נדל"ן

די להיסטריה בזמן אזעקות: מיליוני בתי אב בישראל יכולים למגן את הבית תוך 17 יום ללא כל בירוקרטיה

חדשות מעודדות לישראלים שנמאס להם לרוץ למקלט עם הילדים באמצע הלילה ולהיות חשופים לסכנות ולטראומה: פטנט חדשני באישור פיקוד העורף מאפשר להפוך את אחד החדרים בבית למוגן מפני מתקפות טילים, ב-50% מעלות ממ"ד ובלי בירוקרטיה מציקה. איך זה קורה ולמי זה מתאים? בכתבה

דניאל איבגי  21.10.21 // 16:00

סבב הלחימה האחרון מול החמאס וירי הטילים הבלתי פוסק לעבר הדרום והמרכז, מחדד שוב את הצורך במרחבים מוגנים. בבתים רבים שהיו חשופים לירי טילים אין ממ"ד, ובבניינים רבים המקלט הציבורי או הפרטי מרוחק ויש קושי להגיע אליו בהתרעות כל כך קצרות. מנתוני פיקוד העורף עולה כי ל-⅓ (שליש) מהאוכלוסייה אין כלל מרחב מוגן קרוב לבית.

בנוסף, מבצע ״שומר החומות״ הבהיר לכולנו שאנחנו יכולים לכעוס על הממשלה, אנחנו יכולים להאשים את הצבא, אבל אף אחד לא יגן על הילדים שלנו או על ההורים שלנו. אף אחד לא ייתן להם תחושת ביטחון או ידאג למחסה פרטי וקרוב שימנע מהם לרוץ באמצע הלילה מחוץ לבית, ליפול במדרגות ולפחד בגלל צעקות השכנים. 

״אף אחד חוץ מאתנו!״ כך טוען אהרון פורסט. ״אם בעבר היית צריך להשקיע 150-200 אלף ש״ח לפחות, פלוס היתרים, בירוקרטיה, זמן עבודה ארוך (לפעמים שנה) ושכנוע השכנים מתחתיך ומעליך כדי שישקיעו גם… אז היום זה נגמר״. 

למעשה פורסט, הוא האיש שמוביל את המהפכה בתחום המיגון הביתי, ויצר פטנט חדש באמצעותו תוך 17 ימי עבודה בלבד, אפשר לשנות כל חדר בדירה הנוכחית שלנו, לחדר שנקרא ״חמ״ד״ (חדר מוגן דירתי) ברמת מיגון תקנית ומאושרת של פיקוד העורף. ואם לא די בכך, כל זה במחיר הרבה יותר נוח מבניית ממ״ד, בלי היתרים ובלי בירוקרטיה. 

 ״כל כך הרבה משפחות בישראל שלא רוצות להיכנס לסיבוך של ממ"ד – נאלצות לחיות בטראומה ובפאניקה, לחשוף את הילדים לסכנות ולהרגיש שהבית אינו בטוח… אבל היום יש פטנט מיגוני שיכול לפתור להם את כל הצרות!״

אהרון, לפני שמתחילים, אתה יכול לעשות לנו סדר בפתרונות הקיימים כיום בפני אזעקות וטילים?

״בוודאי, הפתרונות המוכרים הם כמובן ה'מיגונית' שעשתה הרבה רעש בסבב הלחימה האחרון, מהסיבה שמי שיש לו בית קרקע פרטי עם גינה, יכול להזמין מיגונית שכזאת ולקבל אותה מהר מאוד בשלמותה ישירות הביתה. הבעיה העיקרית של מיגונית כזאת, זה שהיא למעשה שם כללי למוצר מיגון שאינו כפוף לתקן פיקוד העורף של מרחבים מוגנים כמו ממ״ד או מקלט, והבעיה הנוספת זה שהיא מוגבלת לאנשים עם בית קרקע בלבד. 

מה שמוביל לפתרון הבא הלא הוא הממ״ד, הקמת ממ"ד אינה עניין פשוט, ולמעט עלותו הגבוהה של לפחות 150,000 אם לא 200,000 ש"ח יחד עם היתר הבניה, ההוצאות והפרוצדורות הנוספות. הוא מצריך בירוקרטיה מפרכת (בין השאר הסכמתם של 61% מדיירי בית משותף), אחרת אי אפשר לבנות. וזה עוד לפני שדיברנו על משך הזמן המתיש לבניית ממ"ד תקני.

וכמובן שיש את החמ״ד, שזה פטנט חדש באישור פיקוד העורף של החברה שלנו 'פירסטיב'.״

תוכל להרחיב ולהסביר מה זה בדיוק חמ״ד, ובמה הוא שונה מהפתרונות המוצעים כרגע בשוק?

״חמ״ד (חדר מוגן דירתי) הוא בעצם חדר רגיל, שמעבירים אותו 'מהפך' והופכים אותו לחדר מוגן (במקום ממ״ד למי שלא יכול מכל סיבה שהיא). אחד האתגרים הגדולים של משרד הביטחון זה שלהרבה מאוד ישראלים אין את האפשרות לבנות ממ״ד בבית, לכן הפטנט שנקרא חמ״ד סוגר את הפינה.  

מיגון חדר מתאים מאוד לדיירי בניינים שבשורה התחתונה לא מצליחים להתאחד כדי להביא 61% מהדיירים לבניית ממ"דים, משום שמיגון כזה נעשה באופן פרטי, פנימי (כלומר בתוך הבית), ולא מצריך היתרי בנייה. מה שיפה זה שהוא פתרון שבהחלט משביח את שווי הנכס.

והכי חשוב, חמ״ד מתאים במיוחד במקרה של דיירים שמתקשים לנוע אל מחוץ לדירה בשעת האזעקה. תחשוב על זה… 1 בלילה, אזעקה, אדם בן 80 שגר לבד; אדם כזה חייב חדר מוגן אצלו בדירה.״

מובן לגמרי אהרון, אך השאלה המתבקשת היא האם החמ״ד מוגן בדיוק כמו ממ״ד?

״זאת שאלה מעולה, ולפני שאני עונה עליה חשוב לי לומר שאין שום חדר ממוגן בין אם זה ממ״ד או חמ״ד שמגן מפני פגיעה ישירה. מפני פגיעה ישירה אין מה לעשות, וזה לא משנה אם קיים תקן של פיקוד העורף או לא.

לגבי איכות המיגון, גם חמ״ד וגם ממ״ד מוגנים מפני רסיסים ומנזק היקפי. כלומר, אם רקטה נחתה ליד הבית, השוהים בחמ״ד יכולים להרגיש בטוחים בדיוק כמו השוהים בממ״ד.״

בתמונה : חדר לפני בניית החמ"ד.

נשמע מעולה, מה שהכי מסקרן עכשיו זה איך יכול להיות שאפשר לשנות חדר רגיל לרמת מיגון כזאת?

״אני שמח שאתה שואל את השאלה הזאת, כי כאן נכנס הפטנט שלנו בחברת 'פירסטיב'. הפטנט הזה עובד לפי הסדר הבא:

דבר ראשון, אנחנו מגיעים לפגישה בבית כדי לבדוק את החדרים ולמצוא את החדר האידיאלי ביותר למהפך.
לאחר מכן, אנחנו נכנסים לעבודה ופותחים את הריצוף בחדר המיועד.

השלב השלישי כולל את פירוק הדלת והחלון הישנים, ומרכיבים דלת וחלון ממ״ד.

בשלב הרביעי, אנחנו מותחים יריעות עשויות סיביים פולימריים (לחיזוק הבטון ולשיפור התכונות ההנדסיות שלו) על קירות החדר. 

בשלב חמישי, מחברים לתקרה ולרצפה פרופילים שעשויים מברזל בעזרת ברגיי עיגון מיוחדים, עושים גמר מעל היריעות ומחליקים אותו כדי שיראה כמו קיר רגיל.

בשלב השישי עושים יציקת בטון על הרצפה,

ובשלב האחרון עושים ריצוף מחדש.

ברגע שאנחנו מבצעים את 7 השלבים האלה בדיוק כמו שהקמנו את החמ״דים שבנינו במהלך השנים האחרונות, אז אפשר לומר בביטחון של 100% מתוך ניסיון, שהחדר הופך למוגן בדיוק כמו ממ״ד, ואפשר להרגיש הרבה יותר בטוחים כשיש חדר כזה בבית. זאת גם הסיבה בגללה פיקוד העורף נתן את האישור שלו לחמ״דים שלנו״.

בתמונה : חדר לאחר בניית החמ"ד.

בנייה כזאת ועיבוי הקירות יקטין את החדר?

״התשובה היא כן, וזה דבר שצריך לדעת לפני בניית החמ״ד. בגדול, צריך לקחת בחשבון שהחדר יקטן ב- 2-3 ס״מ לפחות מכל קיר. אבל מצד שני, חשוב להזכיר שהקירות שאנחנו בחברת "פירסטיב" בונים בתוך החדר לוקחים פחות מקום מכל המתחרים וכך שומרים על גודל החדר המקורי. ככה שמי שחשוב לו לשמור על גודל החדר, כדאי שיפנה אלינו״.

לשאלה הכי חשובה, כמה חמ״ד כזה עולה?

״שאלה מצוינת! המחיר עומד על 80,000 ש״ח (כולל המע״מ בתוך המחיר), שזה למעשה 50% מעלות ממוצעת של בניית ממ"ד, ומשלמים לנו לפי קצב ההתקדמות של העבודה, שבד״כ מסתיימת תוך 17 ימי עבודה.״

אוקיי אהרון, וזה לא מרגיש לך מעט יקר?

״אני מבין שזה נראה יקר. תראה, אם מסתכלים על זה אז בסופו של דבר הפתרון השני (האמתי) הוא ממ״ד, והוא הרבה יותר יקר, הרבה יותר קשה לאישור המדינה והרבה יותר קשה לאישור השכנים. המיגונית שהיא הפתרון השלישי, כמעט לא רלוונטית ברוב המקרים. הסיבה? מעבר לכך שחייב בית קרקע עם גינה גדולה, המיגונית גם לא פרקטית למגורים, וגם נמצאת מחוץ לבית מה שהופך אותה ללא רלוונטית לאוכלוסייה מבוגרת. זה כמו שמחיר בית יהיה יקר עבורך, אתה לא תקנה במקום הבית אוהל. מסכים?״ 

לגמרי מסכים, ובכל זאת אנחנו לא מדברים על שקלים בודדים...

"אתה צודק, מצד שני אם אתה חושב על זה, אז בכל חודש אנחנו מקבלים משכורת. ואז מה קורה? מתחילות לרדת כל ההוצאות שלנו, אנחנו מתרוששים ונשארים בלי שקל, ובמכה אחת – בום (!) שוב נכנסת לנו משכורת חדשה. התהליך הזה חוזר על עצמו ככה מדי חודש.

צריך לשים לב שכל ההוצאות החודשיות שלנו הן בד״כ על דברים בסיסיים שאנחנו חייבים. מדי פעם אנחנו מוסיפים גם חופשה קטנה או מתנה לילד (שגם זה דבר בסיסי שאנחנו חייבים במובן מסוים) כדי להרגיש שאנחנו נהנים מהחיים, אבל מדובר כמעט תמיד בהוצאות שאי אפשר לוותר עליהן. גם החמ״ד שאנחנו מדברים עליו הוא הוצאה בסיסית שאנחנו חייבים.

ככה שאם אנחנו מפחדים להוציא כסף גדול, אנחנו צריכים לזכור שמדובר בהוצאה חייבת. מדובר בביטחון ובחיים של המשפחה שלנו, לא יכולה להיות הוצאה חשובה מזה. למעשה, רבים האנשים (במיוחד בישראל) שיגידו שהם חיים עבור ההגנה על המשפחה שלהם״.

אני חייב לומר שהצלחת לשכנע אותי אהרון! נשארה לי רק שאלה אחרונה.
ניתן להתקין מזגן בחדר מוגן דירתי?

״זאת אכן שאלה מעולה ידידי! לא תאמין, אבל כנראה זאת אחת השאלות שאנחנו מקבלים בחברה הכי הרבה. והתשובה היא כן, בהחלט כן! ניתן לחשוב שהתקנת מזגן פוגעת באטימות, אבל זה לא נכון. בבתים חדשים בדרך-כלל קיים פתח מובנה למזגן מיני מרכזי, אך גם בחמ"ד ניתן להתקין מזגן. יש אביזרים מיוחדים שנועדו לאטום את הצנרת של המזגן, ואפשר גם להתקין את המזגן כיחידה עצמאית בתוך החמ"ד״.

מעולה, אז לפני שמתחילים, יש משהו שאתה רוצה להגיד לאנשים שקוראים את הריאיון לפני שהם עושים שינויים בבית?

״כן, האמת שאנשים רבים לא יודעים אפילו שאין להם את האופציה להוסיף חדר. מה הם עושים? מכינים את הכסף, הולכים לאדריכל ואז מבינים שהם לא יכולים.

או כאלה שרוצים לחסוך את כל תהליך ההיתרים והפרוצדורה, ואז מה שקורה זה שפקח מגיע תוך כמה ימים ועוצר להם את כל הבנייה. 

לכן, מה שאני ממליץ לאנשים זה לעבוד אתנו, כי אצלנו ספציפית קיים מהנדס של החברה וכל אנשי הצוות הנדרשים, כך שמי שמתחיל תהליך אצלנו יכול להיות רגוע שהכל יקרה בדיוק לפי התוכניות.״

נשמע מדהים, אז איך אפשר להיפגש ולהתחיל את התהליך?

״אני ממליץ להשאיר פרטים בטופס מתחת לכתבה ולחכות לשיחה מהצוות שלנו. ברגע שאיש צוות של החברה יוצר קשר, הוא יבדוק יחד עם הלקוחות מהם הזמנים הנוחים ביותר עבורם, ויקבע פגישה. בפגישה אנחנו נבצע בדיקה של הדירה ושל התנאים המקדימים לבניית החמ״ד, ולפי זה נקבע את תחילת התהליך״. 

אם תרצה לשמוע עוד פרטים לפני שאתה מחליט על המיגון שאתה בונה בבית, תשאיר פרטים בטופס שבתחתית הכתבה והמתן לשיחת ייעוץ מאיש מקצוע.

כתבות דומות

האישה מאחורי הקלעים של שוק הדירות בישראל מחזיקה רשימות המתנה של מאות רוכשים

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

די להיסטריה בזמן אזעקות: מיליוני בתי אב בישראל יכולים למגן את הבית תוך 17 יום ללא כל בירוקרטיה

מיגונית ללא תקן פיקוד העורף עולה 40 אלף ש״ח, ובניית ממ״ד יכולה לעלות 120 אלף ש״ח, בנוסף לשנה של עבודה במקרה הטוב. אבל האם יש פטנט שיאפשר לעם ישראל להרגיש בטוח כמו בממ״ד, לשלם מחיר הגיוני לכל כיס, ו״על הדרך״ לעשות זאת בלי היתרים או בירוקרטיה מתסכלת? הלכנו להתייעץ עם מנכ״ל חברת ״פירסטיב״ ולברר אם אכן קיים ״פתרון קסם״ כזה. הצטרף אלינו לראיון המלא.

לכתבה »

כל אדם עם כ-250,000 ש"ח פנויים יכול להפוך לבנק עם ריביות

ישראלים רבים היום 'תקועים' עם 200 ו-300 אלף ש"ח בעו"ש ותוהים איפה לשים את הכסף כדי למקסם ממנו רווח. בזמן שהחשש מהשקעה לא יציבה, מריביות גבוהות ומהאינפלציה מתגבר – הזדמנות השקעה ייחודית בקרן חוב למימון נדל"ן בארה"ב מסוגלת להעניק בטחונות ברמה שמשקיעים היום כלל לא מכירים. מדוע השקעה כזו היא בסיכון נמוך יותר ואיך ניתן להשיג בה רווחים קבועים, ממש כמו משכורת שניה?

לכתבה »

כך יזמים מצליחים בישראל מוכרים את הדירות עוד לפני תכנון הבניין הבא

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

כתבות דומות

האישה מאחורי הקלעים של שוק הדירות בישראל מחזיקה רשימות המתנה של מאות רוכשים

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »

די להיסטריה בזמן אזעקות: מיליוני בתי אב בישראל יכולים למגן את הבית תוך 17 יום ללא כל בירוקרטיה

מיגונית ללא תקן פיקוד העורף עולה 40 אלף ש״ח, ובניית ממ״ד יכולה לעלות 120 אלף ש״ח, בנוסף לשנה של עבודה במקרה הטוב. אבל האם יש פטנט שיאפשר לעם ישראל להרגיש בטוח כמו בממ״ד, לשלם מחיר הגיוני לכל כיס, ו״על הדרך״ לעשות זאת בלי היתרים או בירוקרטיה מתסכלת? הלכנו להתייעץ עם מנכ״ל חברת ״פירסטיב״ ולברר אם אכן קיים ״פתרון קסם״ כזה. הצטרף אלינו לראיון המלא.

לכתבה »

כל אדם עם כ-250,000 ש"ח פנויים יכול להפוך לבנק עם ריביות

ישראלים רבים היום 'תקועים' עם 200 ו-300 אלף ש"ח בעו"ש ותוהים איפה לשים את הכסף כדי למקסם ממנו רווח. בזמן שהחשש מהשקעה לא יציבה, מריביות גבוהות ומהאינפלציה מתגבר – הזדמנות השקעה ייחודית בקרן חוב למימון נדל"ן בארה"ב מסוגלת להעניק בטחונות ברמה שמשקיעים היום כלל לא מכירים. מדוע השקעה כזו היא בסיכון נמוך יותר ואיך ניתן להשיג בה רווחים קבועים, ממש כמו משכורת שניה?

לכתבה »

כך יזמים מצליחים בישראל מוכרים את הדירות עוד לפני תכנון הבניין הבא

שוק הנדל"ן רותח – כך תמיד אומרים, אבל כשפרויקטי נדל"ן צצים כמו פטריות אחרי הגשם והופכים את השוק לרווי ותחרותי, כיצד יכול יזם להבטיח מכירה מיטבית של הדירות במינימום עלויות שיווק? ראיון בלעדי עם שרון דידי, האישה שמאחורי המיזם המצליח "דירות בשושו", עם חשיפת הסוד שיכול להציל לכל יזם נדל"ן את הפרויקט – למכור מקסימום דירות למשקיעים מובילים, בלי לשבור את הראש ולהסתבך עם משווקים חיצוניים

לכתבה »