תרבות

דרושים: 10,000 שאפתנים לתחום שנחשב ל"קומנדו" של עולם ההייטק (לא מה שחשבת)

חולם להשתחל לעולם ההייטק אבל לא רוצה להיות מתכנת? מסתבר שיש "כוכב" חדש שמנפץ את כל התחזיות – תחום הסייבר. עם שכר התחלתי של 17,565 שקל בחודש (ויותר) ו-10,000 משרות פנויות רק בישראל, בין אם אתה מתלבט מה ללמוד או מחפש הסבת מקצוע, מסתבר כל אדם עם ראש קצת "קרימינלי" יכול למצוא את עצמו בעמדת מפתח באחת החברות הגדולות בעולם. סקרן? גם אנחנו, יצאנו לבדוק. 

דניאל איבגי 10.12.20 // 16:15

חם. רותח. לוהט. אלה כנראה המילים הכי טובות לתאר את מה שקורה בעולם הייטק מאז משבר הקורונה, בתחום שבו כבר שנים כל המומחים טוענים שהוא "הדבר הגדול הבא".

בעולם שבו המילה "תכנות" הפכה להיות כמעט השם השני של עולם ההייטק, מסתבר שיש כוכב חדש שבא לטרוף את כל הקלפים כנגד כל התחזיות. בעקבות מעבר חד של כל החברות הגדולות בעולם לטכנולוגיית ה-Cloud ("ענן"), עם הנגישות נוצרו גם פרצות אבטחה קשות, מה שגרם לגופים הגדולים (חברות האינטרנט, בנקים, ביטוח ועוד) לשים דגש מרכזי על הנושא של אבטחת מידע. 

זה לא סוד שישראל היא מעצמת סייבר עם כמות אדירה של סטארטאפים בתחום. למעשה, רק השנה היה אקזיט אדיר של 1.9 מיליארד דולר של חברת "פורסקאוט", ולפי הנתונים ישראל אחראית לכ-10% מסך שוק הסייבר העולמי (עסקאות במיליארדי דולרים כל שנה).

אם זה לא מספיק, לאור משבר הקורונה והמעבר המואץ של החברות הגדולות לעולם הדיגיטל, הצורך בהגנת המידע הוא כל כך גדול, שרבים מאותן חברות החלו לבנות אצלן מחלקות שלמות של סייבר. ככה גם אתם וגם אני יכולים פתאום למצוא את עצמנו עובדים בפייסבוק, גוגל, אמזון או באחד הבנקים הגדולים באמריקה.

למעשה, נכון להיום יש מחסור של כ-600,000 משרות בתחום ברחבי העולם, ואצלנו בארץ מחסור "רק" של 10,000 משרות. בעולם שבו שכר ההתחלתי עומד על כ-13,000 ותוך שנים בודדות אפשר להגיע ל25-30 אלף שקל ויותר, יותר ויותר ישראלים גילו את ההזדמנות המטורפת הזו והחליטו לקפוץ על העגלה.

הגוף המוביל בארץ שעוזר למלא את החסר ומכשיר אנשים מן הישוב (ללא רקע מקדים) לעולם הסייבר, הוא מכללת Ecom שבסיסה ברמת החייל בתל אביב. פגשנו את בן סיבוני  אחד מהבעלים של המכללה כדי להבין מה פשר המהומה סביב הסייבר, האם זה אמיתי ולמי מתאים הסיפור הזה.

תלמידים מהמחזור האחרון שלנו – "אצלנו לומדים מכל שכבות הגילאים ונכנסים לעולם ההייטק"

לדבריו של סיבוני, "אנשים מתים להיכנס להייטק, אבל מוותרים כי מבחינתם תכנות זה לא אופציה. לצערי אין להם מושג מה הטרנד האמיתי בעולם הזה נכון להיום, ככה שהם מפספסים הזדמנות אדירה שנמצאת להם מתחת לאף."

למה אתה מתכוון?

"תראה, כולם מדברים על שיווק דיגיטלי, על בדיקות תוכנה, על תכנות. כל אלה טובים ויפים (גם אצלנו במכללה יש קורסים מעולים על הנושאים האלה), אבל אתה יודע… בכל כיתה יש את 'מלכת הכיתה'. ובשנים האחרונות בלי להתבלבל מלכת הכיתה היא תחום הסייבר. ובתחום הזה גם קל יחסית למצוא עבודה."

מה הכוונה? ממה שאני יודע מתכנתים צריכים תמיד.

"זה נכון, אבל נגד יש לך המון מתכנתים טובים בשוק. אם הלכת ללמוד שפת תכנות כלשהי ואחרי שנה סיימת קורס עם תעודה, אתה יוצא להתחרות על משרות נגד אנשים שסיימו 4 שנים תואר במדעי המחשב, או שיש להם שנים של ניסיון עם קוד. לחשוב שתלך לעשות איזה קורס תכנות 'קטן' ויחטפו אותך לעבודה, זה לא לגמרי להיות מחובר למציאות. לדעתי זה לא עובד ככה."

אז בעצם אתה אומר שללמוד את התחומים המסורתיים זה רע?

"לא, מה פתאום. אין שום דבר רע, רק בוא נדבר על הטוב ולא על הרע. כל התחומים נפלאים, אבל אנחנו פה בסופו של דבר כדי שתהיה לנו עבודה טובה במקום טוב עם שכר מתגמל (מאוד) ואפיק של שנים קדימה, נכון? אז בתחום הסייבר נכון להיום הביקוש הוא הזוי, יש לך רק בארץ 10,000 משרות פנויות בחברות המובילות במשק. תראה לי עוד תחום שככה רק מחפשים לקלוט עובדים, ועוד לשלם להם שכר גבוה על ההתחלה. אני לא מכיר עוד מקצוע כזה."

וואלה צודק, אני באמת לא מכיר עוד תחום עם ביקוש כל כך גבוה והיצע כזה נמוך.

"נכון, וזה פער שלא ימשיך לעולם מן הסתם, יש פה חלון זמן שבו צריך לנצל את ההזדמנות כל עוד אפשר. לחברות הגדולות אין זמן, הן צריכות כוח אדם איכותי בתחום (הסייבר) ומהר, ככה שאפשר לומר שכל הקודם זוכה."

"10,000 משרות פנויות. תראה לי עוד תחום שככה רק מחפשים לקלוט עובדים, ועוד לשלם להם שכר גבוה על ההתחלה. אני לא מכיר עוד מקצוע כזה."

אז בן, תסביר לי ולכל הקוראים רגע מה זה "סייבר". כולם כל היום צועקים "סייבר, סייבר, סייבר", אני לא בטוח בכלל שמישהו יודע מה זה אומר.

"שמע, ב'סייבר' הכוונה לכל העולם הוירטואלי בדגש על עולם האינטרנט. במילים אחרות, זה הכל. ושאומרים 'סייבר' הכוונה לרוב זה הגנה נגד מתקפות סייבר, כלומר הגנה ואבטחת מידע נגד פורצים לא חוקיים, מה שבמכונה בסלנג המוכר 'האקרים'. מכיר את כל הסרטים האלה שפורצים לפנטגון בארצות הברית או מפילים את כל החשמל והתשתיות? זה בדיוק מה שיכול לקרות אם לגופים שמחזיקים את המפתחות לא תהיה הגנה טובה. זה עד כדי כך חשוב."

אז בעצם, מי שיודע סייבר אמור למנוע מהעולם לקרוס? 🙂

"לא יודע אם העולם, אנחנו לא בסרט פה של ג'יימס בונד. מה שכן, לכל חברה יש היום מאגרי נתונים ששמורים באינטרנט, כולל פרטים אישיים, חשבונות בנק, כרטיסי אשראי. עולם המסחר האינטרנטי הולך ומתפתח מדי שנה עם עסקאות בטריליוני דולרים. זה אומר שהחברות האלה צריכות הגנה, ומי שמספק את אותה הגנה לחברות הללו אלה אנשי הסייבר."

איש סייבר הוא סוג של 'איירון מן', זה מה שאתה אומר?

"[בן צוחק] קצת מצחיק איך שתיארת את זה, אבל כן. ב"מארוול" יש לך את קפטן אמריקה ואיירון מן, בצבא יש לנו את סיירת מטכל, ובעולם הטכנולוגיה, הסטראטפים והחברות הגדולות יש לך אנשי הסייבר ששומרים על המצודה שלא תיפול. זאת הסיבה אגב למה המקצוע הזה כל כך יוקרתי וחשוב (עם שכר בהתאם). אז כן, זאת השוואה די מדויקת."

אבל רגע, לא מספיק אנטי וירוס? איך נוצר כל הבאזז המטורף סביב התחום הזה??

"אתה צודק. פעם היו תוכנות אנטי וירוס, וזהו. זה היה מספיק. אבל עם כל המעבר לעולם ה'ענן' ואחסון המידע ברשת, הנגישות הזאת יצרה סכנה אדירה כי ככה גם אנשים קצת פחות טובים עם כוונות פחות טובות יכולים לגשת למידע הזה, די בקלות. אנטי וירוס כבר מזמן לא מספיק, הלוחמה של אבטחת מידע הגיע לרמות שאתה לא מדמיין."

שמע… נשמע קצת מפחיד.

"אל תשלה את עצמך. מאז ומעולם היו אנשים שרוצים להזיק לעולם, ובשנים האחרונות נוצר פשוט מרחב חדש בשביל אותם אנשים לעשות את זה – המרחב האינטרנטי. ברגע שמודעים לזה, אפשר לייצר מספיק הגנות מספיק טובות. עובדה, עד עכשיו נראה שהעולם מחזיק מעמד…"

ומבחינת העבודה עצמה, מה בדיוק עושים בפועל בתור מומחה סייבר?

"האמת? זה די מגניב. הגישה היום אומרת שכדי לדעת להגן על חברה, אתה חייב לדעת לחשוב כמו התוקף. כדי לחזות כל אופציה מתקפה אפשרית, אתה צריך לחשוב בעצמך כל אופציות ההתקפה האפשריות! זה למה שבאים להגן על חברה מסוימת, תמיד יש חלוקה לשני צוותים –  צוות כחול וצוות אדום. צוות אחד אחראי לבדוק את כל ההגנות, והצוות השני אחראי על לנסות לפרוץ למערכת בכל צורה (!) במטרה לגלות את ה'חורים' שיש בה ואחר כך לסתום אותה."

עדיין לא ברור לי למה שחברות כמו פייסבוק וגוגל ירצו להעסיק מישהו שיודע לפרוץ להם למערכת…

"מאוד פשוט, מכיר את המשפט 'אם אתה לא יכול לנצח אותם, תצטרף אליהם?' אין להן ברירה, הן יודעות שכדי לנצח במלחמה הזאת הן חייבות את האנשים הכי טובים. הן צריכות את הכוח נגד הזה שייתן Fight לכל מי שמנסה לפגוע בהן." 

נשמע קצת כמו משחק מחשב… אבל אמיתי. רגע, ונגיד ואני רוצה ללמוד את התחום, לא צריך ידע מוקדם?

"ממש לא. אפשר להתחיל מאפס. יש לי אנשים שהיו בעבר נהגי משאיות או מנהלות משרד או מלצרים במסעדה. כל אחד עם נקודת הפתיחה שלו, וכולם יכולים להצליח בתחום הזה, במיוחד בימים האלה. הקורס מביא אותך מ0 ל-100 ככה שבסוף אתה יודע כל מה שצריך כדי להשיג עבודה שווה."

"שכר של איש סייבר מנוסה מגיע ל-23,670 שקלים. אחרי הכל אתה בהייטק, אז הפוטנציאל פה עצום, ובאמת שהשמיים הם הגבול."

ות'כלס, תוך כמה זמן אפשר להשיג תעודה ולקבל עבודה?

"קודם כל אתה צריך ללמוד את התחום. אצלנו למשל מסלול הלימודים הוא 262 שעות, לוקח משהו כמו 8 חודשים כדי לסיים את הלימודים. משם, כמו שהבנת, הדרך להתחיל לעבודה היא די מהירה, המחסור בעובדים הוא כל כך גדול ככה שלא קשה מדי למצוא מקום טוב מהר."

בגדול, כמה מרוויח איש סייבר מנוסה בתחום?

"לפי נתונים מAll Jobs, השכר ההתחלתי הוא 11,000, השכר הממוצע הוא 16,070 ושכר של איש סייבר מנוסה מגיע ל-23,670 שקלים. אבל אתה יודע, זה הכל ממוצע… מהתלמידים שלנו אני יודע על לא מעט אנשים שהגיעו ל-30,000 ויותר תוך 2-3 שנים בתפקיד. אחרי הכל אתה בהייטק, אז הפוטנציאל פה עצום, ובאמת שהשמיים הם הגבול."

אוקיי, לא רע בכלל. וסליחה שאני שואל, למה לי דווקא ללמוד אצלכם ב-Ecom?

"מעבר לזה שאנחנו היינו הראשונים שפיתחנו מסלול לימודים מקיף בתחום, אצלנו אתה מקבל דברים שאין בשום מקום אחר. קודם כל, הלימודים הם נטו פרקטיים, אנחנו מלמדים מה שמחר תפגוש בחברה שבה תעבוד וממש מתרגלים פריצות והגנות במעבדה אינטרנטית. אין פה תאוריה משעממת שאי אפשר ללכת איתה למכולת.

דבר נוסף, מעבר לעזרה שלנו בהשמה ומעבדות התרגול, יש לנו במכללה רשת חברתית אקדמית יחידה מסוגה. זה הרשת החברתית של מכללת איקום . תחשוב, כמו פייסבוק? רק פנימי שלנו וממוקד רק לתכנים אשר נלמדים בקורסים השונים, ובתקופות כמו הקורונה זה המקום של כל הסטודנטים להכיר אחד את השני, ללמוד יחד, לשתף בתובנות, לתרגל, להיות בשידורים של שאלות ותשובות,אנשי תמיכה ברמה המקצועית ביותר בתחום ועוד. יש לנו קהילה שיתופית אשר תומכת ודוחפת, וזה משהו שאין בשום מקום אחר.

ואם זה לא מספיק, הקורס מוכר ע"י משרד החינוך ונמצא במאגר התוכניות המוכרות אצלם, ולמכללה שלנו יש רישיון מוכר של משרד העבודה והרווחה להשמה ולמציאת מקומות עבודה.

ובן, מה אם אני גרוע במתמטיקה? זה עדיין מתאים לי?

"או, נגעת בנקודה רגישה. בניגוד לתכנות ששם צריך מתמטיקה גבוהה כמשהו בסיסי, ברוב מקצועות הסייבר אין צורך להיות גאון מתמטי. ככה שהתשובה היא – כן, זה מתאים לך. יותר מזה, בתכנות לרוב הגבולות הם די ברורים, אין מקום ליצירתיות. בסייבר זה ההיפך המוחלט, צריך להיות פה אדם שיודע לחשוב 'מחוץ לקופסא' כדי להצליח. אם זה אתה, אז התחום הזה מושלם בשבילך."
 

ואיך בדיוק עובד הקורס?

"הקורס הוא כ-262 שעות, עכשיו בתקופת המשבר אנחנו עושים אותו 100% מהבית בשידורים חיים עם המרצה (כמובן מי שרוצה לראות אחר כך הקלטה יש אפשרות), אגב אין פה זום וכאלה אלא צילום ברמה של 4K. יש 2 מפגשים בשבוע כל מפגש 4 שעות, ככה למשך 8 חודשים (כולל מפגשי תרגול אינטרנטיים). כמובן שבימים רגילים הקורס אחרי שנחזור לשגרה הקורס יתבצע אצלנו במכללה."

שמע, נשמע מעניין. כל מי שרוצה להצטרף, איך נרשמים?

"קודם כל שמח שאהבת וזיהית את הפוטנציאל, זאת באמת תקופה לא רגילה מבחינה הזאת. מי שרוצה לבדוק אופציה להרשמה ולקבל עוד פרטים או לשאול שאלה, שישאיר לנו פרטים וניצור איתו קשר בהקדם."

כתבות דומות

איך משיגים השתלת שיער משתלמת אצל המומחים בטורקיה בלי לקום מהספה?

שאף אחד לא יסובב לכם את הראש – השתלות שיער בטורקיה הן לא מה שחשבתם. היום אפשר לקבל אבחון היברידי, ייעוץ מרחוק ופינוקים במלונות 5 כוכבים בחו"ל בדרך לבלורית שהופכת כל מתקרח ממוצע לגבר נחשק. יצאנו לבדוק מהי הרשת המחתרתית המדוברת היום ואיך אפשר להשיג דרכה "דילי זהב" עם 50-70% הנחה בזמן שמקבלים שירות 'הכל כלול' אצל המומחים המובחרים בטורקיה?

לכתבה »

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »

כתבות דומות

איך משיגים השתלת שיער משתלמת אצל המומחים בטורקיה בלי לקום מהספה?

שאף אחד לא יסובב לכם את הראש – השתלות שיער בטורקיה הן לא מה שחשבתם. היום אפשר לקבל אבחון היברידי, ייעוץ מרחוק ופינוקים במלונות 5 כוכבים בחו"ל בדרך לבלורית שהופכת כל מתקרח ממוצע לגבר נחשק. יצאנו לבדוק מהי הרשת המחתרתית המדוברת היום ואיך אפשר להשיג דרכה "דילי זהב" עם 50-70% הנחה בזמן שמקבלים שירות 'הכל כלול' אצל המומחים המובחרים בטורקיה?

לכתבה »

לא רק תחביב: הכנסה נוספת מסריגה?

בעידן של היום, כשהקריירה הסטנדרטית לא מספיק מעניינת ולא מניבה משכורת מספיק גבוהה, צעירות מכל הארץ מוצאות דרכים מקוריות להכנסה נוספת, הרבה פעמים מתחביב DIY – עשה זאת בעצמך – בלי לצאת מהבית. יצאנו לחקור את אפרת אברהם, מפתחת שיטת ה"ניט פרפקט", איך הופכים תחביב סריגה (גם בלי ידע מוקדם) להכנסה נוספת של כ-3,850 ש"ח בחודש?

לכתבה »

עובדים במקומך: משרד הפרסום שהחליט לעשות מהפכה

מאמן, יועץ, מתווך, חשמלאי, קוסמטיקאית וכל בעל עסק עצמאי בארץ יודע ש״תעודת מקצוע״ לא תגרום לעסק לעבוד, ושכדי להצליח חייבים לקוחות, והרבה. איש העסקים המפורסם שב-2 העשורים האחרונים מכר עשרות אלפי מוצרים ושירותים בשווי כולל של מיליונים רבים, החליט לתת יד לעצמאים ולהגשים להם את החלום. במקום ללכת לחברת פרסום דיגיטלי ולשלם אלפי שקלים מדי חודש עבור כמה פוסטים בפייסבוק (שלא עובדים ברוב המקרים), הוא מפרסם בעצמו עבור בעל העסק ב-8 פלטפורמות שונות, מתאים את הפרסום עבורו, מלווה אותו באופן צמוד, וכל זה ב-¼ מהמחיר ובזמן שמתחילים לשלם רק חודשיים לאחר שמתחילים לקבל את השירות.

לכתבה »

מציאת הכישרון, הסיפוק ועוד 2,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״

מסתבר שידע בסיסי בעיצוב גרפי הוא אחת התכונות הנדרשות ביותר בישראל של 2021. זה מתחיל באנשים שיושבים בבית ורוצים לבטא את האמנות שבהם, ומגיע לבעלי עסקי שמשלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים על תוצרי גרפיקה מדי שנה. העניין הוא, שזה מקצוע שקל ללמוד אותו (מהר), בלי להסתבך מבחינה טכנית, בלי להוציא הרבה כסף, בלי לבזבז זמן ואפילו להרוויח עוד 2,000-3,000 ש״ח בחודש ״על הדרך״.

לכתבה »