תרבות

״כשבחור בן 28, בלי ניסיון, בלי תואר ובלי רקע מקדים משיג מקצוע ונכנס לעולם הייטק תוך חצי שנה - אתה מבין שהכל אפשרי...״

ד״ר מאיר אורנשטיין (46), מנכ״ל מכללת Ecom יוצא בהצהרה רשמית שמרעידה את כל הישראלים שחשבו שלעולם לא יצליחו להשיג מקצוע (ועוד בתחום ההייטק), בכזאת מהירות. מסתבר שהיום תוך 6 חודשים בלבד, ניתן להחזיק ביד תעודה המאפשרת לנו להיות ״בודקי תוכנה QA״, שזה מקצוע שפותח את הדלת לכל חברות הסטארט אפ הישראליות ומאפשר פוטנציאל קפיצה וצמיחה לתפקידים בכירים במשק – בלי שום תואר או רקע מקדים. האם זה כזה פשוט? יצאנו לבדוק!

דניאל איבגי  08.2.21 // 09:15

ד״ר מאיר אורנשטיין (46) שייך לסוג האנשים האלה שרק הנוכחות שלהם מולך באותו שולחן נותנת תחושה השתאות וכבוד. אורנשטיין הוא כנראה אחד האנשים עם הכי הרבה רצון, מוטיבציה ואמונה אמיתית לעזור לאנשים ולאפשר להם להשיג מקצוע אמיתי בתחום ההייטק.

מעבר לרצון שלו לתת לאנשים מציאות חיים אחרת (והרבה יותר טובה), אורנשטיין הוא בעל ניסיון רב בתחום החינוך כאשר זכה בעברו בפרסים רבים בנושא, כאשר היה שימש כמנכ״ל בגופים חינוכיים רבים.

היום, ד״ר אורנשטיין משמש כמנכ״ל מכללת Ecom. לטענתו: ״גם ישראלים שמעולם לא ניסו (כי לא האמינו בהם), גם כאלה שפוחדים לפספס את ההזדמנות, גם אלה שמשתוקקים לשינוי בחיים וגם אלה שנמאס להם לעבוד בעבודות מזדמנות ולהיחשב בעיני הסביבה כ'לא רציניים' – יכולים להפוך להייטקיסטים מן המניין תוך 6 חודשים בלבד!״

ד״ר מאיר אורנשטיין "החזון שלי הוא לעשות מהפך בעולם ההיטק ולהנגיש אותו לכל איש אישה ונער בישראל!"

ד״ר, קודם כל למה שמישהו ירצה בכלל להפוך להייטקיסט?

״שאלה נהדרת. תראה, זה לא סוד שהיום ישראל גם נקראת ה'סטארט אפ ניישן', וזה לא קרה סתם… ואחת הסיבות שמישהו ירצה בכלל להיות הייטקיסט, עם הידע והכלים של הייטקיסט היא בגלל ההזדמנויות האדירות שיש לנו במדינה, והדלתות המטורפות שנפתחות בפנינו.

קודם כל, כשיש לך הכשרה של הייטקיסט, עוד לפני שאתה הולך לעבור באיזה חברת טכנולוגיה גדולה, אתה יכול 'סתם' לפתוח סטארטאפ עם החבר׳ה. נחמד לא?״

בהחלט!

״בנוסף, כעובד פשוט בחברת טכנולוגיה, שעושה אקזיט (כלומר, מוכרת את הפיתוח שלה לחברה גדולה יותר), אתה יכול לקבל סכומי כסף אדירים שלא דמיינת שאי פעם תרוויח.

עוד דבר, ואולי החשוב ביותר הוא רמת השכר. תראה, אנשים רוצים להרוויח מעל הממוצע… ואם הממוצע עומד על 10-11 אלף ש״ח בחודש, בהייטק אתה עובר את הסכומים האלה בקלות לפעמים גם במשרת הג׳וניור (כלומר השנה הראשונה במקצוע). ומי לא היה רוצה לחיות בעולם שזאת רמת השכר ההתחלתית שלו?

וגם הגדילה והשיפור התנאים הם מהירים, אחרי 4 שנים בעולם ההייטק אתה תעשה משכורת שיכולה להיות פי כמה ממשכורות ממוצעות בשוק שאליהן התרגלנו.

הסיבה הבאה להפוך להייטקיסט היא, לעבוד בעבודה שהיא לא פיזית, שהיא לא שוחקת את הידיים ואת הגוף. עבודה שאתה מגיע אליה כשאתה לבוש בבגדים יפים, נראה טוב, מריח טוב ומשדר רמה גבוהה. התחושה האישית כשאתה תמיד ״מתוקתק״ נותנת לך תחושה טובה כלפי הסביבה שלך, המשפחה, החברים והכי חשוב – כלפי עצמך! דמיין רגע את התחושה שאתה יושב עם החבר׳ה, או עם המשפחה ושואלים אותך: ״במה אתה עובד?״ ואתה עונה ״בהייטק״.

כל אלה הם דברים סופר קריטיים כדי להרגיש טוב ולחיות טוב, אבל מבחינת הסיבה הקריטית בגללה אנשים חייבים, לא ״רוצים״ או ״מתלבטים האם״ לעבור להייטק היא – מיצוי הפוטנציאל! אין עוד תחום בעולם שבו אתה גם לומד כל הזמן, מתעסק בטכנולוגיה מתקדמת, פותר בעיות, נמצא באתגרים ומרוויח יותר משנה לשנה – פשוט אין.

מי שמרגיש שהוא יכול יותר – צריך להיות בהייטק. חד וחלק!״

וואו ד״ר נשמע נהדר, אבל זה קצת לא הגיוני, איך אפשר להיכנס לתחום כזה תוך חצי שנה בלבד?

״דווקא יותר הגיוני ממה שאתה חושב. כדי להיכנס לתחום, אתה צריך משרה שמתאימה לכניסה לתחום. מה שרוב הסייבריסטים והמתכנתים לא יודעים, זה שכדי לצבור ניסיון בחברות טכנולוגיה צריך להתחיל 'מלמטה' במרכאות, בתפקיד כמו בודק תוכנה qa, מהסיבה שלתפקידים הגדולים החברות הגדולות יעדיפו את אלה שיש להם ניסיון של כמה שנים לפחות.״ 

אוקי, ומה זה בדיוק המקצוע הזה ״בודק תוכנה qa״?

בודק תוכנה qa כלומר – quality assurance (שזה אומר בודק תוכנה) זה תפקיד שכל חברת טכנולוגיה היום חייבת שתהיה לה מחלקה ואפילו חטיבה ממנו (לפחות!). בודקי התוכנה בעצם מוודאים שמה שהמשורר (או כותב התוכנה במקרה שלנו) באמת יצא לפועל.

זה כמו סופר שכותב ספר, ואחריו יש איש הגהה, שמתקן את שגיאות הכתיב, מסדר את המילים ובודק שהשפה מובנת ושאפשר לקרוא את הספר באופן חלק, שוטף ומובן.   

מה שקורה בפועל אצל בודק התוכנה qa זה שהוא יושב, ומכין מעין תהליכי בדיקה. כשאני אומר 'תהליכי בדיקה' אני מתכוון לפעולות אוטומטיות שמוודאות שהתוכנה עובדת, שאין בה תקלות, באגים והיא עושה את מה שהכותב שלה רצה שתעשה.

דוגמה לתהליך בדיקה שכזה, יכולה להיות הדמייה של מצב בו אדם מתחבר למשתמש שלו באתר מסוים (כמו שאנחנו עושים בפייסבוק, יוטיוב, אינסטגרם וכו׳) ובאמת נכנס למשתמש שלו ולא למשתמש אחר בטעות. 

וככל שהעולם מתקדם, התוכנות מתקדמות, ובתקופה האחרונה בעקבות המשבר בכלל חלה האצה חסרת תקדים של מעבר לטכנולוגיה, ככה גם צריך אנשים שיבדקו את התכנים שמייצרים. בכלל, קשה לאדם שמייצר את התכנים שלו, גם למצוא את השגיאות שלו.

לכן, צריך מתכנתים שמייצרים ואנשים שבודקים אותם ומוצאים את הטעויות של אותם המתכנתים כך שבשורה התחתונה לקוח הקצה באמת מקבל מוצר שעובד. שלא תרשום בוויז בטעות 'תל אביב' והוא יקח אותך ל'גבעתיים'.״

בתמונה: בוגרים שלנו שיוצאים לדרך עם כלים שיאפשרו להם להיכנס לעולם ההייטק במהירות

השאלה היא, האם בודק תוכנה QA מרוויח כמו שמרוויח המתכנת והסייבריסט?

״לא, הוא מרוויח פחות בהתחלה. הוא ירוויח בשנה הראשונה כג׳וניור כ-12 – 11 אלף שקלים בממוצע. בשנה השנייה, מרוויחים 13-14 בממוצע. ובשנים שאחר כך כמובן שהשכר ממשיך לעלות, אפשר גם להתקדם לתפקידים משמעותיים יותר (מה שבד״כ קורה), וכמובן ללמוד תחומים נוספים ולהתקדם לתפקידים אחרים, רק שהפעם יש לנו ניסיון עשיר.

להיות QA פותח שער ענק לסייבר ותחומים נוספים, כיוון שהסייבריסטים והמתכנתים הכי טובים הם בודקי תוכנה לשעבר שיש להם ידע מ״כל הכיוונים״ וזה גם מה שהחברות מחפשות. תחשוב, זה כמו שאדם ירצה להפוך לנהג מירוצים כאשר יש לו ניסיון במכונאות רכב, הוא עבד בחברות ליצור רכבי ספורט ונהג במירוצי רחוב.

גם מאוד קל להתקדם בעולם ההייטק, המשכורות תמיד עולות ואדם שמתחיל בגיל 30, בגיל 35 יכול למצוא את עצמו עם משכורת של מנכ״ל גם אם מחליט להישאר כבודק תוכנה QA. אגב, אני מכיר באופן אישי תלמיד שלמד אצלנו בדיקת תוכנה qa ובשנה השלישית שלו הוא מרוויח 25 אלף שקל בחודש! נחמד לא? בעולם הזה הכל אפשרי!״

אוקיי דוק, עכשיו תגיד, גם ה״אדם הפשוט״ יכול להפוך לבודק תוכנה כזה?

״ברור, כל אחד, גם מי שעובד בעבודות מזדמנות היום, יכול להתחיל להיות בודק תוכנה qa אם רק יחליט שזה מה שהוא רוצה לעשות. אין פה דרישות מיוחדות חוץ מזיקה לטכנולוגיה ואנגלית בסיסית. גם אם האנגלית שלך לא יוצאת מן הכלל, וחסרות לך כמה מילים – תדע שזה אצל כולם, אבל תוך כדי מתרגמים את המילים שלא מבינים וצ׳יק צ׳ק מתרגלים.״

אמרת קודם ״חצי שנה ואפשר להתחיל״ זה באמת נכון?

״בהחלט יקירי, qa הוא לא מקצוע מסובך, ותוך 6 חודשים אתה יכול להיות עם תעודה ביד ולהתחיל לעבוד. כי ברגע שאתה יודע את כל הידע הפרקטי אתה יכול לעשות את זה בכל חברה בלי בעיה, זה כמו ללמוד ריצוף רצפה, ברגע שלמדת ריצוף אתה יכול לרצף כל רצפה, לא משנה אם זה בבית של דוד או בבית רונית. מסכים? 

בנוסף, כמו שאמרנו קודם – העולם מתקדם לאוטומציה. הכל אוטומטי!

מי שיודע לעשות רק בדיקות תוכנה ידניות כמעט כבר לא רלוונטי, בגלל שהתהליך לוקח הרבה זמן, לא יעיל ויכול להיות לא מדויק. באוטומציה לעומת זאת, בודק התוכנה מכין תהליך אוטומטי שנקרא ״אם״ ו״אז״

(לדוגמה: איש הqa נותן פקודה ש״אם תהליך הבדיקה נתקל בטעות בהרשמה״, ״אז הוא מתריע שמשהו לא בסדר״).

תחשבו על זה כמו מכשיר מובילאיי שמצפצף בכל פעם שאנחנו סוטים מהנתיב. אם החיישן מזה סטייה מהנתיב, אז הוא מצפצף. ואם אני יודע ליצור תהליכי בדיקה באוטומציה שאני יכול לכתוב קוד שמקפיץ לי את הבעיות האלה ואני לא צריך לכתוב אופן ידני את הכל. אז אני לא צריך ללמוד יותר מדי זמן אין ספור אפשרויות ידניות חסרות צורך.

זה כמו ללמוד נהיגה על גיר רגיל, אפשר ללמוד את זה, אבל סיכוי גדול יותר להיכשל, לטעות והכי גרוע זמן לימודים ארוך יותר כאשר אין באמת צורך בגיר רגיל במכוניות של היום. אז למה לא ללמוד גיר אוטומט, לקצר את הלימודים, לקהל על העבודה ולצאת לדרך?

לכן מי שלומד את qa אוטומציה יכול לסיים ולהתחיל תוך חצי שנה.״

קלטתי אותך לגמרי, עכשיו אם החלטתי ללמוד, מה אני צריך לדעת לפני שאני מתחיל?

קודם כל – שאתה חייב ללמוד qa אוטומציה ולא qa ידני כמו שהזכרתי קודם – זה סופר קריטי. זה יעשה את ההבדל בין זמן ארוך של לימודים, קשיים ויכולת להיכשל הרבה בדרך, לדרך הזהב הבטוחה שמקצרת את התהליך ומאפשרת לך ״לתקתק״ את הלימודים ולהתחיל לעבוד בתחום.

חשוב שתדע, שיש הרבה מכללות שאומרות לך שאתה לומד qa, ואז אתה מגלה שאתה לומד 80% מהזמן בדיקות ידניות, ו-20% אוטומציה. ודווקא בגלל שהעולם הולך לאוטומציה, אז עדיף להתמקד באוטומציה.

עוד דבר, אתה חייב (אבל ממש חייב!) לוודא שיש מעבדות תרגול במכללה בה אתה לומד לפני שאתה מתחיל.

מעבדות תרגול בהן יש בעצם ממש שכפולים של טכנולוגיות ואפליקציות מפורסמות שאתה מכיר, שבהם הושתלו כל מיני באגים (בדיוק כמו שיש במציאות) כדי שאתה כתלמיד תנסה למצוא אותן ותוך כדי תרגיש איך העבודה באמת מתנהלת במציאות וכשתגיע ליום הראשון שלך בעבודה – תדע מה לעשות

והדבר האחרון, שתמיד תהיה לך גישה לידע, לחומרים ולשיעורים שנלמדים בכיתה. ככה שאם פספסת שיעור, פשוט תוכל להיכנס לאינטרנט ולצפות בשיעור. ויותר מזה, שתהיה לך גישה תמיד למרצים ולתלמידים הנוספים ככה שתוכל לשאול ולהתייעץ כל הזמן.״ 

אוקיי, ומה אם לא תהיה לי עבודה אחרי שאסיים ללמוד?

״שאלה מעולה, תראה בדרך כלל על כל 5 מתכנתים יש בודק תוכנה או 2 לפחות. זה אומר עשרות אלפי בודקי תוכנה בתחום שרק הולך וגדל. יש צורך מטורף לבודקי תוכנה כיוון שעולם ההייטק הולך וגדל בכל רגע נתון. 

אם בעבר היו אנשים שלא מוכנים להתעסק במחשב, אז העדיפו לנסוע למפגשים פיזיים – היום כל הפגישות בזום, בתי הספר בזום, בדיקות רפואיות בזום, אנשים לא יכולים להגיע לבנק, לא יכולים להגיע לביטוח ולמעשה כל המציאות שלנו הפכה לדיגיטלית. 

לכן, יש צורך בהרבה אנשי qa בבנקים ובחברות ביטוח וחברות רפואיות ותחום הסייבר, ולמעשה כל המשק צריך בודקי תוכנה כדי להמשיך לתת שירות ללקוחות שלהם. תחשוב על זה, בלי בודקי תוכנה ובאופן כללי אנשי הייטק – חברות קורסות, המשק נופל. 

בשורה התחתונה זה אומר שאם אתה רוצה לעבוד בחברות גדולות, עם תנאים טובים, ולהיות בטוח שיהיה לך ביקוש – זה התחום.״

ד״ר אורנשטיין: ״בדרך כלל על כל 5 מתכנתים יש בודק תוכנה או 2 לפחות. זה אומר עשרות אלפי בודקי תוכנה בתחום שרק הולך וגדל.״

ואם אני אגלה שאני לא אוהב את התחום וזה לא בשבילי?

״שאלה מצוינת ואני צריך שתקשיב לי טוב עכשיו, יש אנשים שלומדים 4 שנים משפטים. לאחר שהם מסיימים הם הולכים לבית המשפט וקולטים את כל ה״מסחרה״ שהולכת שם ואומרים לעצמם 'וואלה זה לא בשבילי.' 

אבל, אם כל כך הרבה אנשים אומרים כל כך הרבה דברים טובים על עולם ההייטק, אז נראה לי הגיוני ששווה לך 'לבזבז' חצי שנה מהחיים (לא 4 שנים) ולצאת מאזור הנוחות שלך, ולנסות לראות אם זה מתאים לך. 

ויודע מה, אם כן תאהב את זה וזה יתברר כהצלחה גדולה, ויגרום לחשק שלך לגדול ולהצליח להתפוצץ ומשם רק תדחוף ותתקדם בחיים – אתה תודה לעצמך על חצי השנה הזאת כל החיים.״ 

תשמע מאיר (אני יכול לקרוא לך מאיר נכון?), שכנעת אותי! איך אני נרשם ללמוד במכללה שלכם?!

״קודם כל, ברור שאתה יכול לקרוא לי מאיר. דבר שני, רגע לפני שאתה ממהר לקפוץ למים כדאי שתדבר עם אחד מיועצי הלימודים המקצוענים שלנו.

הסיבה? אני רוצה שתשאל את כל השאלות שנשארו לך וגם אלה שהיועצים שלנו ישאלו אותך כדי לוודא ב-100% שאתה עושה את ההחלטה הכי נכונה עבורך בתקופה הזאת של החיים, ולעזור לך לעשות את הצעד הכי מועיל בחיים מכל זווית אפשרית.

לאחר מכן, אני כמובן אשמח לראות אותך לומד אצלנו!״

אין שום בעיה, מחכה לפגוש אותך!

כתבות דומות

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »

כיצד תשדרגי את הסלון המיושן לרמה של מותג איטלקי?

בד דהוי, עור שרוט, עץ שחוק ומיליון כריות שצריך להזיז כדי בכלל לשבת על הספה (וגם איתן לא באמת נוח…) יצאנו לבדוק איך החיפאים שמבינים עניין ורצו לחדש את הספות המאוסות שרואים בכל בית – מצאו את הפירמה המובילה שמביאה את סדרת מערכות הישיבה של המותגים האיטלקיים הגדולים, והכניסו אליהם הביתה חידושים שיכולים להפוך כל סלון ישן ללובי מפנק כמו של ארמון?

לכתבה »

כתבות דומות

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »

כיצד תשדרגי את הסלון המיושן לרמה של מותג איטלקי?

בד דהוי, עור שרוט, עץ שחוק ומיליון כריות שצריך להזיז כדי בכלל לשבת על הספה (וגם איתן לא באמת נוח…) יצאנו לבדוק איך החיפאים שמבינים עניין ורצו לחדש את הספות המאוסות שרואים בכל בית – מצאו את הפירמה המובילה שמביאה את סדרת מערכות הישיבה של המותגים האיטלקיים הגדולים, והכניסו אליהם הביתה חידושים שיכולים להפוך כל סלון ישן ללובי מפנק כמו של ארמון?

לכתבה »