר לים בצורה פסיבית ובטוחה? בכתבה הבאה, ננסה לענות.

לכתבה »

נגמר באוקטובר 2022: צ׳אנס אחרון לבצע בבניין תמ"א 38 ולהפוך את ה״דירה המעופשת״ שלנו לנכס מפואר בחינם

אלה הרגעים האחרונים של תמ"א 38. התוכנית אשר נועדה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה, מציעה לדיירים דירה גדולה יותר, בטוחה יותר ומודרנית יותר במקום הדירה הנוכחית מבלי לשלם אגורה – עומדת להסתיים בכל רגע. אך מסיבה לא מובנת, לא כל הדיירים ״מזנקים״ על ההזדמנות. מצד שני, עכשיו, כשהמדינה השאירה חודשים בודדים בלבד לקבלת היתר לפרויקט תמ״א 38 (עד אוקטובר 2022 למעשה), מי שימהר וישנס מותניים, יוכל להשיג דירה חדשה וגדולה יותר עם ממ״ד, מרפסת שמש, מעלית, חניה תת קרקעית, מחסן וכל זה בבניין חדש ומפואר. וכמובן, בלי להוציא שקל מהכיס. רוצים לקפוץ על העגלה לפני שיהיה מאוחר מדי? כך תעשו את זה נכון.

לכתבה »