כלכלה

"הכסף בורח לנו מהידיים, מרוויחים 18,000 ומוציאים 25,000!" כיצד משפחות בישראל יכולות להפוך את הגלגל ולצאת לחיים נטולי דאגה כלכלית תוך 21 יום בלבד?

לדודו עזרא, יועץ ומאמן כלכלי יש בשורה מהפכנית ל-65% מהמשפחות בישראל, אלו שעובדות ומרוויחות אך הכסף בורח להן מהידיים. לטענתו, בעזרת שיטת 'חיסול המינוס' אפשר להגיע למאזן חיובי בהכנסות ובהוצאות ולצאת לחיים חדשים, נקיים מדאגות כלכליות, תוך 3 שבועות בלבד ובלי להוריד את ההנאות מהאשראי. סקפטיים? יצאנו לבדוק

מור משרקי  25.4.21 // 10:15

"אני לא מבינה את זה! אני ובעלי שנינו עובדים, מרוויחים יפה ועדיין באמצע החודש המשכורת פשוט נגמרת! איך זה הגיוני שההכנסות שלנו ביחד הן יותר מ-18,000 ש"ח וההוצאות של הבית עומדות על יותר מ-25 אלף בלי שאנחנו מבזבזים בכלל?!" ככה סיפרה ליאת (39) מבאר שבע לדודו עזרא בתחילת התהליך המשותף שלהם ורגע לפני שיצאה מהבוץ.

מה שליאת מתארת הוא מצבן של משפחות רבות בישראל, והאמת? הן היו בו גם לפני המשבר הכלכלי האחרון. כל הורה יזדהה עם הצורך ליצור לילדיו רמת חיים גבוהה ומספקת – חוגים, שיעורים פרטיים, שלא לדבר על בגדים חדשים, חופשות משפחתיות, מסעדות ובילויים. אבל כמה מהזמן שלנו אפשר 'למכור' לעבודה כדי לאפשר את זה? אנשים עובדים קשה, מרוויחים יפה מאוד ועדיין – בקושי סוגרים את החודש.

דודו עזרא: "משפחות רבות עושות את הטעות ולוקחות עוד הלוואה, בלי להבין את ההשלכות ההרסניות"

"זאת בעיה ידועה. בשלב מסוים בחיים, כל משפחה בישראל קצת מאבדת שליטה על כל הצינורות שדרכם הכסף יוצא ונכנס," מסביר דודו עזרא, (42) יועץ ומאמן בתחום כלכלת המשפחה, מומחה לעצירת ההדרדרות הכלכלית אצל משפחות עם 2 ילדים ומעלה, "אבל בזמן שמשפחות תקועות עמוק במינוס, יש תוכנית שיכולה לסדר להן את מאזן ההכנסות וההוצאות תוך 3 שבועות ולהוציא אותן מהיאוש הכלכלי".

דודו, חצי ממדינת ישראל נמצאת במינוס וטסה כל קיץ לכרתים, מה הבעיה עם לקחת הלוואות?!

"ברמת העיקרון, הלוואה היא לא שד נורא, אבל ההשלכות שלה הן קשות. הרי מה קורה כשלוקחים הלוואה? נוצרת תחושה שקרית שיש כסף, ואז מגיע החודש הבא עם הוצאה שחורגת מההכנסות – חתונות של חבר'ה מהעבודה שדורשות פתאום צ'קים, מזגן שהתקלקל וצריך לתקן או הנופש שהבטחתם לילדים בכרתים. 

ולזה מצטרפות ההוצאות הקבועות של משכנתא, ביטוחים, רכב… והופ! הגירעון רק מצטבר, כי גם את ההלוואה שלקחנו צריך להחזיר. בחודש הבא המינוס מעמיק ומשם אנחנו משלמים עוד כסף רק על החובות שלנו! קנס על המינוס, הצטברות ריביות… זה מה שנקרא 'המדרון החלקלק' וזה יכול לקרות לכל משפחה".

"להרים את העיניים מההלוואה הבאה! תוכנית פיננסית פשוטה יכולה להשיג לכל משפחה מאזן חיובי בהכנסות ובהוצאות תוך 21 יום בלבד". בתמונה: דודו עזרא (42), יועץ ומאמן בתחום כלכלת המשפחה. נשוי +3, גר בלהבים.

מכירה את זה מקרוב, אני ובעלי התרגלנו למינוס שלנו… מה כבר יכול לעזור לנו לצאת ממנו?!

"תיכף אגיע לזה, אבל תדעי שהמקרה שלך הוא לגמרי לא יחיד: את מבינה, 65% מהמשפחות שמסתבכות עם הלוואות ומעמיקות את המינוס שלהן לא עושות שום דבר כדי לשפר את המצב! כמו שאמרת, מתרגלים למינוס. יודעת איפה זה קורה הכי הרבה? זה אולי יפתיע אותך, אבל דווקא אצל משקי בתים שמרוויחים מצוין, מעל הממוצע. 

בייעוץ שלי, אני פוגש משפחות שמרוויחות 20-30 אלף ש"ח בחודש ונמצאות במינוס, הלוואות ומה לא. נשמע מוזר? תחשבי על זה, משפחה שמרוויחה יפה ונקלעה לגירעון (הוצאות גדולות מההכנסות) לא תגיד לעצמה 'אוקיי, אני צריכה עזרה כדי לאזן את הכספים שלי', היא תחשוב: 'זאת רק תקופה, אני אקח עוד הלוואה' מתוך מחשבה שהמשכורות יוכלו לכסות ולאזן את המשוואה בחודש הבא. אבל נחשי מה, זה לא קורה".

אז בוא נגיע לתכל'ס: מה אתה מציע, מה עושים כדי לשנות את המצב הכלכלי של המשפחה??

"מה עושים כדי לשנות? לא תאמיני כמה זה פשוט, אבל שיטת 'חיסול המינוס' מתחילה קודם כל בדברים הקטנים. חיובי חשבון בנק, נקודות מס בביטוח לאומי, דברים מגוחכים אבל בסופו של חודש הם שווים לך כמו בונוס של 2,000 שקל במשכורת".

מה, דודו אתה אמיתי? בוא נהיה כנים, הדברים הקטנים האלה הם לא מה שיעזור לי לצאת מהמינוס…

"תתפלאי! לא תאמיני כמה כסף מסתתר בדברים הקטנים האלה, וזאת יופי של התחלה. מתי הסתכלת בחשבון הבנק שלך? אולי יש שם הוצאות שלא אמורות להיות ובכלל אין לך מושג. אחת מהמשפחות שליוויתי בייעוץ שלי גילו חיובים של חברת תקשורת במשך 6 חודשים אחרי שביטלו את השירות. מבינה? 6 חודשים הם שילמו 1,100 ש"ח ככה סתם ולא ידעו!

משפחה אחרת לא ראתה שהבנק לא הסכים לחייב 20,000 ש"ח מהאשראי שלה. חשוב להבין: ברגע שסכום כסף לא נלקח מהאשראי הוא נחשב לחוב וצובר ריביות. אם הם היו עולים על זה בזמן הם היו חוסכים 800 ש"ח, ומזל שעצרנו את זה שם כי זה היה יכול להתגלגל גם לאלפי שקלים יותר, סתם על חוסר תשומת לב!

רק כשאנשים עוברים את התהליך בליווי הם פתאום מגלים את הדברים הקטנים שאוכלים להם את הכסף בלי שהם בכלל ידעו. כל פיפס יכול להיות שווה לך כסף, ועוד לא דיברנו על חסכון בביטוחים, במשכנתא. זה פאזל ענק והוא שווה הון. אני צריך לעשות גלריה מכל הפרצופים ההמומים שאני רואה בפגישות הייעוץ, אנשים באמת לא קולטים כמה כסף עף להם מהידיים, נטו בגלל חוסר מודעות וחוסר התעסקות בכסף".

"חוסר מודעות לתדפיסי הבנק ותלושי השכר - פשוט מפסיד לכם כסף", דודו עזרא.

רגע, איך מכמה ביטולי חיובים בחשבון בנק אני מגיעה למצב שאני מפסיקה את מעגל ההלוואות?!

"תראי זה חלק אחד בפאזל. החשיבה פה צריכה להיות של שינוי אמיתי – החל ממודעות לחשבון הבנק, דרך נקודות זיכוי בביטוח לאומי וכלה באימוץ הרגלים חדשים והתנהלות כלכלית של כל המשפחה – ממש לעשות חינוך פיננסי. 

נניח ביטלת חיוב חודשי מיותר של 880 ש"ח, גילית שאת זכאית לנקודת מס בביטוח לאומי בזכות שני ילדים וחסכת עוד ירידה של 430 ש"ח מהמשכורת, בדקת מסלולים כפולים בביטוחי הבריאות והחיים חיים ועשית מחזור משכנתא כך שהתשלומים החודשיים שלך ירדו ב-1650 ש"ח ו'על הדרך' צמצמת שימוש בכרטיסי אשראי שהריביות מהם במצטבר עלו לך עוד 120 ש"ח בחודש – רק מההתנהלות החכמה הזאת יש לך עוד 3,000 ש"ח בכיס מדי חודש! מדהים, לא?

זה בדיוק המשמעות של חינוך פיננסי. לא נראה לך הזוי שאף אחד לא מלמד אותנו, לא בבית הספר ולא אחר כך, איך מתנהלים נכון עם הכסף שלנו? זה בסיסי כמו שלומדים 28 שיעורי נהיגה וטסט בשביל לעלות על ההגה, כי אף אחד לא נולד נהג, נכון? זה אפילו יותר בסיסי, כי עם כסף אנחנו מתעסקים כל הזמן – זה כמעט מובן מאליו שנעשה טעויות, במיוחד אם אף אחד לא מלמד אותנו מאיזה תמרורים להיזהר ובאילו פניות לפנות. 

ברגע שמיישמים את שיטת 'חיסול המינוס' בהדרכה שלי, הכספים מתחילים להצטבר ופתאום בלי שמרגישים מגלים שחסכנו עוד 3,000-4,000 ש"ח כל חודש! והיופי שהשיטה באמת פשוטה: פרקטיקות לניהול כלכלי נכון במשפחה וחינוך פיננסי".

שוב ההמלצות האלה של כל המאמנים לכלכלת המשפחה? שמעתי עשרות כאלה, למה שזה יהיה שונה?

"כי זה עובד ומביא תוצאות בשטח. לא חסרות משפחות שהיו אצלי בליווי וכבר בתום 3 שבועות כבר הצליחו לסגור את ההלוואות ולהשאיר כסף בצד לחסכון. אני לא אשכח את המקרה של ג', גרושה בת 38 עם 3 ילדים שכבר אחרי הפגישה השניה שלחה לי הודעה עם צילום של אקסל שם היא סימנה את ההוצאות של החודש הקודם שעמדו על 11,330 ש"ח ואחרי העבודה איתי צומצמו ל-5,928 בלבד! כמעט בחצי.

ולמה זה עובד? כי לא מדובר בהמלצות באוויר, אלא בתוכנית מעשית ומסודרת שלא משאירה שום פינה פתוחה: חשבון בנק, נקודות מס, חסכון במשכנתא ובביטוחים, צמצום החזרים חודשיים להלוואות ובניית תוכנית כלכלית קדימה כדי ליצור את החיסכון הגדול ביותר בדרך להגשמת כל החלומות של המשפחה.

אני יודע שיש תפיסה על מאמן כלכלת המשפחה שהוא ייכנס אלייך הביתה, יפתח את הארונות והמקרר ויעשה לך 'נו נו נו' על מה שקנית בסופר. אז קודם כל – אני לא עובד ככה ולא מאמין בזה. גם ככה תדפיסי האשראי מספרים את כל מה שהמקרר והארונות שלך יכולים לגלות לי ויותר. 

אבל צריך להבין, רק שינוי מהותי מהשורש יעבוד: עם תוכנית כלכלית פרקטית לצד אימון אישי וחינוך מחדש אפשר להגיע לשינוי דרמטי תוך 3 שבועות אצל כל משפחה, והתוצאות מתקבלות תוך כדי התהליך עצמו – יתרה חודשית חיובית במאזן ההכנסות וההוצאות! ומי שהגיע לתהליך עם יתרה חיובית, יראה יתרה גדולה יותר – וזה אומר עוד כסף בחשבון. ככה פשוט".

בתמונה: הישראלים שבעזרת דודו עזרא ראו תוך 3 שבועות יתרה חודשית חיובית במאזן ההכנסות וההוצאות.

וואלה, 3 שבועות אתה אומר? נשמע קצת כמו קסם… מי מבטיח לי שגם אצלי התוכנית הזאת תעבוד?

"אין פה הבטחות ואין פה קסמים, זה הכל שינוי של הרגלים ומתמטיקה. המשוואה פשוטה: ברגע שיודעים מה הנתונים, יודעים גם לתכנן בהתאם ואז אפילו לחסוך ולחיות ברוגע ובראש שקט שוב. ההיגיון פה הוא ליצור תוכנית שיהיה אפשר להתמיד בה: ניהול כלכלי נכון, היערכות והכנה מראש להוצאות, תקציב וחיסכון.

אני יכול לספר לך על משפחה שהיו לה 8 הלוואות. כל אחת נלקחה בזמן אחר, בריבית אחרת, הם היו משלמים מדי חודש 6,300 ש"ח לא כולל משכנתא. זה חנק אותם. הם לא האמינו שמשהו יכול להשתנות והגיעו אליי מאוד מיואשים וסקפטיים – אבל כבר לא היה להם מה להפסיד.

כשישבנו על המספרים, מצאתי להם דרך לאחד להלוואה בריבית אחידה לתקופה ממושכת, ולהוריד את ההחזר החודשי על ההלוואות לכ-2,000 שקלים בלבד, ככה הם הצליחו 'לנשום' ולא להיכנס לחובות נוספים. הם היו בשוק כשראו שהם ממש מצליחים לחסוך 3,700 ש"ח מדי חודש אחרי כיסוי הלוואות והוצאות!"

אבל היום יש מלא טיפים להתנהלות כלכלית נכונה באינטרנט, למה אני צריכה ממש תוכנית?

"שאלה מצוינת. האמת בשטח היא שיש הכל באינטרנט כבר שנים, אבל עדיין לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ב-2019 יש 52% משפחות עם ילדים עם משיכת יתר, כלומר מינוס בחשבון הבנק! אין מה לעשות, אם אנשים היו יודעים להתנהל כלכלית נכון, הם היו עושים את זה לבד. בואי אני אגיד משהו שיפתיע אותך: ידע לבד הוא לא הפתרון. כמו שאמרת, ידע יש בשפע ברחבי האינטרנט. כתבות, מדריכים וטיפים. 

אז למה אנשים משלמים למאמנים כלכליים שידריכו אותם? כי כשמחליטים לעשות משהו לבד אי אפשר להגיע לאותן תוצאות, כמו עם מישהו חיצוני ומקצועי שמשגיח עלייך. זה קצת כמו מאמן כושר שדוחף אותך לסיים את הקילומטר האחרון של הריצה, ולא פעם אחת, אלא כל שבוע מחדש. אם היית לבד, היית מתייאשת הרבה לפני ואז בסוף החודש שוב לא נכנסת לג'ינס שלך ומתבאסת. 

כמה פעמים אנשים מבטיחים לעצמם 'ממחר דיאטה' ולא עושים כלום עד שהם נרשמים לתוכנית מחייבת שבה יש משטר קפדני שמוציא להם את המיץ אבל גם מביא להם תוצאות שהם אוהבים לראות במראה?

הידע הוא התשתית, אבל את הדרך האמיתית אפשר לעשות רק בזכות ליווי והדרכה של איש מקצוע.

זה נכון שבעתיים כשמדובר בדבר כל כך בסיסי, כמו ייעוץ ואימון כלכלי שיכול להשיג למשפחה גם 3,000-4,000 ש"ח מדי חודש. סכום כסף כזה למשפחה קטנה זה בגדים חדשים לילד לבר מצווה, זה שיעורים פרטיים באנגלית. זה לישון בלילה בשקט בידיעה שמוכנים למשבר הבא. והדרך לשם לא כזאת מסובכת, אני שם ללכת איתך יד ביד עד שנגיע ליעדי החיסכון שמתאימים למשפחה שלך".

אבל התרגלתי לאיכות חיים, אני לא רואה את עצמי מצטמצמת ומתחשבנת על כל הוצאה, מה הפתרון?

"נקודה טובה, חשוב לי להרגיע אותך: התנהלות כלכלית לא דורשת בהכרח צמצום ברמת החיים! הרבה אנשים חוששים לוותר על הרכב השני, על החופשה השנתית בתאילנד, על ההנאות הקטנות שהם מרגישים שבלעדיהם לא יוכלו לחיות. אבל ברוב המקרים זה בכלל לא נדרש. חלק מהעניין זה להתאים את התקציב לרמת החיים, ולא להוריד את רמת החיים לתקציב – כי זה סתם יוצר תסכול וממש לא המטרה.

אני גם מבין את הפחד להיות עבדים של קבלות וחשבונות, להתחשבן על הוצאות מול בן הזוג… אבל היופי הוא שיש היום שיטות פשוטות שבכלל לא דורשות סיבוכים כאלה! לא צריך לאסוף כל קבלה בקלסר ולא צריך להוריד את כל ההנאות שלכם מהאשראי – כאן בדיוק נכנסת ההתאמה האישית של התוכנית הפיננסית. צריך לסדר את המספרים מצד אחד, אבל גם לסדר את איכות החיים שלכם מהצד השני".

מה שאתה אומר נשמע טוב ויפה, אבל אני עדיין קצת סקפטית, איך חוסכים בלי לצמצם איכות חיים?

"לא חסרים פתרונות יצירתיים, דברים שאפילו לא חשבת שאפשר לעשות, גם במצבים הכי מורכבים. משפחה אחת שליוויתי בייעוץ, העמיקה את המינוס שלה כל חודש ב-2,500 ש"ח. כשישבנו על המספרים, ראינו שיש הוצאות במזומן שהם לא זכרו על מה ולמי הם שילמו, מספר כרטיסי אשראי והלוואות, באלגן שלם. 

בתהליך של כמה פגישות לימדתי אותם טכניקה להתנהלות בין אשראי, מזומן וחסכון. כבר אחרי 3 שבועות הם יצרו מאזן חיובי של ההוצאות וההכנסות, עד שהצליחו לכסות את ההלוואות ולחסוך לקראת הבת-מצווה של הבכורה. זה היה שינוי דרמטי, כי הם בכלל לא האמינו שיצליחו לחסוך וכל הזמן רק הסתכלו על המינוס. 

לכל תא משפחתי יש את התכנון הספציפי שמתאים לצרכים ולמגבלות שלו. זה כמו תפירה של חליפה בהזמנה אישית. אני יכול להציג לך חליפות יפות עד מחר, אבל רק כשתבואי ונמדוד אותך – נדע להתאים לך את מה שיהיה לך הכי נוח ללכת בו".

הבנתי אותך, אז מה כוללת התוכנית הכלכלית הזאת שאמורה ליצור לי מאזן חיובי תוך 3 שבועות?

"תראי, יש לי ניסיון של יותר מ-20 שנה במערכת ביטחונית, אני חי ונושם הקמה ותפעול של מנגנונים מסודרים לניהול תקציב כדי לעמוד ביעדים. משק בית זה כמו עסק, צריך להקים מנגנון של התנהלות כלכלית חכמה ומשם מתקדמים. 

כאן חשוב להבין: יש תהליכים שצריך לעשות הרבה לפני ניהול פרקטי של כסף. למשל נטילת שליטה, קבלת החלטות מעשית, התייחסות נכונה לכסף. יש פה היבט התנהגותי עם הרגלים שקשה להיפטר מהם לבד, וזה כבר הרבה מעבר לחיסכון בחבילת התקשורת בחיוב החודשי – כי צריך לחשוב גם על הילדים".

רגע אחד, איך זה משפיע על הילדים שלי?! הם קטנים, אני בכלל לא מערבת אותם בעניינים הכספיים!

"ואת עושה נכון, אבל שימי לב שהרבה דברים מחלחלים בלי שיש לך שליטה עליהם. גם אם את ובעלך לא מערבים את הילדים ונותנים להם את התחושה ש'זאת לא הבעיה שלכם, אנחנו נטפל בזה', הם מרגישים הרבה יותר ממה שאתם תעבירו – ועלולות להיות לזה השפעות הרסניות.

אם דיברנו קודם על חינוך פיננסי, איך זה נראה כשהילדים רואים אותך ואת בעלך מתווכחים על כסף? מסתבכים בחובות? עוצרים להם את החוגים? טרודים בכל קנייה בסופר? זה מערער את התא המשפחתי ומוביל לחוסר יציבות וביטחון. גם ללמד ילד שכסף זורם כמו מים כשאין ממנו זה הרסני… איזה ערך הילדים שלך מקבלים כשאפשר לקנות הכל, תמיד, גם אם החשבון במינוס? 

לכן היבט התנהגותי הולך יד ביד עם כלכלת המשפחה ועם הטמעת חינוך פיננסי, להורים וגם לילדים. הרי כולנו פועלים על פי סט הרגלים שרכשנו לאורך השנים, כאלה שספגנו בבית ההורים ומהסביבה בלי להיות מודעים אליהם בכלל. צריך לבוא ולשנות לפני שמאוחר מדי, להטמיע הרגלים בריאים בניהול הכלכלי של המשפחה, גם בשביל העתיד המוחשי שלה, אבל גם בשביל הערך שהילדים נשארים איתו אחר כך."

"הפתרון היחידי הוא חינוך פיננסי בהתאמה לכל משפחה עם בעל מקצוע שמומחה לעניין", דודו עזרא.

כן, זה קריטי. אז מה אני צריכה לעשות כדי להתחיל לדאוג לעתיד הכלכלי של המשפחה שלי?

"הדבר הראשון זה ליצור איתי קשר לבדיקת התאמה וקביעת פגישת היכרות ללא עלות. בפגישה אני אשמע מה האתגרים שלכם, מה המצב הנוכחי ולאן אתם שואפים. רוצים לצמצם החזרים חודשיים בהלוואות? רוצים לכסות חובות? רוצים להגדיל את החיסכון לקראת קניית דירה? לכל משפחה דרישות והגבלות שונות. 

בפגישה השניה אנחנו לומדים ביחד את המספרים, אני מגלה לכם את כל הטכניקות והפרקטיקות, מראה לכם איך לקרוא את הנתונים מהמסמכים שיכולים לחסוך לכם עוד כסף וביחד מגדירים סדר עדיפויות. אנחנו נבחן את המשכנתא, נבחן איך פורסים התחייבויות ומקטינים את ההחזרים החודשיים, נתכנן תקציב קדימה. פעם אחת ולתמיד, נעשה סדר ואתם תצאו עם יותר כסף בכיס ממה שהגעתם. 

בפגישות הבאות כבר נבנה תוכנית כלכלית הלכה למעשה. היופי הוא שאני לא נותן לכם תוכנית ואומר לכם תסתדרו, אלא מראה לכם, תוך ליווי ומשוב צמוד שלי כמובן, איך לבצע בקרה והתאמות באופן עצמאי גם בהמשך. בסוף אתם תדעו איך לנהל את הכלכלה של התא המשפחתי בעצמכם. 

בשורה התחתונה, יש פה תהליך שהוא יותר מניהול כלכלי – אלא בניית העתיד, בצד הכספי, האישי והחינוכי, עם מתן ערכים וביטחון לכל המשפחה. אחרת אתם נשארים תקועים במינוס ומתכננים את ההלוואה הבאה, במקום את העתיד שלכם ושל הילדים. צריך עזרה מקצועית כדי להוביל שינוי אמיתי, זה עניין של החלטה". 

כתבות דומות

ויקי הלד

השיטה המדעית לפיצוח שוק הנדל"ן האמריקני

נדל"ן בארה"ב מתברר בתור הצעד הנכון לחופש כלכלי, מסיבות רבות (למשל: רווחים פי 2 מנדל"ן בישראל). יזמית נדל"ן שמסייעת למשקיעים ישראליים בתחום מסבירה איך עם השקעה של החל מ-50,000 דולר אפשר ברוגע ושלווה לדאוג לעצמך לפנסיה מרשימה, וגם לעזור לילדים

לכתבה »

"אוטוטו-אוטו": שאלון התאמה מיוחד, כוס קפה, עצות אישיות, ויוצאים עם רכב חדש היום ועד 72 שעות, כולל אחריות

הבטן מתכווצת בכל פעם כששואלים אותך "מה את עושה"? בזמן שכולם מתרוצצים והולכים להדפיס כרטיסי ביקור משעממים או לכתוב אין ספור פוסטים שלא מביאים לקוחות, לי רשף ("מלכת הבידול של ישראל") טוענת שכדי להפסיק להיות "שקופה" בעיני הקהל שלך שלא מבין את ההבדל בינך לבין שאר התחרות, הצעד הראשון מתחיל דווקא בלהבין לעומק מי את ובמה את שונה מכולם (בידול). הצלחת לפצח את זה?! מזל טוב, תתחילי להתכונן למבול היסטרי של עבודה.   

לכתבה »

לי רשף: "ביום שסוף סוף הלקוחות שלך יצליחו לראות אותך, לא תצטרכי יותר לרדוף אחרי עבודה"

הבטן מתכווצת בכל פעם כששואלים אותך "מה את עושה"? בזמן שכולם מתרוצצים והולכים להדפיס כרטיסי ביקור משעממים או לכתוב אין ספור פוסטים שלא מביאים לקוחות, לי רשף ("מלכת הבידול של ישראל") טוענת שכדי להפסיק להיות "שקופה" בעיני הקהל שלך שלא מבין את ההבדל בינך לבין שאר התחרות, הצעד הראשון מתחיל דווקא בלהבין לעומק מי את ובמה את שונה מכולם (בידול). הצלחת לפצח את זה?! מזל טוב, תתחילי להתכונן למבול היסטרי של עבודה.   

לכתבה »

החלום של העצמאיות: מעבר מחיי הישרדות ודאגה, לשינה טובה בלילה וחיי שפע מלאי סיפוק ושמחה

אחרי שנים בהם ניהלה תקציבי ענק בחברות מובילות בהייטק, רומי זונדר כסלו הרגישה שהיא עובדת יותר מידי עם הראש וחיפשה דרך להחיות את הלב והנשמה. כך הגיעה לייעוד שלה, וכיום היא מלווה נשים בעלות עסק עצמאי ומסייעת להן לעשות סדר ולקבל בהירות בניהול הכלכלי של העסק והבית כדי לנהל את שניהם בנינוחות ובשמחה עם תודעת שפע שמאפשרת להן לתכנן ולהגשים את כל המטרות והחלומות שלהן.
היא מעידה: "בסוף התהליך, עסק שמחזור ההכנסות שלו הוא 5,000 ש"ח בחודש יכול לעיתים לגדול גם ל- 50,000 ש"ח".

לכתבה »

כתבות דומות

ויקי הלד

השיטה המדעית לפיצוח שוק הנדל"ן האמריקני

נדל"ן בארה"ב מתברר בתור הצעד הנכון לחופש כלכלי, מסיבות רבות (למשל: רווחים פי 2 מנדל"ן בישראל). יזמית נדל"ן שמסייעת למשקיעים ישראליים בתחום מסבירה איך עם השקעה של החל מ-50,000 דולר אפשר ברוגע ושלווה לדאוג לעצמך לפנסיה מרשימה, וגם לעזור לילדים

לכתבה »

"אוטוטו-אוטו": שאלון התאמה מיוחד, כוס קפה, עצות אישיות, ויוצאים עם רכב חדש היום ועד 72 שעות, כולל אחריות

הבטן מתכווצת בכל פעם כששואלים אותך "מה את עושה"? בזמן שכולם מתרוצצים והולכים להדפיס כרטיסי ביקור משעממים או לכתוב אין ספור פוסטים שלא מביאים לקוחות, לי רשף ("מלכת הבידול של ישראל") טוענת שכדי להפסיק להיות "שקופה" בעיני הקהל שלך שלא מבין את ההבדל בינך לבין שאר התחרות, הצעד הראשון מתחיל דווקא בלהבין לעומק מי את ובמה את שונה מכולם (בידול). הצלחת לפצח את זה?! מזל טוב, תתחילי להתכונן למבול היסטרי של עבודה.   

לכתבה »

לי רשף: "ביום שסוף סוף הלקוחות שלך יצליחו לראות אותך, לא תצטרכי יותר לרדוף אחרי עבודה"

הבטן מתכווצת בכל פעם כששואלים אותך "מה את עושה"? בזמן שכולם מתרוצצים והולכים להדפיס כרטיסי ביקור משעממים או לכתוב אין ספור פוסטים שלא מביאים לקוחות, לי רשף ("מלכת הבידול של ישראל") טוענת שכדי להפסיק להיות "שקופה" בעיני הקהל שלך שלא מבין את ההבדל בינך לבין שאר התחרות, הצעד הראשון מתחיל דווקא בלהבין לעומק מי את ובמה את שונה מכולם (בידול). הצלחת לפצח את זה?! מזל טוב, תתחילי להתכונן למבול היסטרי של עבודה.   

לכתבה »

החלום של העצמאיות: מעבר מחיי הישרדות ודאגה, לשינה טובה בלילה וחיי שפע מלאי סיפוק ושמחה

אחרי שנים בהם ניהלה תקציבי ענק בחברות מובילות בהייטק, רומי זונדר כסלו הרגישה שהיא עובדת יותר מידי עם הראש וחיפשה דרך להחיות את הלב והנשמה. כך הגיעה לייעוד שלה, וכיום היא מלווה נשים בעלות עסק עצמאי ומסייעת להן לעשות סדר ולקבל בהירות בניהול הכלכלי של העסק והבית כדי לנהל את שניהם בנינוחות ובשמחה עם תודעת שפע שמאפשרת להן לתכנן ולהגשים את כל המטרות והחלומות שלהן.
היא מעידה: "בסוף התהליך, עסק שמחזור ההכנסות שלו הוא 5,000 ש"ח בחודש יכול לעיתים לגדול גם ל- 50,000 ש"ח".

לכתבה »