נדל"ן

שוברים את שוק הנדל"ן בישראל: התחדשות עירונית לבניין שלך עם 100% התחייבות לפרויקט, בלי שתשקיע שקל בתהליך

במציאות שבה פרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי בינוי) מוקפאים ועומדים באוויר במשך שנים, הדיירים תקועים עם נכס מיושן ומתפורר, לרוב בעל פוטנציאל השבחה מטורף, כשהם תלויים בחסדי היזם ובלי שום דרך לתקשר איתו. יצאנו לחקור את יוסי לנדאו, בעלים של קבוצת "בולד" המתמחה בליווי דיירים וניהול פרויקטים בהתחדשות עירונית, כדי לבחון כיצד הדיירים יכולים להחזיר את הכוח לידיים, לזרז את הפרויקט ואפילו להפוך את התוצאה לרווחית יותר.

מור משרקי  10.10.21 // 16:00

"אין ספק שמדובר בטירוף שהולך לסחוף את שוק הנדל"ן בישראל!" מצהיר יוסי לנדאו, מנהל קבוצת בולד אשר מנהלת פרויקטים בהתחדשות עירונית מטעמם של הדיירים. ההצהרה מפתיעה אותנו – במיוחד לאור כל מה שידוע על תחום התמ"א 38 והפינוי בינוי בארץ.

על אף הבשורה החדשנית שמביאים איתם פרויקטי התחדשות עירונית, לעיתים קרובות החלום לקבל בית חדש בשווי גבוה משמעותית מהקיים ובלי לשלם שקל, מתנפץ מהר מאוד עם המציאות: תהליך ארוך שנים ומייגע, רצוף בבירוקרטיה מסורבלת, בלאגן וחוסר תקשורת שמשאירים דווקא את דיירי הבניין כמפסידים ומתוסכלים.

יוסי לנדאו, מהנדס בניין בהשכלתו שכיהן בעברו כסגן מהנדס העיר כפר סבא, ראה פעם אחר פעם איך חלום הדירה החדשה מתרחק מבעלי הדירות, בעוד שהיזמים ממקסמים את הרווחים שלהם – לעיתים על חשבונם של הדיירים שאינם בקיאים ברזי העולם המורכב של התחדשות עירונית. 

מתוך כך החליט לנדאו לעשות שינוי בצורת העבודה, ולהוביל את הדיירים בצורה נכונה למכרז הוגן של יזמים, שיתחרו על ביצוע הפרויקט וליבם של הדיירים, וכך להחזיר את הכוח לבעלי הדירות. 

יוסי, תעשה לי סדר. יזם בונה לי בית חדש עם תוספות שוות על חשבונו בלי שאני משקיע שקל, מה כבר יכול להיות רע?

"על פניו, אתה צודק. בתמ"א 38/1 לוקחים את הבניין הקיים ומחזקים אותו מפני רעידות אדמה, מוסיפים ממ"ד ובדרך כלל גם מרפסת שמש ומעלית, ובמסלול זה הדיירים נשארים לגור בבניין תוך כדי הבניה.

בתמ"א 38/2 הורסים את הבניין הישן ובונים תחתיו בניין חדש ומודרני. מסלול זה נכון ורווחי יותר עבור הדיירים שמקבלים דירה חדשה לחלוטין. אפשרות זו עדיפה גם על היזם שכן כחלק מהסכם ההתקשרות עם הדיירים, הוא מנצל את כלל זכויות הבניה על הקרקע, ובונה כמות דירות נוספות שמאפשרות לו רווח כלכלי נאה.

פינוי בינוי היא האופציה המועדפת כיום על המדינה והרשויות המקומיות שכן לרוב מדובר בפרויקט רחב היקף שבו הורסים מספר בניינים ומקדמים תב"ע (תוכנית בניין עיר). מטרת התוכנית היא להסתכל על האזור בצורה רחבה יותר, להגדיל את זכויות הבנייה שיאפשרו כדאיות כלכלית לביצוע הפרויקט, ולהקצות קרקעות לטובת הציבור, כגון שטחי גינון ומבני ציבור לרווחת התושבים.

פרויקט בניהול קבוצת בולד – ליווי דיירים וניהול פרויקטים בהתחדשות עירונית

אבל אז מגיע המלכוד: פרויקטים רבים נתקעים למשך שנים ארוכות בשלב התארגנות הדיירים כי אף אחד מטעמם לא עובד בזה. הם קמים בבוקר ליום עבודה וחוזרים בערב, ומצפים שמשהו יתקדם בפרויקט בלי שיש להם ערוץ תקשורת ישיר ליזם. כך והם ממשיכים לחיות באי וודאות ובתקווה ל'עדכון' שיגיע, מה שלא קורה.

עניין נוסף הוא קידום התכנית מנקודת מבטו של היזם ולא של הדיירים. ככל שהדיירים חתמו ליזם כזה או אחר ללא מכרז מוקפד ומסודר מטעמם, התכנית שתקודם תיטיב עם היזם ותשאיר את הדיירים עם תמורות ותוספות נמוכות משמעותית ממה שיכלו להשיג באמצעות תחרות וניהול נכון של התהליך".

רגע אני חייב להבין את זה: איך אני יוצא מופסד אם אני בכל מקרה לא שם שקל בכל התהליך?

"אתה לא שם שקל אבל הנכס שלך שווה הרבה מאוד שקלים. בכל חוזה של פרויקט התחדשות עירונית יש את סעיף ה'תמורות'. מדובר בהטבות ותוספות שהיזם מעניק לדיירים על כך שהוא משתמש בזכויות הבניה ובקרקע שלהם לרווחיו האישיים. הרי הוא בונה עוד דירות על השטח של הדיירים ומוכר אותן במיליוני שקלים.

'תמורה' יכולה לבוא לידי ביטוי בתוספת השטח לגודל הדירה הקיימת, בגודל מרפסת השמש, במיקום הדירה בקומות הבניין, גודל מחסן, שעות עיצוב לדירה החדשה ללא תשלום, תשלום וועד בית לבניין העתידי, התייחסות לשטחי בנייה מוצמדים (גג ועוד') ובפרמטרים רבים נוספים, לרבות פרמטרים משפטיים. 

על בסיס החוזה יש לבעלי הדירות אפשרות להגיע לסוף הפרויקט כשהדירות שלהם שוות 3% יותר או 30% יותר משווי דירתם המקורית. הכול על סמך התמורות עליהן סוכם בין הצדדים במועד חתימת החוזה. 

כשהדיירים מגיעים אל היזם בעצמם, או גרוע מזה, כשהיזם פונה אליהם, הכוח בידי היזם. מטרתו היא למקסם את רווחיו שלו, ולכן האינטרס הבסיסי שלו הוא להציע לדיירים תמורות מופחתות. 

בפרויקט שליווינו ממש לאחרונה, הצלחנו להוביל את היזם לאישור תוספת של 18 מטר לכלל הדיירים. בפועל, היזם למעשה הסכים להרוויח פחות כדי לזכות בפרויקט ובליבם של בעלי הדירות. מדובר בהישג מדהים עבור בעלי הדירות.

לעיתים קורה שהיזמים לא מציעים במסגרת ההסכם אף תוספת ואתה כדייר לא יודע מה היית יכול לדרוש מהיזם ועדיין לקבל את הפרויקט! בשורה התחתונה, לדייר הפשוט אין את הידע הדרוש או את יכולת הניהול והמשא ומתן המתאימים בכדי להשיג לעצמו רווח מקסימאלי מהעסקה".

אז מה אני עושה כדי להבטיח את מקסום פוטנציאל שווי ערך הנכס כדי שהיזם לא ירוויח על הגב שלי?

"שאלה מצוינת. כאן אנחנו כחברת ניהול נכנסים לתמונה. אנחנו מחזירים את הכוח לדיירים ושמים אותם בראש סדרי העדיפויות. 

בפועל, אנחנו דואגים להביא אנשי מקצוע מהשורה הראשונה שהם מומחים בתחומם, לדוגמא: שמאי מקרקעין, מפקח בניה, עורך דין, אדריכל ועוד. ביחד אנו מהווים משמר סף לדיירים ומייצגים רק אותם בעסקה, כך שהפרויקט יכול לטוס קדימה בצורה הכי רווחית ונכונה עבור כלל בעלי הדירות.

בשלב הבא אנו מפרסמים מכרז יזמים שבו יחד עם הדיירים אנו קובעים את תנאי הסף לפרויקט, ופונים ליזמים מהשורה הראשונה על מנת לקבל הצעה עבור ביצוע הפרויקט. כשמתקבלות מספר הצעות אנו בודקים אותן, עורכים ומשווים ומבקשים מהיזמים לשפר את ההצעה, והכל בשיתוף פעולה מלא עם הדיירים.

דבר נוסף שחשוב לדעת שגם אם בעבר הייתה פנייה לדיירי בניין מיזם שהעביר להם הצעה, ברגע שהוא יופנה על ידי הדיירים להליך מכרזי ויבין שיש לו תחרות – ההצעה שלו תשתפר פלאים.

במסגרת המכרז, יכולתו ומצבו הפיננסי של כל יזם נבדקים לעומק. אנו דורשים מכל יזם הוכחות לגבי יכולתו הפיננסית כדי לוודא שיוכל לבצע את העסקה עד תומה. במקביל אנו יוצרים קשר עם דיירים בפרויקטים אחרים של היזמים המתמודדים במכרז כדי לוודא את איכותם.

בסוף תהליך בחירת היזם, ההצעה הטובה ביותר עבור הדיירים זוכה במכרז וממשיכים בקידום הפרויקט כששני הצדדים יוצאים מרוצים. היזם מחויב לפרויקט והדיירים מגדילים את שווי הנכס שבבעלותם!"

יוסי לנדאו: "אצלנו כל דייר מקבל מענה כולל ומקיף ויש לו ודאות מלאה לגבי כל שלב ושלב בפרויקט"

אוקיי זה נשמע טוב, אבל מה אם הבית שלי הוא למגורים ולא להשקעה, מה אכפת לי משווי ערך הדירה?

"אז זה אפילו יותר קריטי. צריך להבין שהדירה שתקבל בתום הפרויקט הינה לא רק בעלת ערך כספי גבוה יותר, היא משפרת עבורך את כל סביבת המחיה שלך ברמה היומיומית. מעלית, מרפסת לשבת לקפה בערב, מפרט בניה עשיר, ובכלל המון 'הטבות' שדיירים אפילו לא מעלים על דעתם לבקש. 

במקרים מסוימים וככל שהפרויקט רווחי יותר, כך אנו מתעקשים על הטבה של מנגנון קומבינציה עבור הדיירים – משמעות הדבר היא שאנו מגבילים את אחוז הרווחיות של היזם בתנאי המכרז, כך שעל כל אחוז רווח נוסף שהיזם מרוויח בפרויקט, הוא מתחלק עם הדיירים והם הופכים צד שמקבל רווח מהעסקה!"

כל זה נשמע טוב ויפה, אבל מה יעזור לי כל ההטבות האלה אם הבניה תימרח עד שאני אצא לפנסיה?

"צודק לגמרי. זאת הבעיה העיקרית של פרויקטים בהתחדשות עירונית והסיבה מס' 1 לתסכול של דיירים. התהליך כרוך בהמון בירוקרטיה, מתחים, סכסוכים ועיכובים. המקור נעוץ בקושי של הדיירים להתאגד בתחילת הדרך ולנהל נכון את התהליך.

אבל גם בסוף כשכבר יוצאים לדרך והחוזה חתום, דברים משתנים במרוצת הזמן והדיירים לא תמיד מקבלים עדכון על כך. לעיתים הם מצפים שנים שמשהו יתקדם ובפועל היזם עסוק בלקדם פרויקט אחר בכלל. הדיירים נשארים שבויים בדירה הישנה, עם מחויבות לחוזה שנחתם מול יזם שלא מקדם את התהליך כמצופה".

אבל למה שפרויקט התחדשות עירונית של בניין ימשך 3, 4 שנים ויותר? ליזם יש אינטרס למהר, לא?

"לא תמיד. יזמים עובדים על כמה פרויקטים במקביל. כך הפרויקט שלך עלול להידחק הצידה ולא להיות מקודם במלוא המרץ. כאן שוב מגיעה לידי ביטוי משמעות הבחירה ביזם.

הרי אף יזם לא עובד על פרויקט יחיד. הוא מאתר מספר הזדמנויות להשקעה במקביל, מרשים את הדיירים עם מצגות מושקעות ומבטיח שהתהליך "עליו" ובלוחות זמנים שלא תמיד תואמות את המציאות. הוא גם דואג לממן מכיסו אנשי המקצוע – שכמובן שומרים על האינטרסים שלו מול הדיירים – במטרה לסגור עסקה מהר.

אבל מרגע שהחוזה חתום, הדיירים מאבדים את כוחם מול היזם. לרוב אין שום התחייבות ספציפית למועד תחילת העבודות, כך שבעלי דירות חתומים עם יזם כזה או אחר במשך שנים בלי שקורה דבר. הדיירים שבויים הלכה למעשה בתוך הסכם עם יזם ללא יכולת להתקדם מול יזמים אחרים".

יוסי לנדאו: "אנשים מחכים שנים רבות מידי שהפרויקט יצא לדרך, יש לנהל את התהליך כבר מראשיתו".

וואו! אז יזם יכול להחתים אותי על חוזה ובעצם לא להתחיל שום תהליך של בניה?

"בדיוק, מדובר בצרה גדולה. תאר לך מצב בו הדיירים 'כלואים' בבניין הישן שלהם, בלי היכולת לעשות דבר בנדון. כדי שדברים יתקדמו והפרוייקט ייצא לפועל – חייבים לערב גורם חיצוני שכל עבודתו תהיה לנהל ולפקח על התהליך.

וזה בדיוק מה שאנחנו עושים. מעבר לניהול התהליך לבחירת היזם, אנו מפקחים על טיב הבנייה בפועל, ולמעשה מנהלים עבור הדיירים את התהליך הכל כך חשוב הזה מ – א' ועד ת', אנחנו עם הדיירים עד שהבניה מסתיימת ומוודאים שיקבלו את כל מה שהובטח בחוזה. כשדיירים מנהלים לבד את התהליך, לעיתים הם מגיעים לישורת האחרונה כשהם כל כך מיואשים שהם מוותרים על חלק מהתמורות שהובטחו להם".

מעניין. אבל אם יש לנו יזם מוכר וטוב שקיבלנו המלצות עליו, אז בעצם אין סיבה שהפרויקט יתעכב נכון?

"חשוב לי לחדד שעיכוב בלוחות זמנים של פרויקט לא נעוץ רק ביזם כזה או אחר. לעיתים יש סכסוכי שכנים של שנים רבות או חוסר הסכמות בתהליך. לדיירים לרוב קשה להתאגד ולהשיג הסכם שישרת את האינטרסים של כל אחד ואחד מהם.

גורם חיצוני שהוא בלתי תלוי הרבה פעמים פותר בעיות כאלה, לכן חשוב בפרויקטים מסוג זה להיעזר במישהו אובייקטיבי. בתור חברת ניהול, אנחנו חלק מהאירוע, דואגים לעשות סדר בעניינים והכל בשקיפות מלאה מול הדיירים והיזם. 

יש לנו את כל הכלים, הידע והניסיון להתמודדות עם המורכבויות, ולהגיע לפתרונות מיטביים ולהניע את התהליכים על הצד הטוב ביותר עבור כולם.

בנוסף, אנו דואגים לכל ההיבטים הקשורים בפרויקט ברמה הניהולית. החל מארגון הפגישות עם בעלי המקצוע וכלה בסיוע ומתן ייעוץ בקבלת ההחלטות על ידי הדיירים והכל כאמור, תוך כדי עדכון ושמירה על קשר רציף וזמינות מקסימלית".

בתמונה: מפגש נציגות דיירים מטעם חברת הניהול קבוצת בולד

האמת שזה נשמע מעולה, אז רק לסיום - כמה התענוג הזה של חברת ניהול בעצם עולה לי?

"השירות שלנו חינמי לבעלי הדירות! כמו שכבר הדגשתי, אנחנו פועלים לטובת הדייר, כך שהשירות שלנו משולם על ידי היזם כחלק מהעלויות שהוא נושא בהן במסגרת ההסכם. 

האמת? זה עדיף גם לו, הוא יודע שהדיירים מחויבים לו ושאנחנו נדאג לקידום התהליך גם מולם, היזם יתנהל מולנו ביחד עם נציגות הדיירים, וכך שני הצדדים יוצאים מורווחים".

בקיצור אין לי מה להפסיד! מוצאים לי יזם, משיגים עסקה רווחית, מקצרים תהליכים, מפקחים על הביצוע, וכל זה בלי שאני משקיע שקל, מתי מתחילים?

"קודם כל על אחד הדיירים ליצור אתנו קשר, ואנחנו נבדוק שיש היתכנות לביצוע פרויקט. לאחר מכן נערוך פגישה בבניין ונציג בפניכם את האופציות לקידום התהליך, נמנה נציגות דיירים ומשם נתקדם.

על פי רוב, במסגרת של 6 חודשים בממוצע, הפרויקט כבר בעיצומו ובעלי הדירות מקבלים רשימה מובחרת של יזמים שהציעו את ההצעה הטובה ביותר מבחינתם, לאחר מכן אנו מתקדמים לשלב חתימה על חוזה ההתקשרות. 

בהמשך, היזם מסיים לקדם את התב"ע, מוציא היתרי בנייה ובעלי הדירות עוברים למשכנם הזמני במימון היזם. הבניינים הישנים נהרסים ולאחריהם מתחיל תהליך הבנייה שלאחריו הדיירים יכנסו לדירותיהם החדשות והמפנקות! מבחירת היזם במכרז ועד קבלת המפתח הדיירים עושים התחדשות עירונית עם ראש שקט, ביטחון מלא, מקצועיות ושקיפות – זה שווה זהב!" 

כתבות דומות

"למכור 75% מהפרויקט תוך 60 יום!" – איך יזמי נדל"ן בישראל יכולים להשיג 'בום' של רוכשים בלי מאמץ?

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

האישה מאחורי הקלעים של שוק הדירות בישראל מחזיקה רשימות המתנה של מאות רוכשים

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

כל אדם עם כ-250,000 ש"ח פנויים יכול להפוך לבנק עם ריביות

ישראלים רבים היום 'תקועים' עם 200 ו-300 אלף ש"ח בעו"ש ותוהים איפה לשים את הכסף כדי למקסם ממנו רווח. בזמן שהחשש מהשקעה לא יציבה, מריביות גבוהות ומהאינפלציה מתגבר – הזדמנות השקעה ייחודית בקרן חוב למימון נדל"ן בארה"ב מסוגלת להעניק בטחונות ברמה שמשקיעים היום כלל לא מכירים. מדוע השקעה כזו היא בסיכון נמוך יותר ואיך ניתן להשיג בה רווחים קבועים, ממש כמו משכורת שניה?

לכתבה »

כך יזמים מצליחים בישראל מוכרים את הדירות עוד לפני תכנון הבניין הבא

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

כתבות דומות

"למכור 75% מהפרויקט תוך 60 יום!" – איך יזמי נדל"ן בישראל יכולים להשיג 'בום' של רוכשים בלי מאמץ?

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

האישה מאחורי הקלעים של שוק הדירות בישראל מחזיקה רשימות המתנה של מאות רוכשים

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

כל אדם עם כ-250,000 ש"ח פנויים יכול להפוך לבנק עם ריביות

ישראלים רבים היום 'תקועים' עם 200 ו-300 אלף ש"ח בעו"ש ותוהים איפה לשים את הכסף כדי למקסם ממנו רווח. בזמן שהחשש מהשקעה לא יציבה, מריביות גבוהות ומהאינפלציה מתגבר – הזדמנות השקעה ייחודית בקרן חוב למימון נדל"ן בארה"ב מסוגלת להעניק בטחונות ברמה שמשקיעים היום כלל לא מכירים. מדוע השקעה כזו היא בסיכון נמוך יותר ואיך ניתן להשיג בה רווחים קבועים, ממש כמו משכורת שניה?

לכתבה »

כך יזמים מצליחים בישראל מוכרים את הדירות עוד לפני תכנון הבניין הבא

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »